2021’de Popüler Olacak 7 Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

10 / 100
alexander shatov mr4JG4SYOF8 unsplash

Sosyal medya, başından beri e-ticaret sitenizi online olarak tanıtmanız için en iyi yöntemlerden biri. Dünya üzerinde yaklaşık 3,9 milyar insanın sosyal medyayı kullandığını ve bu sayının da dünya nüfusunun yarısını oluşturduğunu düşünürsek sosyal medyanın uzunca bir süre markanızı tanıtmak için en iyi yöntem olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Çünkü bu sayı bize hedef kitlenizin de sosyal medyada olduğunu gösteriyor. Peki, 2021 yılında sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmanıza yarayacak pazarlama stratejileri neler? Gelin, birlikte keşfedelim.

Instagram Alışverişine Yönelin

Instagram, kullanıcıların platformdan ayrılmak zorunda kalmadan en sevdikleri markalardan alışveriş yapmasını kolaylaştırdı. Bu nedenle henüz Instagram Shopping özelliğini kullanmaya başlamadıysanız bir an önce işinize entegre etmelisiniz. Ancak, mağazayı oluşturmadan önce uygunluğunuzu kontrol etmeniz gerekeceğini unutmayın. Bu özelliği etkinleştirmek için platformdaki çevrimiçi mağazanız için bir işletme hesabı oluşturmanız ve ardından bunu Facebook hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Daha sonra ürün kataloğunuzu yükleyebilir ve mağazanız için onay alabilirsiniz.

Influencer’larla İş Birliği Yapın

2021’de e-ticaret mağazanızı sosyal medyada tanıtmanın en iyi yollarından biri de influencer pazarlama. Influencer keşif araçlarını kullanarak sektörünüzle ilgili influencer’ları bulabilir ve ortaklık için onlara ulaşabilirsiniz. Doğru influencer ile ortaklık yaparsanız hedef kitlenize ulaşma şansınız artar, hatta onlar sayesinde sadık müşteriler edinebilirsiniz.

Canlı Videoların Gücünden Yararlanın

Pandemiyle birlikte canlı videolar her zamankinden daha fazla revaçta. Bu nedenle canlı videolar hedef kitlenizle etkileşime geçmenin en iyi yöntemlerinden biri olabilir. Bu etkileşimi sağlamak için çeşitli canlı video oturumları yapabilirsiniz. Örneğin;

  1. Sahne arkası
  2. Soru cevap
  3. Ürün lansmanı
  4. “Nasıl Yapılır?” videoları
  5. Tartışma yayınları

Kaliteli İçerik Üretin

E-ticaret mağazanızın satışlarını sosyal medya aracılığıyla artırmanın bir başka güçlü yolu, düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak ve yayınlamak. Bunun için infografikler, videolar, resimler ve benzeri pek çok içerik türünden yardım alabilirsiniz. Diğer yandan kaliteli bir blog sayfası oluşturarak buradan gelen trafiği ürün sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizin sorunlarını çözmeyi amaçlayan yararlı içerikler paylaşmalısınız. Bu satışlarınızı doğrudan artırmasa da hedef kitlenizle aranızdaki güven bağını kuvvenlendirmeye yardımcı olur.

Mağazanıza Paylaşma Butonları Ekleyin

2021 yılında popüler olacak sosyal medya pazarlama stratejileri arasında mağazanıza sosyal paylaşım butonları eklemek. Bu optimizasyon, web sitenize erişim oranını ve web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olur. Dilerseniz işe ürün sayfalarına paylaşım butonu ekleyerek başlayabilirsiniz. Bu sayede ürünle ilgilenenler onu sosyal çevreleriyle paylaşabilir.

Facebook Messenger’ı Kullanın

Facebook Messenger, hedef kitleniz ve müşterilerinizle birebir etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Facebook Messenger üzerinden onların sorularını yanıtlayabilir, sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Bu sayede müşteri memnuniyetini ve dolaylı olarak müşteri sadakatini artırmış olursunuz.

TikTok Ads’i Keşfedin

Organik erişim size yalnızca belirli bir noktaya kadar yardımcı olabilir. Ancak erişiminizi bunun ötesine genişletmek istiyorsanız sosyal medya reklamlarından yararlanmanız gerekir. Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi platformlar, erişiminizi artırmayı amaçlayanlardan satış odaklı promosyonlara kadar çeşitli ücretli promosyonlar yapmanıza olanak tanır. Ancak son birkaç yılda bu platformlardan reklam vermek eskisinden daha pahalı. Bu nedenle 2021 yılında TikTok reklamlarının popüler olacağı öngörülüyor. Nispeten yeni bir sosyal medya platformu olduğundan TikTok’taki organik ve ücretli erişim yüksek ve ücretli promosyonları yürütmenin maliyeti de düşük. Siz de dilerseniz 2021 yılında TikTok Ads’i kullanabilirsiniz.

Bir e-ticaret siteniz varsa 2021 yılında bu önerileri uygulayabilir, daha fazla satış yapmak için doğru bir adım atabilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment