E-Ticaret İşletmeleri İçin AB Testi Yapmanın Önemi

pexels startup stock photos 212286

Ziyaretçilerinizin yaptığınız değişiklikler hakkındaki fikirlerini daha iyi anlamanızı sağlayan A/B testi, kullanıcı deneyiminin en çok ön planda olduğu e-ticaret siteleri için ayrı bir öneme sahip. Gelin bu testin e-ticaret işletmeleri için neden önemli olduğunu adım adım inceleyelim!

Hemen Çıkma Oranlarını Düşürür

A/B testi ile hemen çıkma oranlarını azaltmak için yaptığınız tüm değişiklikleri değerlendirme şansınız oluyor. Başka herhangi bir uygulamanın size sunmayacağı bir kolaylık sunan bu test sayesinde ziyaretçilerinizin sitede kalma sürelerini uzatan ya da azaltan durumları daha iyi anlatarak gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Dönüşüm Oranlarını Artırır

A/B testi, daha fazla ziyaretçiye ulaşmanızı sağlamak için de oldukça etkili. Bunun için biraz çalışıp iki kampanya için farklı içerikler hazırlamanız yeterli. Ardından sonuca hızlıca ulaşın ve e-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcıların nasıl hızla arttığına tanık olun!

Daha İyisini Yapmanız İçin Sizi Motive Eder

Süreçleri iyileştirme aşamasında bazen küçükmüş gibi görünen bir değişiklik dahi yepyeni bir yol çizmenizi gerektirebiliyor. A/B testi için hazırlık yaparken ve sonuçları inceledikten sonra da en iyisini yapmak için daha odaklı ilerleniyor. Tüm bunlar ziyaretçilerden aldığınız olumlu sonuçlarla sizi motive ederek bir sonraki aşamalar daha kolay motive olmanızı sağlıyor.

Analiz Aşamasını Pratikleştirir

Gerçek verilere ulaşmanı hatasız ve çok daha pratik bir hale dönüştüren A/B testi, sadece iki seçeneğin sonuçlarını değerlendirip harekete geçmenize olanak tanıyor. İki farklı hedef kitlenin bilgilerini kullanıp harekete geçtiğinizde kolayca sonuç alabilirsiniz. Analiz aşamaları pratikleştikçe hizmet kalitenizin de kullanıcı deneyiminizin de iyileştiğini görebilirsiniz.

Riskleri Azaltır

Dilerseniz kısa dilerseniz de uzun vadeli yatırımlarınız için yapacağınız değişiklikler az da olsa risk taşıyor. A/B testi ise riski ikiye bölmenizi sağlayarak sonuçta daha az riske girmenize yardımcı oluyor. Hızlıca çözüm sunarak aldığınız riskin de kolayca çözüme ulaşmasını sağlayarak maksimum fayda sağlıyor.

Sonuç: Satışları Artırır

Hemen çıkma oranlarını düşmesi, dönüşümlerin artması, daha iyi geliştirilmelerin yapılması, analizin kolaylaşması, risklerin azalması ile ortaya harika bir tablo çıkmaması imkansız! Tüm bunlar sonucunda A/B testinin satışlarınızı artırmaya da yardımcı olacağını göreceksiniz.

Leave a Comment