E-Ticaret İşletmecileri İlk Yıl Ne Kadar Harcama Yapar?

10 / 100
mathieu stern 1zO4O3Z0UJA unsplash

Bir e-ticaret sitesi kurmaya hazırlanıyorsanız muhtemelen en çok merak ettiğiniz konu ne kadar harcama yapacağınızdır. Bir işe yatırım yapmaya karar verdiğinizde ne kadar harcayacağınızı merak etmeniz oldukça doğal. Özellikle ilk yıl yaklaşık olarak ne kadar harcayacağınızı bilirseniz temkinli ilerleyebilir, işletmenizi sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. İşte ilk yıl ne kadar harcayacağınıza dair size fikir verecek rehberimiz…

Bir İşletme Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bir işletme kurmadan önce kuracağınız şirket tipini belirlemeniz gerekir. Bir şahıs şirketi mi kuracaksınız? Yoksa iş dünyasına adımınızı Limited ya da Anonim bir şirket olarak mı atacaksınız. Bu kararı vermek için önce bir araştırma yapmalı, şirketinizin hizmet kapsamına göre bir seçim yapmalısınız. Kararınızı verdikten sonra seçtiğiniz şirket tipinin açılış ücretlerini öğrenip bu miktarı kenara ayırabilirsiniz.

İlk Yıl Finansman Kaynakları Nasıl Kullanılmalı?

Araştırmalara göre işletme sahiplerinin yarısından fazlası ilk yıllarında kişisel birikimlerine güveniyor. Üstelik birçoğu ilk yıl giderlerini karşılamak için satışlarından elde ettikleri geliri kullandığını söylüyor. Kısacası ilk iş yılınızın çok kârlı olmayabileceğini kabul etmek, finansal planlama ve zihinsel hazırlık için oldukça önemli. İlk yıllarında herhangi bir satış yapmakta zorlanan şirketler için ise ne kadar ihtiyaçları olacağını görmek adına kapsamlı bir finansal plan oluşturmak faydalı olabilir.

İlk Yıl Maliyetlerinin Gider Kategorisine Göre Dağılımı

Yurt dışında yapılan bir ankette işletme sahiplerinden ilk yıl kayıtlarını ortaya çıkarmaları ve gider kategorileri çıkarıp bütçelerinin ne kadarını hangi kategoriye harcadıklarını göstermeleri istenmiş. Anket sonrasında ortaya çıkan tablo şöyle:

Ürün: Ham madde, envanter, tedarikçi, imalat, patentler vb.

İşletme: Kuruluş / yasal ücretler, ek yazılım, muhasebe vb.

Çevrimiçi mağaza: Web sitesi / platform aboneliği, hosting / alan adı, tasarım vb.

Nakliye: Paketleme, etiketler vb.

Çevrimdışı: Kira, benzin vb.

Takım / Personel: Maaşlar, yan haklar, ikramiyeler vb.

Pazarlama: Logo, marka, reklamlar, basılı materyaller vb.

Anket yurt dışında yapılmış olsa da Türkiye’de bir e-ticaret girişimi kurmak isteyenler için oldukça yol gösterici. Siz de bu listeye göre bir kategorizasyon yapabilir, finansman kaynaklarınızı ve kuracağınız işletme türünü göz önünde bulundurarak ilk yıl ortalama olarak ne kadar harcayağınızı hesaplayabilirsiniz. İş e-ticaret sitenizin altyapısını kurmaya geldiğinde ise Sopsy’e ulaşabilir, hem hesaplı hem güvenilir hizmet alabilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment