E-Ticaret İşletmeleri İçin Doğru Stok Yapma Yöntemleri

pexels alexander isreb 1797428 1

Eğer bir e-ticaret işletmeniz varsa yeni müşteri kazanımı, müşteri tutundurma ya da reklam gibi işlerin yanı sıra doğru stok yapmayı da öğrenmelisiniz. Bu yüzden sizin için daha önce denenmiş ve başarılı olmuş doğru stok yapma yöntemlerini bir araya getirdik. Hadi başlayalım!

Envanter Yönetimi Nedir?

E-ticaret şirketinizin stoklanmış mallarını takip etme; ağırlıklarını, boyutlarını, miktarlarını ve konumlarını izlemeye envanter yönetimi denir. Envanter yönetiminin amacı, işletme sahiplerinin ürünleri ne zaman yenileyeceğini veya yeni malzeme satın alma zamanının geldiğini bilmelerine yardımcı olarak stok barındırma maliyetini en aza indirmektir.

Ayrıca etkili envanter yönetimi, bir işletmenin müşteri talebini karşılayacak kadar stok bulundurmasını sağlamak için gereklidir. Envanter yönetimi düzgün bir şekilde ele alınmazsa, bir işletmenin, doldurulamayan potansiyel satışlardan para kaybetmesine veya çok fazla envanter stoklayarak para israfına neden olabilir. Envanter yönetimi, işletmenize başka birçok konuda da yardımcı olur.

E-Ticaret İşletmeniz için Doğru Stok Yapma Yöntemleri

Envanter yönetimi, satış yapan her türlü işletme için önemli. Özellikle e-ticaret işletmeleri gibi hızlı ürün giriş-çıkışı olan platformlar için doğru stok yapmak, hayati önem taşır. İşte e-ticaret işletmeniz için doğru stok yapma yöntemleri…

Periyodik Otomatik Yenileme Seviyesi Belirleyin

İngilizce’de “par level” olarak adlandırılan periyodik otomatik yenileme seviyesi, her zaman elinizin altında olması gereken minimum ürün miktarıdır. Envanteriniz önceden belirlenmiş bu miktarın altına düştüğünde yeni sipariş verme zamanınız gelmiş demektir.

FİFO (İlk Giren İlk Çıkar) Yöntemini Uygulayın

FİFO yöntemi, envanter yönetiminin önemli prensipleri arasında. Bu yöntem size en eski stoğunuzun (ilk giren) ilk önce satılması gerektiğini söyler. Özellikle bozulabilecek ürünler satıyosanız bu yöntemin işinize yarayacağından eminiz.

Beklenmedik Durum Planlaması Yapın

Stok yönetimi yaparken hesapta olmayan pek çok durumla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz durumlar, hazırlıksız işletmelere zarar verebilir. Örneğin;

  • Satışlarınız beklemediğiniz oranda yükselebilir ve stoğunuzu tüketiyor olabilirsiniz.
  • Nakit akışında sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Deponuzda, sezonluk satış artışınızı karşılayacak yeterli alan olmayabilir.
  • Envanterdeki yanlış bir hesaplama, düşündüğünüzden daha az ürününüz olduğu anlamına gelebilir.
  • Az satılan bir ürün deponuzda yer kaplayabilir.

Ancak önemli olan sorunların olması değil, ne zaman olacağı ve sizin ne kadar hazırlıklı olup olmadığınız. Bu gibi durumlarda sorunları nasıl çözeceğinize dair satış ve lojistik ekiplerinizle mutlaka iletişimde olmalısınız.

E-ticaret işletmeleri için doğru stok yapma yöntemlerinden bazılarına değindik. Temelde bu üç yöntemi uygular, tecrübe kazandıkça farklı yöntemler kullanırsanız stoğunuzu en iyi şekilde değerlendirmeniz mümkün.

Leave a Comment