Daha Çok Satış İçin Müşteri Merkezli Strateji Nasıl Oluşturulur?

Satışlarınızı artırmak için yapmanız gereken çok şey, izlemeniz gereken çeşitli yollar var. Önemli olan e-ticaret için en değerli ögeyi yani müşteriyi odak noktasına almak. Bunun için de müşteri merkezli bir strateji oluşturmak gerek. Yazımızı okuyun ve müşteri odaklı strateji oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda birçok ipucu edinin!

Hazırlık Aşaması

Strateji oluşturmadan önce mevcut durumlara ilişkin biraz çalışmaya ve araştırma yapmaya ihtiyacınız var. Özellikle aşağıdaki üç adımı uygulayarak yol haritanızı çizmeden önce gerekli doneleri toplayabilirsiniz.

Müşterilerinizle İletişime Geçip Notlar Alın

Müşteri ile iletişimin ne kadar değerli olduğunu “Live Chat ile Daha Fazla E-Ticaret Satışı Yapmanın Yolları” yazımızda anlatmıştık. Özellikle alışverişin son adımındaki müşterilerin sorunları ya da soruları iş yapma şeklinizi dahi değiştirecek ipuçları içerebilir. Bu nedenle müşterilerinizle iletişime geçtiğiniz tüm kanalları kullanırken notlar almayı, bu notları bir sonraki yapılacaklar listenize ekleyecek hale getirmeyi alışkanlık edinmelisiniz.

Müşteri Tiplerine Göre Hareket Edin

Online mağazanızı ziyaret eden her bir müşterinin belli bir amacı, alışveriş alışkanlığı ya da beklentisi olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle de farklı amaçları ve beklentileri olan müşteriler için müşteri tipleri çıkarmalı, onlara özel geliştirmeler yapmalısınız. “Online Alışverişte Müşteri Tipleri” yazımızı okuyarak en sık rastlanan müşteri profillerini de onları memnun edecek davranışları da öğrenebilirsiniz.

Durum Değerlendirmesi Yapın

Müşterilerinizi tanıdınız, onlarla iletişime geçip raporlar tuttunuz. Stratejiyi oluşturmadan önce bir de durum değerlendirmesi yaparak halihazırda eksikleriniz var mı, hangi yanlarınızı geliştirmeniz gerek dürüstçe listelemelisiniz. Eksiklerinizi gördükten ve onları tamamladıktan sonra müşteri odaklı stratejinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Strateji Oluşturma

Hem genel hem de müşteri odaklı değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra stratejinizi oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak ilk aşama biraz karmaşık ve zorlayıcı gelebilir. Çünkü hazırlık aşamasında yaptığınız araştırmalar, yapılacaklar listenizi epey uzatmış olabilir. Ancak bu listedeki her bir maddeyi müşteri memnuniyetine olacak etkisine göre sıralayabilir, böylece müşteri odaklı stratejinizi en doğru şekilde oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bu strateji için şu an küçük bir bütçe ayırabiliyorsanız da yapılacaklar listesini önce müşteri odaklı şekilde listeleyip ardından bu yeni sıralamada bütçenize daha uygun olan maddeleri sırasıyla hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

İçeriğimizde yer alan yönlendirmeleri ve konu ile ilgili önerdiğimiz diğer içerikleri dikkate alarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Leave a Comment