Arama Motorlarından Trafik Çekmek

agence olloweb qfp4 Ud6Fyg unsplash

Google, internetteki birçok siteyi dolaşarak çeşitli algoritmalardan faydalanıp, arama kutusunda bir arama yapıldığında, en iyi olduğunu düşündüğü siteden başlayıp aşağıya doğru siteleri sıralıyor.

Bizim amacımız da elbette, ilk sırada çıkmak olmalı.

Kırmızı deri ayakkabı satıyorsak veya X marka cep telefonu satıyorsak, bu kelimeler veya benzerleri arandığında arama sonuçlarında çıkmalıyız ki insanlar bizi keşfedebilsin ve satış yapabilelim.

SEO optimizasyonu

SEO (Search Engine Optimization = Arama motoru optimizasyonu) ile ilgili bir sürü teknik konu var yapılması gereken.

Güzel olan ise, birçok e-ticaret sitesi altyapısı bunları zaten sizin adınıza yapıyor. Başlıklarınızı, içeriklerinizi, müşterilere doğru olarak iletiyor. Site hızları, mobile uyumlu site. Hepsi arama sonuçlarını etkiliyor.

Sopsy’deki e-ticaret paketleri Google’un arama sonuçlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

Başka güzel bir haber: Google arama sonuçları bizim için daha iyi yapmak için sürekli kendini geliştiriyor.

Google’ın amacı SEO’yu çok iyi bilen insanları ödüllendirmek değil, doğru ziyaretçiyi doğru siteye göndermek.

Google’ın amacı, SEO uzmanlarını ödüllendirmek değil, doğru kişiyi doğru adrese göndermek. Algoritmasını sürekli buna göre geliştiriyor.

Arama motorlarında öne çıkmak için en önemli kriter müşteri memnuniyeti

Birçok uzman hemfikir: Google artık müşterilerin ziyaret ettikleri sitelerden ne kadar memnun kaldıklarını görebiliyor. Bir siteden memnun kalındığını anlamanın en güzel yollarından birisi, bir Google arama sonucunu tıklayan bir kullanıcının o sitede yeterince zaman harcaması ve geri arama sonuçlarına dönmemesi. En azından Google’ın böyle değerlendirdiği düşünülüyor.

Yani birisi Google arama sonucu üzerinden, e-ticaret sitemizi ziyaret edip, yeterince zaman geçiriyor ve sonra da gidip başka bir sonuca bakmıyorsa veya baksa bile sonra tekrar sitemize geliyorsa Google bunu biliyor, sitemizi o kelime için iyi bir arama sonucu olarak değerlendiriyor.

Google bizi ve e-ticaret sitemizi gözetliyor ve ziyaretçilerin neler yaptığını biliyor.

Güzel haber: İçeriğimiz, fotoğraflarımız, hizmetimiz iyiyse, Google bunu anlamış oluyor ve arama sonuçlarında bizi yukarı taşıyarak, bize daha fazla insan yönlendiriyor.

Aksiyon:
Google’da sitemizin doğru arama sonuçlarında çıkması için, yapmamız gereken eticaret mağazamızın ziyaretçilerimizin ihtiyacını karşılaması. Bu kitapta temel olarak zaten bunlardan bahsediyoruz.

Paylaşım Google için de değerli

Eğer bir haber sitesi bize link vermişse veya çok güvenilir bir blog bizim e-ticaret sitemiz ve sattığımız ürünlerle ilgili güzel bir yorum yapmış ve sitemize  link vermişse, Google diyor ki burası güvenilir bir site olabilir.

Arama sonuçları sürekli güncelleniyor ve tabii ki sitemize herkes link vermişse dahi, eğer ziyaretçiler sitemizden hemen çıkıyorsa, Google bizi çok sevmiyor.

Öte yandan, birileri hakkımızda gerçekten (sahte, paralı içerik/paylaşım değilse) iyi bir şeyler söylüyor ve ziyaretçiler de sitemizi seviyorsa, yani iyi bir hizmet/ürün/içerik sağlıyorsak, Google bizi seviyor.

Google bizi seviyorsa ilgili arama sonuçlarında üst sıradayız.

Sosyal medya daha önemli

Dünya değişiyor ve paylaşımlarımızın artık çoğunu sosyal medya üzerinden yapıyoruz. İnsanların sitemizi ve içeriğimizi sosyal medyada paylaşıyor olması da Google nezdinde de daha önemli artık.

Ne kadar çok kişi sitemizi güncel olarak paylaşmışsa, Google arama sonuçlarında bize o kadar değer veriyor.

Aksiyonlar:
– Sitenize güvenilir kaynaklarda haber yaptırın ve size link vermelerini sağlayın.
– Ürülerinizin ve sitenizin sosyal medyada sürekli olarak paylaşılmasını sağlayın. Twitter, Facebook ve diğer…

Leave a Comment