E-Posta Listenizi Genişletecek İpuçları

pexels bongkarn thanyakij 3787290

Konu e-ticaret ise e-mail pazarlaması trafik oluşturmak, dönüşüm sağlamak ve kazanç sağlamak için hala önemli bir kanal. Siz de e-mail pazarlaması alanında ustalaşmak istiyorsanız öncelikle sağlam bir e-posta listesine sahip olmalısınız. Özellikle e-mail bültenlerinin aboneliğinden çıkan oldukça fazla kullanıcı varken e-posta listenizin giderek yok olması mümkün. Bu nedenle e-posta listenizi korumanızı ve hatta genişletmenizi sağlayacak birkaç ipucunu sizin için bir araya getirdik.

E-Mail Pop-Up’larından Yararlanın

2000’lerin başında görmekten bıktığımız, sıkıcı pop-up’ları unutun. Eğer doğru uygulanırsa e-mail pop-up’ları kullanıcıyı rahatsız etmeden müşteriye dönüştürmeyi başarabilir. Dilerseniz e-mail pop-up’larını abonelerinizi kampanyalarınız hakkında bilgilendirmek ya da markanızla ilgili yeni gelişmeler konusunda haber vermek için kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken pop-up’larınızın mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca pop-up’larınızın minimum alan kaplaması gerektiğini de hatırlatalım.

Geçişli İçerik Kullanın

“Gated Content” yani geçişli içerik, erişim için form isteği göndermeyi gerektirir. Tüm içeriklerinizin geçişli olmasını önermesek de, dönüşüm hunisinin dışındaki hedef kitlenize ulaşıp onlara ait bilgiyi toparlamak için geçişli içerik kullanmak harika bir yöntem olabilir. Ayrıca, dönüşüm hunisinin dışında kalan kitle, genellikle daha fazlasını öğrenmeye ve sonuç olarak iletişim bilgilerini bırakmaya meyillidir. Bu nedenle onların karşısına çıkacağınız içeriklerin yaratıcı olmasından korkmayın. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız e-kitaplar, bu konu hakkındaki inceleme yazıları, video ve infografiklerden yararlanabilirsiniz.

Dipnot: Kullanıcıların karşısına çıkaracağınız formlar kısa olmalı. E-posta listenizi genişletmek istiyorsanız formda ad soyad ve e-posta adresi istemeniz yeterli.

Etkileşime Geçin

İnsanların e-posta bülteninize abone olması için onlarla etkileşime geçmeniz şart. Örneğin; bunun için müşteri sadakat kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Çünkü sadakat kampanyaları, müşteri deneyimini olumlu yönde artıran, denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmış yöntemlerden biri. Eğer onlara markanıza sadık olmalarının karşılığını verirseniz, onlar da sizinle kişisel bilgilerini paylaşmaya gönüllü olabilir.

Etkileşimi artırmanın bir diğer yöntemi de elbetteki sosyal medya yönetimi. Eğer halihazırda markanızın sosyal medya hesapları varsa sizi takip edenlerden e-mail bülteninize abone olmalarını isteyebilirsiniz. Çünkü zaten sizi takip eden müşterileriniz ya da potansiyel müşterileriniz, markanız hakkında daha fazla bilgi almak istiyor demektir. Bu fırsatı kaçırmadan onlarla en doğru yoldan etkileşime geçebilirsiniz.

E-Mail Adreslerini Bizzat İsteyin

Bu fikir size biraz tuhaf gelmiş olabilir. Ancak işinizi büyütürken “network” yapmaya ihtiyacınız olacak. Bu nedenle katıldığınız tüm etkinliklerde sizin sektörünüzle ilgili olabilecek kişilerle tanışıp markanızla ilgili daha fazla bilgi sahibi olması için e-posta adreslerini isteyebilirsiniz. Oldukça manuel görünse de e-posta listenizi genişletmek için harika bir yöntem olduğundan emin olabilirsiniz.

Özellikle e-mail pazarlamasının gücünden yeni yeni yararlanmaya başlayanlardansanız sizin için bir araya getirdiğimiz bu ipuçlarından yararlanabilir, her geçen gün listenizin genişlediğini gözlemleyebilirsiniz.

Leave a Comment