E-Ticaret İşletmeleri Black Friday Döneminde Nasıl Bir Yaklaşım Sergilemeli

markus spiske BTKF6G O8fU unsplash

İşletmeler, COVID-19’un sürekli değişen etkilerine uyum sağladıkça ve buna odaklandıkça, stratejileri ve kampanyaları da değişiyor. Dolayısıyla Black Friday, yani Kara Cuma için e-ticaret işletmelerinin nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiği de merak konusu. Bu yazımızda hem COVID-19 gibi beklenmedik dönemlerde hem de genel olarak e-ticaret işletmelerinin Black Friday döneminde neler yapması gerektiğini konu aldık. Keyifli okumalar!

İndirim Yapmadan Değer Sunun

Bir örnek üzerinden gidelim. 2018 yılında Bili Boboe-Balogun tarafından kurulan Tribe Beauty Box, kadınlara iki ayda bir güzellik kutusu gönderen ve abonelik sistemiyle çalışan bir girişim. Tribe Beauty Box’ta her bir kutu 34,99 dolara mal olurken ürünler 125 doların üzerinde. Bili, “Müşteriler, tamamı kadın olan harika güzellik işletmesi sahiplerinden ürünler alırken paralarının karşılığını aldıklarından emin olabilir.” diyor. Ayrıca Tribe Beauty Box ile çalışan güzellik markaları için de abonelik sistemi, ürünlerini potansiyel yeni müşterilere tanıtma şansı anlamına geliyor. Kısacası, Bili müşterilerine indirim yapmadan değer sunmuş oldu. Üstelik bunu güvenilir markalarla birlikte yaptı.

Ayrıcalık ve Yetersizlik Arasındaki Dengeyi Bulun

Polysleep, konfordan ödün vermeden destekleyen antimikrobiyal köpük şilteler üreten bir marka. Kurucusu Jeremiah Curvers, bir golf sakatlığından sonra aylarca yatalak kaldığında yataklara yatırım yapmaya başladı. Jeremiah, vizyonunu hayata geçirmek ve ideal bir üretim ortağı bulmak için yoğun bir araştırma yolculuğuna çıkıp birçok üreticiyle görüştü. Şu an başarılı bir girişim sahibi.

Black Friday esnasında Jeremiah, promosyonların kıtlığını ve zaman sınırlarını vurgularken kampanyalarına biraz eğlence katmayı da seviyor. Jeremiah, “Yılın bu sınırlı zamanında her zaman aklımda bulundurduğum unsur, insanların yararlanabileceği kısa süreli fırsatı gözden kaçırma korkusu” diyor. Bu nedenle Polysleep ekibi Black Friday indirim kodlarını birkaç gün öncesinde e-posta bültenlerinde vermeyi tercih ediyor ve bu sayede müşterilerine ve potansiyel müşterilerine ayrıcalıklı hissettiriyor.

Satın Alma Süreci Boyunca Sosyal Etki Yaratın

Yine bir örnekle devam edelim. Patrice Mousseau’nun kızı Esme, şiddetli bir egzama vakası geçirdiğinde sadece 8 aylıktı. Kızı için steroid kremlere doğal bir alternatif bulmak isteyen Patrice, ev yapımı ilaçlar denedi ve Crock-Pot’unda kendine özgü formülünün ilk partisini piyasaya sürdü ve 2013 yılında kurulan Satya, Whole Foods’ta bulunabilen ulusal olarak dağıtılan bir organik cilt bakımı serisi haline geldi. Böylesine güzel bir amaçla yola çıkan Satya ekibi, bu sene Black Friday satışlarının %20’sini Kanada’da çok kuşaklı travma, cinsel şiddet ve cinsel sömürü mağduru kadınlara orta ila uzun vadeli destek sunan yerli bir kuruluş olan Clan Mother’s Healing Village’a bağışlayacak. Satya’dan alışveriş yapmak isteyen herkes de alışverişlerinin sosyal bir etki yarattığından haberdar olacak.

Dilerseniz siz de bu Black Friday’de örneklerini verdiğimiz yöntemlerden birini uygulayabilir, e-ticaret işletmenizdeki etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Leave a Comment