Backlink nedir, geri dönüşlerinizi nasıl artırır

isaac smith AT77Q0Njnt0 unsplash

SEO stratejilerinde sıkça karşınıza çıkan backlink nedir, ne işe yarar, geri dönüşlerinizi nasıl artırır biliyor musunuz? Yazımızı okuyarak tüm bu soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Backlink Nedir?

SEO stratejilerinde kullanılan backlink’i kısaca bir web sitesinden başka bir web sitesine uzanan bir köprü olarak tanımlayabiliriz.

Örneğin blogumuzda yer alan bir içerikte herhangi bir ürünümüzden bahsediyoruz. Bu ürünün adına da kendi web sitesinin linkini bağlıyoruz.

Direct ürünümüzü hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.” gibi. Böylece backlink’imiz oluşuyor.

Backlink Ne İşe Yarar, Geri Dönüşleri Nasıl Artırır?

Özellikle trafiği yüksek web sitelerinde geri bağlantı oluşturmak için kullanılan backlink, organik trafik oluşturmak ve bu trafiği korumak isteyen pek çok e-ticaret sitesinin başvurduğu bir yöntem.

Arama motorları, backlink’ler sayesinde web sitelerinin birbirleri için kefil olduğunu ve bu sitenin bağlantılı sitenin sıralamasını ve etki alanı otoritesini geliştirmeye yardımcı olduğunu düşünür. İçeriklerinin kalitesi ve web sitesinin backlink ile bağlı olduğu web sitelerinin içerik kalitesi uygunsa bu durum arama motorları için değerli bir hal alır. Böylece e-ticaret ya da web siteniz de üst sıralara daha kolay tanışır.

Backlink yayınladığınız web sitelerinin organik trafiği ve arama motorları karşısındaki değeri ne kadar yüksekse sizin de yükselmeniz o kadar kolay olur. Bunun dışında saygın bir blog ya da web sitesinde sizi gören kullanıcılar için de durum aynıdır. Güvenilir bir kanalın önerisiyle size ulaşan kullanıcının güven duygusu da satın alma motivasyonu da yüksek olacaktır. Bu nedenle web sitenizin bağlantısının yer aldığı sayfalar da ayrı bir önem taşır.

Backlink’lerden Verim Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

-Backlink yayınlayacağınız web sitelerinin organik trafiklerinin de içerik kalitesinin de yüksek olduğundan emin olun,

-Backlink için yayınlacağınız içeriklerin sadece SEO’ya değil kullanıcıya da hitap ettiğini unutmayın. Kaliteli, sizi en iyi şekilde yansıtacak içerikler kullanın, mümkünse ekibinizden birinin ya da düzenli olarak çalıştığınız içerik ajansından destek alın.

-Daha güçlü bir ağ için üreticinizden, toptancıdan ya da tedarikçiden bağlantı alabilirsiniz.

-Geçmişte oluşturduğunuz harika içerikler mi var? Onları daha kapsamlı, trafiği daha yüksek web sitelerinde yayınlayıp backlink’in gücünden daha çok faydalanabilirsiniz.

Backlink hakkında temel bilgi sahibi oldunuz. Sıra uygulamada! Backlink ile trafiğinizi artırmak ve daha fazla şey öğrenmek için bir SEO ajansından da destek alabilirsiniz.

Leave a Comment