Depodaki Ürünleri Nasıl Saklamalısınız

pexels tiger lily 4483610

İster küçük bir kitleye satış yapıyor olun, ister milyonlara… Eğer bir e-ticaret siteniz varsa deponuzdaki ürünleri doğru saklamanın yolunu bilmeniz şart. Peki, deponuzdaki ürünleri saklamanın yolları neler? Sizin için bir araya getirdik…

Etiketleme Yöntemini Kullanın

E-ticaret sitenizde tek tip ürün satıyorsanız etiketleme konusunda fazla efor sarf etmenize gerek olmayabilir. Ancak birden fazla çeşitte ürün satıyorsanız deponuzda bu ürünler arasındaki farkı kolaylıkla görebilmek için etiketleme yöntemini kullanmalısınız. Her kolinin üstüne ürün türü, miktar, depoya geldiği tarih, renk vb. Işinizi kolaylaştıracak detayları yazabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret siteniz üzerinden gıda satışı yapıyorsanız mutlaka FIFO (İlk Giren İlk Çıkar) yöntemini kullanarak olası kötü senaryoların önüne geçebilirsiniz. Deponuza ilk giren ürünleri görmek içinse en iyi yöntem geldiği tarihi not etmek.

Elinizdeki Ürün Miktarından Emin Olun

Yoğun dönemlerinizde müşterilerinize yanlış stok bilgisi vermek onlarla aranızdaki güven bağını zedeleyebilir. Ya da ihtiyacınız olmayan miktarda bir ürünü deponuzda bekletmek, aslında daha fazla ihtiyacınız olan bir ürün için yer açamamanıza sebep olabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için elinizdeki ürün miktarından emin olmalısınız. Elinizdeki ürün miktarından emin olmanın en iyi yolu da elbette ürün sayımını aksatmadan yapmaktan geçiyor. Dilerseniz lojistik elemanlarınıza daha fazla yatırım yapabilir, ürün sayımı yapacak eleman sayınızı artırabilirsiniz. Ya da ürün sayımı için teknolojinin gücünden yararlanarak bir CRM aracını kullanabilirsiniz.

Deponuzda Sağlam Ürünler Kullanın

Özellikle elektronik aletler ya da gıda malzemeleri satan bir e-ticaret siteniz varsa deponuzda dikkat etmeniz gereken pek çok şey var demektir. Bunlardan belki de en önemlisi deponuzda sağlam ürünler kullanmak. Örneğin; elektronik cihazlar satıyor ancak çok da sağlam olmayan raflar kullanıyorsanız sorun yaşayabilirsiniz. Aynı durum gıda malzemeleri için de geçerli. Malzemelerinizi sakladığınız tüm eşyaların sağlam olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde elektronik eşyalar düşme tehlikesiyle, gıda malzemeleri ise bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Teknoloji, gıda ya da tekstil fark etmez… Hangi sektörde iş yapıyor olursanız olun deponuzdaki ürünleri saklama koşullarına uygun bir şekilde saklamalısınız. Yoksa müşterilerinize istediğiniz gibi hizmet veremeyebilir, kendinizi de maddi bir zararla baş başa bırakabilirsiniz.

Leave a Comment