2021_de Popüler Olacak 10 Pazarlama Trendi

11 / 100
william iven gcsNOsPEXfs unsplash

2020’deki inişli çıkışlı pazarlama dünyasının 2021’de hangi yola gireceğini net bir şekilde tahmin etmek mümkün değil. Ancak geçen yıl salgınla şekil değiştiren pazarlama stratejileri, kullanıcı davranışında da birçok değişimi beraberinde getirdi. Bu nedenle işletmeler 2021 yılında kullanıcı davranışlarını daha iyi analiz ederek bu değişime daha fazla ayak uydurmanın yollarını bulmalı. İşte 2021 yılında popüler olacak 10 pazarlama trendi…

Marka Görünürlüğü

Bir amacı olan ve bu amacı doğru yansıtmayı başaran tüm markaların 2020 yılında diğer markalara kıyasla iki kat daha hızlı büyüdüğü görüldü. Bu nedenle 2021 yılında da marka görünürlüğünü artıran ve bir amacı olan markalar istediği ivmeyi kazanabilir.

Çok Kanallı Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama 2021 yılında da yavaşlayacak gibi görünmüyor. Ancak influencer pazarlamayı kullanmak için bir servet harcamanıza gerek yok. Çünkü araştırmalara göre mikro influencer’lar makro influencer’lara göre daha yüksek etkileşim sağlıyor.

Video İçerik

Video içeriklerin diğer içerik türlerine göre %92 daha fazla etkileşim sağladığı görüldü. Bu nedenle 2021 pazarlama stratejileriniz arasına video içerik üretmeyi alabilirsiniz.

Otomasyon

Pazarlama uzmanlarının %68’i otomasyon hizmetlerinin işlerini olumlu yönde etkilediğini söylüyor. Özellikle yapay zeka ile beslenen otomasyon yöntemleri, hedef kitlenizin davranışlarını analiz etmenize ve pazarlama stratejilerinizi şekillendirmenize yardımcı olabilir.

Veri Görüntüleme

2021 yılında veri görüntüleme en çok aranan pazarlama yeteneği olacak. Bu nedenle pazarlama ekibinizde veri görüntüleme ve yapay zeka konusunda yetenekli profillerle çalışmak isteyebilirsiniz.

Gizlilik ve Veri Güvenliği

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %79’u şirketlerin kendileri hakkında gereğinden fazla bilgiye sahip olduğunu düşünüyor. Bu güvensizliği yıkmak için veri güvenliğine ne kadar önem verdiğinizi müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize göstermelisiniz.

Uzaktan Çalışma

Pandemiyle birlikte pek çok şirket uzaktan çalışma prensibini benimsedi. Siz de ekibinizin %82 daha verimli çalışması için şirketinizin uzaktan çalışma kültürünü geliştirebilirsiniz.

Online Etkinlikler

2020’de gerçekleştirilecek pek çok fiziksel etkinliğin tarihi 2021’e ertelendi. Ya da bir kısmı online olarak gerçekleştirildi. Siz de şirketinizin etkinlikleri için online modelleri benimseyebilirsiniz. Dilerseniz yayın platformlarını kullanmaya başlayabilir, etkinliklerinizi bu platformlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcı Faydası Odaklı İçerik

2021 yılında kullanıcı faydasına odaklanan içeriklerin daha fazla tüketileceği öngörülüyor. Bu nedenle web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını iyi analiz ederek onların ihtiyacına yönelik içerikler üretmelisiniz.

Dijitalleşme

2020, e-ticaretin yılı oldu. Bu nedenle şirketinizin bu yılki pazarlama stratejisi dijitalleşmek olmalı. Henüz online satışa başlamadıysanız bir e-ticaret sitesi kurabilir, bunun için ihtiyacınız olan altyapı için Sopsy ile iletişime geçebilirsiniz.

11 / 100

Leave a Comment