Contextual (Bağlamsal) Ticaret Alışveriş Alışkanlıklarını Nasıl Değiştiriyor

pexels andrea piacquadio 3769747

Değişen tüketici alışkanlıklarının bir yenisi olarak tanımlanabilecek bağlamsal ticaret “alışverişin geleceği” olarak tanımlanıyor. Bu yeni kavram, işletme sahiplerini de yeni bir döneme davet ediyor. İşte, bağlamsal ticarete dair bilmeniz gerekenler…

Bağlamsal ticaret, bir bağlam içerisinde alışveriş yapmak anlamına geliyor. Yemek pişirirken, trafikte beklerken, sosyal medyada gezinirken yani herhangi başka bir işle uğraşırken yapılan alışverişler, bağlamsal ticaret kapsamında yer alıyor. Kısacası tüketiciler, her an her yerde tek bir tuşa tıklayarak alışveriş yapabiliyor. Bu durum, e-ticaretle uğraşanlar için kendilerini, ürünlerini ve hizmetlerini her yerde görünür kılma gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Instagram’da, Facebook’ta gördüğünüz ‘Satın Al’ butonları, bağlamsal ticaretin getirileri… Siz de bağlamsal ticarete uyum sağlamak istiyorsanız aşağıdaki trendleri takip edebilirsiniz.

Sanal Mağazanızı Sesli Aramalara Uygun Hale Getirin

Sesli arama trendinin dijital dünyanın her alanına damga vurduğu bu dönemde, sanal mağazanızı sesli aramalara uygun hale getirmek yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biri. Siri, Bixby gibi sesli asistanlar ve Google Home, Amazon Echo gibi akıllı ev sistemleri sayesinde sesli aramanın önemi ve kullanımı giderek artıyor. E-ticaret sitenizi sesli aramaya uygun hale getirmek için içerik pazarlamasının gücünden yararlanabilir, sanal mağazanızı sesli aramaya uygun içeriklerle zenginleştirerek rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz.

Sosyal Ticarete Ayak Uydurun

Instagram, Facebook, Pinterest gibi popüler uygulamalar, artık sadece birer sosyal medya uygulaması değil. Tüm bu mecralar, günümüzde çeşit çeşit ürünün ve servisin satışa sunulduğu pazaryeri konumunda. Bağlamsal ticaret de tam olarak buraların önemine işaret ediyor. Kısacası artık sosyal medyayı sadece tanıtım amaçlı değil, satış amaçlı olarak da düşünmenin vakti geldi ve geçiyor. Bunun için dikkat çekici görseller ve hedef kitlenize ulaşan kampanyaların yanı sıra sosyal medya alışverişlerinde kolayca ödeme alabileceğiniz bir altyapı gerekiyor. Ücretsiz Sopsy Direct üyeliğinizi hemen başlatarak sosyal ticaretin kazançlı dünyasına adım atabilirsiniz.

Yapay Zekanın Gücünden Faydalanın

Bağlamsal ticaretin uzandığı en temel alanlardan biri de yapay zeka. Kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi için pek çok e-ticaret platformu, kullanıcılarına özel içerikler ve ürün önerileri sunuyor. Bunu yapmanın en temel yolu yapay zeka ve veri analizi yöntemiyle müşterilerinin eski alışveriş davranışlarını incelemek. Etkileşimi artıran her türlü yöntem, bağlamsal ticaret trendinden faydalanmanıza yardımcı oluyor.

Siz de teknolojinin tüketici davranışlarına getirdiği kaçınılmaz değişime ayak uydurabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Leave a Comment