E-Ticaret Dönüşümlerini Arttırma Yöntemleri

pexels karolina grabowska 4475525

Bir e-ticaret markanız varsa en büyük amaçlarınızdan biri de ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmek olmalı. Bunu yapmak için de müşterilerinize sitenizde geçirdikleri dakikalar içerisinde en iyi hizmeti vermelisiniz. Dönüşümünüzü artıracak yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Canlı Sohbetle Hem Destek Olun Hem İkna Edin

Canlı sohbet, müşterilerinizin anlık soru ve sorunlarını çözmek için en etkili yöntemlerden biri. Canlı destek sayesinde müşteriler, ürünün içeriğinden ödeme alanındaki bir probleme kadar pek çok konu hakkında ekibinizden destek alabiliyor. Bunların büyük bir çoğunluğu da sorunlarını çözüp alışverişlerini tamamlıyor. Live Chat ile Daha Fazla E-Ticaret Satışı Yapmanın Yolları içeriğimizi okuyarak canlı sohbet ile satışlarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda daha çok bilgi alabilirsiniz.

Bir Süredir Sepette Duran Ürünleri Hatırlatın

Bazı müşteriler online mağazanızda gezinip hoşlarına giden birkaç parçayı sepetlerine ekleyip siteden çıkabiliyor. Bu durumun; kargo ücreti, iade ya da değişim politikaları, anlık ödeme hataları, daha uygun fiyatlı bir muadil, güvenlik sorunları gibi pek çok sebebi olabiliyor. Önemli olan sepetteki ürünleri hatırlamalarını sağlayıp yardımcı olabileceğinizi belirtmek. Bunu da e-posta hatırlatması ile yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalar bu hatırlatma mesajlarının 3 saat içerisinde yapılmasının daha verimli olduğunu söylüyor.

A/B Testi Yapın

Yapacağınız en ufak bir değişiklik de olsa bazen iki seçenek arasında kalabilirsiniz. Bu durumda imdadınıza A/B testi yetişiyor. Gelen ziyaretçilerinizin %50’sini bir seçeneğe, diğer %50’sini de ikinci seçeneğe yönlendirerek nasıl tepkiler verdiğini ölçebilirsiniz. Test sonucunda hangi seçeneği uygulamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ürün Açıklamalarınızı İyileştirin

Ürünlerinizi pazarlamanın en etkili yollarından biri de faydalı ve müşteriyi ikna edecek içerikler hazırlamak. Ürün içeriklerinizin bir rehber niteliğinde olması ve müşterinin aklındaki soruları yanıtlaması dönüşümleri artırıyor. Bunun dışında SEO’ya uygun hazırlanan içerikler organik trafiğinizin artmasını ve arama motorlarında yükselmenizi de sağlıyor.

Yeni Ürünler Önerin

Müşteriler bir alışveriş yaptığında e-posta kutularına bu alışverişin onaylandığına dair bir e-posta gönderiliyor. Bu e-posta müşterilerin büyük bir kısmı tarafından açılıp inceleniyor. Satın alınan ürünlerin olduğu listenin altına müşterinizin sevebileceği ürünler eklemek bir sonraki alışverişlerini yapmalarını hızlandırıyor. Yapılan araştırmalara göre bu e-postaları okuyan kişilerin %80’i, önerilen ürünleri görmek için siteyi yeniden ziyaret ediyor.

Siz de bu yöntemleri uygulayarak dönüşümlerinizi artırabilir, hedeflediğiniz satışları daha kısa sürede yapabilirsiniz.

Leave a Comment