Amazonla Yarışmanızı Sağlayacak 7 Öneri

Lider markalar, bulundukları sektör hakkında size çok şey anlatır. Sadece başarıları değil eksikleri ve başarısız olduğu yanlar da girişimciler için adeta bir ders niteliğindedir. Biz de bu yazımızda bu artı ve eksileri değerlendirerek milyonlarca üyesi olan, her gün binlerce sipariş alan Amazon ve diğer dev e-ticaret siteleriyle yarışmanızı sağlayacak ipuçlarını bir araya getirdik!

Ürünü En İyi Şekilde Ulaştırın

Online alışveriş yapan tüm müşteriler, satın aldıkları ürüne en hızlı şekilde kavuşmak, mümkünse bu hızlı gönderim için ek bir ödeme de yapmamak ister. Amazon ve pazarın diğer yıldızları, hızlı ve sorunsuz gönderim konusunda oldukça iyiler. Gönderim ücretleri de platformlara göre değişse de en azından düşük miktarlı alışveriş limitleriyle ya da çeşitli kampanyalarla ücretsiz hale gelebiliyor. Eğer satışlarınızın artmasını istiyor ve sadık müşteriler edinmek istiyorsanız önceliklerinizden biri gönderim ağınızı ve şartlarınızı iyileştirmek olmalı.

İşe Yarayacak Önerilerde Bulunun

Sektörün lider e-ticaret markaları, satışlarını artırmanın yanı sıra daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak adına ziyaretçilerinin; sepete ekledikleri, satın aldıkları ürünlere ya da en sık ziyaret ettikleri kategorilere göre bir öneri listesi hazırlıyor. Bu öneriler kimi zaman anasayfalarında kimi zaman da e-posta bültenlerinde yayınlanıyor. Siz de müşterilerinizin ilgisini çekecek ve fayda sağlayacak önerilerde bulunarak liderlerin izinden gidebilirsiniz.

Müşterilerinize Odaklanın

Sektörün devleri elbette ki müşteri odaklı stratejiler geliştiriyor. Ancak küçük bir işletmenin daha az sayıda müşterisi olduğundan müşterilerine ekstra ilgi göstermesi, onların isteklerine en hızlı şekilde yanıt vermesi daha kolay. Bu avantajı kullanarak müşterinize o an sadece kendisine hizmet veriyormuş hissini yaşatabilirsiniz. Sorularını yanıtlamak, terkedilmiş sepeti için minik bir hatırlatmada bulunmak, daha önce satın aldığı ürünün yeniden stoklara girdiğini haber vermek ya da özel kampanyalar hazırlamak müşterileri daima etkiler.

Küçük İşletme Olmanın Tadını Çıkarın

Büyümek, daha çok kişiye ulaşmak, daha çok para kazanmak elbette ki her girişimcinin hayali. Ancak büyümenin avantajları kadar dezavantajları da var. Hazır küçük bir işletmeyken müşterilerinize daha çok ilgi gösterebilir, daha hızlı hizmet verebilir, tasarıma ya da yaratıcılığa daha çok vakit ayırabilir tüm bunların sonucunda sadık bir müşteri kitlesi oluşturup markanızın değerini, vizyonunu en iyi şekilde yansıtabilirsiniz.

Bir gün Amazon gibi dev bir e-ticaret markası olmak istiyorsanız öncelikle olarak bu dört maddeyi dikkate alabilir, küçük girişiminizi emin adımlarla büyütebilirsiniz.

Leave a Comment