E-Ticaret Dönüşümlerini Artırmanın 11 Kanıtlanmış Yolu

12 / 100
carlos muza hpjSkU2UYSU unsplash

E-ticarette hangi sektörde olursanız olun benzer müşteri kitlelerini hedefleyen sayısız farklı markayla ve siteyle rekabet içinde olursunuz. Bu çetin rekabet ortamında başarı grafiğinizi yükseltmek ve müşteri potansiyelinizi günden güne genişletmek için web sitenizin trafiğini ve dönüşümünü artırmanız gerekir. Aşağıda yer alan ipuçlarını takip ederek web sitenizin dönüşüm oranlarını yükseğe taşıyabilir, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Kısa Süreli Fırsatlar Sunun

“FOMO”, açılımıyla “fear of missing out”, psikolojide sıklıkla kullanılan İngilizce bir terimdir. Türkçe karşılığı, bir fırsatı kaçırma ya da kaybetme korkusu olarak tanımlanır. E-ticarette bu korkuyu avantaj olarak kullanabilir, müşterilerinizi bu sayede ürünlerinizi almak için teşvik edebilirsiniz.

Onlara sınırlı süre içinde kullanılabilecek indirim, kampanya ve ücretsiz teslimat gibi fırsatlar sunmak, müşterilerinizin daha hızlı karar almasını sağlayabilir ve onları hemen alışveriş yapmaya teşvik edebilir. Ayrıca, ürünlerinizin hızla tükendiğini belirtmek de müşterileri harekete geçiren etkenler arasındadır. Stoklarınızı düşük rakamlarda tutarak müşterilerinizin satın alma eğilimini etkileyebilir ve düzenli olarak stok yenilemesi yapabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

E-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını artırmanın en etkili yollarından biri de sosyal medyanın gücünden yararlanmaktır. Web sitenizi sosyal medya hesaplarınıza bağlayarak müşterilerinizin markanızı ve ürünlerinizi farklı platformlar üzerinden de incelemesine olanak tanıyabilir, tanıtımlarınızı yerel içerikler gibi sunabilirsiniz. Ayrıca, Instagram ve Facebook’un mağaza özelliğinden de yararlanabilir, böylece satışlarınızı günden güne artırabilirsiniz.

Ürün Başlıklarını ve Açıklamalarını Optimize Edin

Dönüşüm ve satış oranlarınızı artırmak istiyorsanız ürünlerinizin başlıklarını ve açıklamalarını ikna edici metinler kullanarak kaleme almanız gerekir. Ürünlerinizin tüm özellikleri ve faydaları açıklamalar bölümünde olmalı, aksi takdirde bilgi eksikliği nedeniyle müşteri kaybedebilirsiniz. Ürünlerin ismi, fiyatı, malzemesi, rengi, boyutu, kalitesi, bakım – kullanım talimatları ve teslimat koşulları gibi tüm bilgileri, ürün açıklamalarında açıkça belirtmelisiniz.

Ürün Açıklamalarını SEO Uyumlu Hale Getirin

E-ticaret sitenize trafik çekmek için, ürün açıklamalarınızı mutlaka SEO uyumlu metinler haline getirmelisiniz. Aksi takdirde Google sıralamalarında üste çıkmakta zorlanır, dolayısıyla hedef kitlenizin önemli bir bölümüne ulaşamayabilirsiniz.

Sitenizde Müşteri Referanslarına Yer Verin

Müşterilerinizi sizden alışveriş yapmaya ikna edebilecek temel unsurlardan biri de diğer müşterilerden gelen referans ve incelemelerdir. Ürün sayfalarınıza puan ve yorum bölümleri ekleyerek müşterilerinizin fikir ve görüşlerini paylaşmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Tasarımları Tercih Edin

E-ticaret müşterilerinin önemli bir bölümü, online alışveriş rutinini mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor. Siteniz mobil uyumlu bir tasarıma sahip değilse potansiyel müşterilerinizi farkında olmadan kaybediyor olabilirsiniz. Bu nedenle sitenizi mobil uyumlu hale getirmeye ya da bir uygulama geliştirmeye zaman ayırmanızda yarar var.

Profesyonel Ürün Fotoğrafları Kullanın

Ürünlerinizin fotoğrafları bulanık, düşük kaliteli ya da ilgi çekicilikten uzak olduğu takdirde müşterileriniz alışveriş yapma isteklerini kaybedebilir. Ürünlerinizi profesyonel ekipmanlarla fotoğraflayarak, ışık ve odak açısından tutarlı kareler yakalayarak satışlarınızı artırabilirsiniz. “Profesyonel ürün fotoğrafları nasıl çekilir?” sorusunun yanıtını öğrenmek içinburayı ziyaret etmeniz yeterli.

Sitenizi Hızlandırın

Kabul edelim, sayfa yükleme hızı yavaş olan bir siteden alışveriş yapmak hiçbir müşteri için cazip değildir. Müşterileriniz sizden alışveriş yapmaya ne kadar istekli olsalar da sayfaların açılmasını beklerken fikir değiştirebilirler. Ayrıca, sayfa yükleme hızınız Google sıralamalarındaki yerinizi de doğrudan etkileyen bir unsurdur. Bu nedenle sayfa yükleme hızınızı optimize edebilir, böylece sitenizin dönüşüm sayısını artırabilirsiniz.

Sitenizi Kullanıcı Dostu Hale Getirin

Satışlarınızı artırmak için yapmanız gereken şeylerden biri de müşterilerinize mümkün olduğunca basit ve pratik bir site arayüzü sunmak. Ürünlerinizi doğru başlıklar ve alt kategoriler halinde gruplandırmalı, gereksiz tüm butonları ve sayfaları ortadan kaldırmalısınız. Başka bir deyişle, müşterileriniz ödeme sayfasına mümkün olduğunca çabuk ve kolay bir şekilde gidebilmeli.

Ödeme Sayfanızı Optimize Edin

Ödeme sayfanız müşterilerinizi gereğinden uzun ve karmaşık işlemlere yönlendirmemeli. Çünkü bu karmaşa, müşterilerin ödeme işlemi öncesinde sepetlerini terk etmeye yönelten temel unsurlardan biridir. Sitenizde farklı ödeme yöntemleri sunarak ve işlem sayısını mümkün olduğunca azaltarak ödeme sayfanızı optimize edebilirsiniz.

Sepeti Terk Eden Müşterilerinizi Geri Kazanın

Az önce sözünü ettiğimiz birçok nedenden ötürü sepetini terk eden müşterilerinizden vazgeçmeyin. Çünkü söz konusu kişiler sizden alışveriş yapmaya eğilimli olan, ancak yeterince teşvik edilmemeleri nedeniyle karar değiştiren bir kitleyi oluşturur. Onları yeniden kazanmak için müşterilerinize indirim ya da kampanya teklifleri sunan e-postalar gönderebilirsiniz. Bu sayede müşteri potansiyelinizi yeniden yükseğe çekebilir ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

12 / 100

Leave a Comment