Dijital Pazarlama Çalışmalarınızı Takip Etmenin Yolları

pexels dominika roseclay 905163 1

E-ticaret markanız için yürüttüğünüz dijital pazarlama çalışmaları ve projeleri takip etme sürecinde zorluklar yaşıyor, bunların sonucunda hatalar mı yapıyorsunuz? Merak etmeyin, sadece birkaç adımda projelerinizi çok daha kolay bir şekilde takip edip daha başarılı olabilirsiniz. İşte işinizi kolaylaştıracak, pazarlama stratejilerinize daha kolay odaklanmanızı sağlayacak birkaç öneri!

Her İşin Profesyoneli ile Çalışın

Dijital pazarlama kanallarının her biri başlı başına bir iş kolu. SEO, sosyal medya, içerik stratejisi, dijital reklam gibi farklı konulardaki tüm çalışmaları tek bir çalışanın yapması çok mümkün değil. Ortaya sağlıklı ve başarılı projeler çıkması için dijital projeleriniz için ilgili alanlarda deneyim sahibi kişilerle çalışmalısınız. Eğer tam zamanlı birkaç çalışanla devam edecek ya da ajansla çalışacak bütçeniz yoksa freelance çalışan uzmanlarla ilerleyebilirsiniz. Onlarla birlikte iş birliği yaparak çok kapsamlı olmasa da işe yarar ve faydalı bir çalışma yapabilirsiniz.

Takibi Kolaylaştıracak Uygulamalar ve Araçlar Kullanın

Tüm işleri siz yapmayacaksınız ancak kontrol mekanizması daima sizin elinizde olmalı. Bu nedenle de çalışanlarınızın çalışmalarını takip edeceğiniz, onların da işini kolaylaştıracak uygulama ve araçlardan faydalanabilirsiniz.

Tüm çalışmaları depolamak, ortak dosyalar oluşturmak, bu dosyalar içindeki belgelerde değişiklikler yapıp notlar almak için Google Drive, DropBox gibi farklı cihazlarınızdan yöneteceğiniz araçları kullanabilirsiniz. Sosyal medya planlaması yapmak için Hootsuite, Buffer, sektörden haberleri almak için Mashable, tüm takip ettiğiniz sayfaları bir arada görmek için Feedly gibi diğer araçları da değerlendirebilirsiniz.

Analiz Edin

Hem Google’ın hem de sosyal medya hesaplarının sunduğu pek çok analiz uygulaması dijital pazarlama çalışmalarınızın son durumu hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı oluyor. Bu araçlar sayesinde organik trafiğiniz, ziyaretçilerinizin sitede kalma ya da çıkma süreleri, sosyal medya kanallarınızda paylaşılan, yorumlanan, beğenilen içerikler ve çok daha fazla konuda bilgi alabilirsiniz. Etkileşim raporları ve diğer sayıları inceleyerek stratejinizi en doğru şekilde şekillendirebilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışmalarınızı en iyi şekilde yürütmek ve takip etmek için bu önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Blogumuzda yer alan “Dijital Pazarlama” kategorisinde e-ticaret markanız için yapacağınız dijital pazarlama çalışmalarla ilgili detaylı ve faydalı içerikler bulabilirsiniz.

Leave a Comment