7 Adımda Sıfırdan Marka Oluşturun

pexels miguel á padriñán 1061136

Sıfırdan bir marka kurmak kolay değil. “Adı ne olmalı?”, “İnsanlara nasıl hissettirmeli?”, “Markam hedef kitleme ulaşabilir mi?” gibi sorular marka kurmak isteyen kişinin aklını meşgul etse de marka kurmanın temelleri hakkında bilgi sahibi olmanın işinizi kolaylaştıracağından eminiz. İşte 7 adımda sıfırdan marka oluşturmanın yolları…

Hedef Kitlenizi ve Rakiplerinizi Belirleyin

Yeni markanızla ilgili karar almaya başlamadan önce pazarın güncel durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Potansiyel müşterilerinizi bilmek ve güncel rakipleriniz hakkında araştırma yapmak, markanızın daha sağlam adımlarla kurulmasına yardımcı olur. Bunun için markanızın ana ürünü ile ilgili bir Google araması yapmak, sektörünüzde tecrübeli birkaç kişiye markanız konusunda danışmak gibi basit ama etkili yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Odağınızı ve Marka Kimliğinizi Seçin

Markanız, özellikle başlangıçta herkes için her şeyi ifade edemez. Bu nedenle odağınızı bulmak ve personanızı belirlemek önemlidir. Bunun için işe bazı sorular sorarak başlayabilirsiniz:

  • Markanızı sektörde nereye konumlandırıyorsunuz?
  • Hangi kelimeler markanızı ifade eder?
  • Hangi konseptler markanızı tanımlar?

Markanızın Adını Bulun

Sektöre bağlı olarak marka adınızı bulmak büyük önem taşıyabilir. Ancak markanız, bir isimden fazlasıdır. Bu yüzden aslında markanızın adı; kişiliği, eylemleri ve itibarının bir toplamıdır. Yine de markanızın adını bulurken kullanabileceğiniz birkaç yöntemi sıralayalım:

  • “Pepsi” gibi uydurma bir kelime kullanabilirsiniz.
  • “Apple” gibi sektörünüzle alakasız bir kelime bulabilirsiniz.
  • “Buffer” gibi bir metafor ya da önermeden yararlanabilirsiniz.
  • “The Shoe Company” gibi yaptığınız işi özetleyen bir kelime grubu seçebilirsiniz.

Bir Sloganınız Olsun

Sosyal medya hesaplarınızda, web sitenizde ya da kartvizitlerinizde kullanabileceğiniz bir slogan, hedef kitlenizin aklında kalabilmeniz için hala iyi bir yöntem. Sloganınızı belirlerken bir şey iddia etmeyi, içine biraz metafor katmayı, kafiyeden yararlanmayı ya da işinizi net bir şekilde açıklamayı deneyebilirsiniz.

Markanızın Nasıl Görüneceğine Karar Verin

Markanızın adını belirlediğinizde markanızı görsel olarak nasıl temsil edeceğinizi, yani renklerinizi ve tipografinizi düşünmeniz gerekir. Özellikle web sitenizi oluştururken markanızın renklerini belirlemiş olmak çok işinize yarayacak.

Logonuzu Tasarlayın

Bir marka kurarken logo tasarlamak, akla gelen ilk işlerden biri. Bunun sebebi, logonuzun aslında şirketinizin yüzü olması ve gittiğiniz her yerde sizi temsil etmesi. Bunun için markanızı anlayan, iyi bir tasarımcıyla benzersiz ve ölçeklenebilir bir logo üzerinde çalışabilirsiniz.

Markalaşma Çalışmalarınızı İşinizin Her Alanında Uygulayın

Markalaşma çalışmalarını işinizin her alanında uygulamak, markanızın bir hikayesinin olmasını sağlar. Bu hikaye, potansiyel müşterilerinizin markanıza ilgi duymasını sağlayan en önemli etkenlerden biri. Bu sayede onlarla her an etkileşimde olabilir, markanızın tam da istediğiniz gibi büyümesine katkı sağlayabilirsiniz.

7 adımda sıfırdan marka oluşturmanın yollarını sıraladık. Bir marka kurmak elbette ki 7 adımda sınırlı değil. Ancak bu temel yöntemleri uygulamak, sağlam bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacak.

Leave a Comment