Dükkanınızı Açtıktan Sonra Satış Yapmanızı Destekleyecek 10 İpucu

14 / 100
tech daily pz L0YpSVvE unsplash

E-ticaret dükkanınızı açtıktan sonra geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak ve en kısa sürede satış yapmaya başlamak mı istiyorsunuz? Markanızın başarı grafiğini yükseltmek için yeni satış stratejilerine mi ihtiyacınız var? O halde doğru yerdesiniz. Gelin, hızla satış yapmaya başlamak için uygulayabileceğiniz 10 ipucuna birlikte göz atalım.

Yakın Çevrenizden Destek Alın

Aile üyelerine ve arkadaş çevresine satış yapmak, e-ticaret dükkanı olan kişiler için biraz karmaşık bir hal alabilir. Çünkü hem sevdiklerinizin ürünlerinizi beğenmesini daha çok önemser hem de onları birer müşteri olarak görmekte zorlanabilirsiniz. Ancak unutmayın, markanız henüz bilinirlik kazanmamışken bir müşteri kitlesi oluşturabilmek adına yakın çevrenizden destek almanızda hiçbir sakınca yok. Nihayetinde sevdikleriniz sizin en büyük destekçiniz. 

Bu nedenle ilk satışlarınızı yakın çevrenizdeki kişilere yapabilir, eğer onları birer müşteri olarak değerlendirmek istemiyorsanız markanızı sosyal medya hesaplarında paylaşarak tanıtmalarını rica edebilirsiniz. Bu sayede müşteri potansiyeliniz günden güne artar. 

Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Kısa sürede satış yapmaya başlamak için, markanızı mümkün olduğunca çok kişiye tanıtmalısınız. Bunu yapmanın temel yollarından biri de sosyal medyadan geçer. Markanızın sosyal medya hesaplarını ne kadar aktif ve etkili kullanırsanız başarı grafiğinizi yükseltme şansınız o kadar artar. Ayrıca, web sitenizin başta ürün sayfaları olmak üzere tüm bölümlerini optimize etmeyi unutmayın. Kullanımı pratik, tasarımı ilgi çekici bir web siteniz olduğu takdirde müşterilerinizi alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. 

Müşterilerinize İndirim Kodu Sunun

Potansiyel müşterilerinizi sizden alışveriş yapmaya ikna etmenin en etkili yollarından biri onlara kısa süre içinde kullanabilecekleri indirim kodları vermektir. Onları teşvik etmek için e-posta listenizdeki kişilere indirim kodu yollayabilirsiniz. Henüz sosyal medya hesaplarınızın çok sayıda takipçisi yoksa indirim kodlarını doğrudan hesaplarınız üzerinden de yayınlayabilirsiniz. 

Markanızı Facebook Gruplarında Tanıtın

Eğer belirli bir hedef kitleye hitap eden ürünlerin ticaretini yapıyorsanız markanızı söz konusu kitlenin ağırlıklı olarak yer aldığı Facebook grupları üzerinden de tanıtabilirsiniz. Ancak bunu yaparken grup kurallarına aykırı şekilde hareket etmediğinizden emin olmalısınız.

Facebook ve Instagram Reklamlarına Bütçe Ayırın

Sosyal medyanın gücünün e-ticaret başarısı açısından da ne kadar önemli bir yer tuttuğunu zaten biliyorsunuz. Bu gücü arkanıza alarak markanızın başarısını artırmak için bütçenizin bir bölümünü Facebook ve Instagram reklamlarına ayırabilirsiniz. Üstelik, bu reklamlar sayesinde farklı kullanıcı gruplarını hedefleyebilir, marka bilinirliğinizi ve sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayısını artırabilirsiniz. 

İş Birliklerinden Yararlanın

Ürünlerinizi sosyal medya platformlarında tanıtmak için influencer’larla iş birliği yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, takipçileri çoğunlukla hedef kitlenizden oluşan influencer’ları belirleyerek onlara hediye ürünler göndermek. Bu sayede ürünleriniz birçok kullanıcıya tanıtılır ve reklam bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. 

Alışveriş Yapmaktan Vazgeçen Müşterilerinize Odaklanın

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların büyük çoğunluğu, sepetlerine bazı ürünleri ekledikten sonra satın alma işlemini tamamlamadan siteyi terk eder. Potansiyel müşterilerinizi yeniden sitenizi ziyaret etmeye ve alışveriş yapmaya ikna etmek için çeşitli kampanyalar düzenleyebilir ya da müşterilerinize hatırlatma bildirimleri gönderebilirsiniz. Potansiyel müşterileri terk edilmiş sepete geri döndürmenin yolları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için burayı ziyaret etmeniz yeterli. 

Instagram’ın Shopping Özelliğinden Yararlanın

Instagram’ın “Shopping” özelliğini kullanarak takipçilerinizin ürünlerinizi Instagram’ı terk etmeden incelemesine olanak tanıyabilirsiniz. Bunu yapabilmek için markanıza Instagram üzerinden bir işletme hesabı açmalı, daha sonra Facebook ile Instagram hesaplarınızı birbirine bağlamalı ve ürün kataloğunuzu sisteme yüklemelisiniz.

14 / 100

Leave a Comment