Başarılı Bir E-Ticaret Ana Sayfası Oluşturmak İçin En İyi 5 Yöntem

10 / 100
computer 768608 1920

İlk izlenim, müşterinizin üzerinde bıraktığınız ilk etkiyi yaratır. Müşterinin sitenizde gezinmeye devam edip etmeyeceğini, ilk izlenim belirler. Bu yüzden müşterinizi olabildiğince içeriye çekecek bir ana sayfa oluşturmak, asla atlamamanız gereken bir konudur. Ana sayfada yapacağınız bir kaç numara ile müşterilerinizin aklına girebilir, onları sitenizden alışveriş yapmaya daha baştan ikna edebilirsiniz. Ana sayfadaki imajınız ne kadar güçlü ve güvenilir olursa, müşterinizin sitenizde kalma süresi de doğru orantılı bir şekilde yükseliş gösterir. İşte müşterileri sitenize bir mıknatıs gibi çekeceğiniz ana sayfa ipuçları!

Kafa Karıştıran Detayları Kaldırın


Öncelikle ana sayfanızdaki her şeyin müşterinizin ilk olarak bulmak isteyeceği şeyler olduğundan emin olun. Gereksiz detaylardan kurtulun. Geniş bir ürün gamınız olabilir ancak sahip olduğunuz bütün ürünleri ana sayfaya koyarsanız görüntü kirliliğine yol açarsınız. Ürünlerinizi kategorilere ayırarak müşteriye yönlendirmelerde bulunmak yeterlidir.

Müşteri Aradığını Kolayca Bulabilmeli


Görüntü kirliliği oluşturmamak için bütün ürünleri ana sayfanıza koymamak iyi bir tercih. Peki, müşteri aradığını nasıl bulacak? Bu noktada ilk olarak arama çubukları devreye girer. Anahtar kelimeleri giren müşterinin aradığı ürünü direkt olarak karşısına çıkaran bir arama çubuğu her zaman avantajdır. İkinci olarak da doğru kategori sayfaları ve bu sayfalardaki filtreleme özellikleri de müşterilerin istediklerine ulaşmasını sağlarken ana sayfanızın da temiz durmasında etkili bir rol oynayacaktır.

Kullanıcıya Özel Ürünler Önerin


Ana sayfanızda karışıklığa sebep olmayacak bir konumlandırma ile müşterilerinize ilgilerini çekebilecek ürünler önerebilirsiniz. Bu öneriler, kullanıcıların daha önceden arattıkları ya da tıkladıkları ürünlerle bağlantılı olarak kullanıcının ilgilendiği alanlardan seçilmelidir. Böylelikle müşterileriniz için ilgilenebilecekleri ve satın alma isteği duyabilecekleri farklı alternatifler sunarak alışverişe yöneltebilirsiniz.

Güven Artırıcı Detaylar Koyun


Özellikle sayfanıza ilk defa gelen kullanıcıların güvenini kazanmak çok önemlidir. Güvenlerini kazanmak için ise yine psikolojik küçük bir oyun oynayabilirsiniz. Bir nevi tanık gösterme metodu sayılabilecek bu yöntemde kullanıcıların hali hazırda bildiği ve güvendiği şirketlerin güven işaretlerini koyabilirsiniz. Bu işaretler güvenli ödemeyle, sağlıkla ya da hatta sitenin genel güvenliği ile alakalı olarak bilindik markaların onay işaretleri olabilir. Böylelikle o marka aracılığı ile müşteri, size karşı da güven duyacaktır.

Tüm bu yöntemleri deneyerek tam istediğiniz gibi bir e-ticaret ana sayfası oluşturmanız mümkün. Dilerseniz daha sonra e-ticaret sitenizi ziyaret edenler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için CRM’in avantajlarından yararlanabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment