Aylık Satış Hedefi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

pexels startup stock photos 212286

Satış hedefleri, doğru belirlendiğinde ve ölçümlendiğinde bir firma için her şey anlamına gelebilir. Örneğin; Harvard Business Review’a göre kişisel hedeflerini iş hedefleriyle uyumlu hale getiren satış görevlileri başarılı oluyor ancak satış alanında kişisel hedefler ve iş hedeflerini birbirine karıştırmadan başarılı olmanın bir yöntemi olmalı, değil mi?

Özellikle aylık satış hedefinizi belirlemek ve bu hedefte emin adımlarla ilerlemeniz için gereken ipuçlarını uzmanların ağzından sizin için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Geçmişi Düşünerek Satış Hedefi Koyun

Better Proposals’tan Adam Hempenstall, “Aylık satış hedefi belirlemenin en iyi yolu, geriye dönük düşünmektir.” diyor.

Bunun sebebi, bazı ayların doğası gereği hareketli geçmemesinde yatıyor. Ancak hangi ayların hareketli, hangi ayların nispeten hareketsiz geçtiğini bilmek için geçmiş vakaları incelemek oldukça önemli. Ayrıca Force Manager’dan Dale Heart da bu durumu, “Ekibinizin şirketin cüzdanındaki payını artırmak için yeni lead’ler getirdiğini hayal edin. Bunu yapabilmek için ekibinizi yakından takip etmeli, hangi aylar hareketlilik olduğunu gözlemlemelisiniz.” şeklinde destekliyor.

Geleceğe Odaklanın

Evet, satış hedefi koyabilmeniz için geçmişi iyi bilmelisiniz. Ancak bunu yaparken firmanızın geleceğine odaklanmayı da unutmamalısınız. Örneğin; Bad Brain’den Divya Menon, özellikle aylık satış hedefi belirlerken geleceğe odaklanmayı öneriyor ve “Kısa vadeli hedef koyma, uzun vadede büyümeyi teşvik edicidir.” diyerek sözlerini destekliyor.

Ancak nihayetinde markanızın uzun vadeli stratejisini geliştirmek için aylık hedeflerinizin esnek, akıcı ve nitelikli olduğundan emin olmalısınız. Eğer kısa süreli hedefler koyarken geleceğe odaklanmanın faydası konusunda emin değilseniz Coca-Cola, Mattel ve AT&T gibi şirketlerin stratejilerini örnek alabilirsiniz.

Aylık Satış Hedeflerinizi Belirlerken Akıllı Davranın

UpFlip’ten Hope Ashley, “Aylık satış hedefi belirlerken bu hedeflerin gerçekleştirilebilir olduğundan emin olun.” diyor. “Ulaşılamayacak hedefler belirlemek, satış ekibinin motivasyonunu düşürebilir. Bu da hedefe ulaşmaya çalışırken büyük problemlere yol açar.” diye de ekliyor. İşte bu yüzden koyduğunuz hedeflerin SMART Hedef Belirleme yöntemine uygun olduğundan emin olun. SMART hedefler; özel, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlıdır. Ancak ulaşılabilir hedefler koyarken de heyecanı ortadan kaldırmayın. Siz hedeflerinize değil, hedefleriniz size meydan okumalı.

Kısacası aylık satış hedefi belirlerken temelde dikkat etmeniz gereken üç madde var. Geçmişi göz ardı etmeyin, geleceğe odaklanın ve stratejilerinizi belirlerken akıllıca davranın. Gerisi satış ekibinizin yeteneklerine kalmış!

Leave a Comment