2021 Instagram Algoritmasi Rehberi

5 / 100
jakob owens WUmb eBrpjs unsplash 1

“Instagram algoritması nasıl çalışıyor?” Instagram’ın kronolojik akış mantığını terk etmesinden beri sorulan bu soru, henüz net olarak yanıtlanmış değil. Ancak yine de 2021 yılında gönderiler, hikayeler, Keşfet, IGTV videoları ve Reels gibi Instagram özelliklerinin nasıl çalıştığı konusunda veriler mevcut. Gelin, 2021 yılında Instagram algoritmasının nasıl işleyeceğini yakından inceleyelim.

Gönderiler

Instagram’ın söylediğine göre 2021 yılında gönderilerin algoritmasına etki eden 6 faktör var. Bunlar:

  1. İlgi: Instagram akışınız yalnızca takip ettiğiniz kişilere göre değil aynı zamanda geçmişte beğendiğiniz hesap ve gönderi türlerine göre de şekillenir. Kısacası akışınızda gördüğünüz gönderiler tüm Instagram davranışlarınızın bir kombinasyonudur.
  2. İlişki: Instagram algoritması, arkadaşlarınızdan, ailenizden ve önem verdiğiniz hesaplardan gelen gönderilere öncelik verir. Dolayısıyla Instagram, size gerçekten istediklerinizi göstermek için, algoritma etkileşimlerinizi kullanarak sizinle ilişkili olan hesapları bir araya getirir. Örneğin; içeriğini beğendiğiniz hesaplar, mesaj gönderdiğiniz kişiler, gerçek hayatta tanıdıklarınız, aradığınız kişiler ve yeni takip ettiğiniz hesapların gönderilerini daha çok görebilirsiniz.
  3. Güncellik: Algoritma yalnızca Instagram gönderinizin ne kadar etkileşim aldığına dikkat etmez, aynı zamanda fotoğrafın ne kadar zaman önce paylaşıldığına da bakar çünkü size her zaman en yeni ve en ilginç gönderileri sunmak ister. Örneğin; takipçilerinizin en aktif olduğu zamanda gönderi paylaşırsanız daha fazla beğeni alabilirsiniz.
  4. Sıklık: Instagram’ı ne kadar sık açarsanız gönderileriniz de o kadar kronolojik olur. Uygulamayı nispeten daha az açıyorsanız o zaman algoritma yalnızca beğeneceğinizi düşündüğü şeyleri gösterir.
  5. Takip: Instagram’da çok fazla hesap takip ediyorsanız her hesabın tüm gönderilerini göremezsiniz. Tarzınıza daha uygun bir gönderi akışıyla karşılaşmak için hayalet kullanıcıları takip listenizden kaldırabilirsiniz.
  6. Kullanım: Uygulamada ne kadar fazla vakit geçirirseniz o kadar ilgili içerikle karşılaşırsınız. Ancak günde yalnızca birkaç dakika geçiriyorsanız o zaman algoritma size yalnızca günün önemli anlarının derlemesini sunar.

Hikayeler

Genellikle akış sayfanızın başında görünen Instagram hikayeleri; beğeni, yorum, tepki veya mesaj aracılığıyla en çok etkileşim kurduğunuz hesaplara aittir. Instagram hikayeleri algoritması, size her zaman en sevdiğiniz hesaplardan en son hikayeleri göstermesini sağlamak istediğinden güncelliğe de büyük ölçüde odaklanır. Bir hesapla düzenli olarak etkileşim kuruyorsanız onların yeni hikayeleri, önceki güne ait tüm hikayelerini izlemiş olsanız bile önünüze çıkar. Bu nedenle tutarlı Instagram hikayesi oluşturmak iyi bir fikirdir. Ne kadar sık hikaye yayınlarsanız takipçilerinize ulaşma şansınız da o kadar artar.

Keşfet Alanı

Genel olarak akış algoritması ve Keşfet sayfasının algoritması benzerlik gösterir. Her ikisi de önceki etkileşimlerinize bağlı olarak Instagram’ın en çok ilginizi çekeceğini düşündüğü içerikleri sunar. Ancak akışınız takip ettiğiniz hesapların gönderilerinden oluşurken Keşfet sayfası yalnızca yeni hesapların gönderileriyle doludur. Ayrıca Keşfet sayfası, yeni konu kategorileri ve gelişmiş arama işlevleriyle birlikte sürekli olarak gelişir. Örneğin; artık bu alanda anahtar kelimelere ve hashtaglere göre arama yapabilirsiniz. Bu da Keşfet algoritmasının, gerçek görsel içerik ve başlığınızdaki kelimeler gibi gönderilerinizdeki etiketlerden çok daha fazlasını hesaba kattığını gösterir.

IGTV Videoları ve Reels

IGTV videoları ve Instagram Reels için algoritma, en çok etkileşim kurduğunuz hesaplardaki içeriğin yanı sıra genellikle etkileşimde bulunduğunuz gönderi türlerine öncelik verir. Anasayfa akışının ötesinde Instagram, yeni Reels sekmesi de dahil olmak üzere ilgili Keşfet sayfalarında önerilen IGTV videoları ve Reels içerikleri gösterir. Bu gönderiler tamamen yapay zeka öğrenimine bağlı Instagram’ın seveceğinizi düşündüğü içeriklerden oluşur.

Öyleyse, IGTV videolarınızın ve Reels içeriklerinizin yeni ve mevcut izleyiciler tarafından görülme şansını nasıl artırabilirsiniz? İşin püf noktası, yapay zekaya mümkün olduğunca çok yardım etmek. IGTV videoları için Instagram akışınızda 1 dakikalık bir önizleme paylaşabilirsiniz. Reels için ise içeriğinizi Instagram akışınızda paylaşabilir ve keşfedilmesi için birkaç etiket ekleyebilirsiniz.

2021 yılında markanızın Instagram görünürlüğünü artırmak istiyorsanız algoritmanın nasıl çalıştığını anlamanız önemli. Dilerseniz önerilerimizi uygulayıp markanızın Instagram yolculuğundaki gelişimini görebilirsiniz.

5 / 100

Leave a Comment