E-Ticaret İşletmeleri için Kargo Masrafını Azaltmanın Yolları

bench accounting MGaFENpDCsw unsplash

İster köklü bir e-ticaret şirketi olun ister çiçeği burnunda bir e-ticaret girişimcisi olun, kargo masraflarını azaltmaya her zaman ihtiyacınız var. Ancak özellikle yeni bir e-ticaret girimcisiyseniz her yıl artan kargo ücretleri sizi korkutuyor olabilir. Merak etmeyin, sizin için bir araya getirdiğimiz yöntemleri deneyerek en büyük e-ticaret şirketleriyle bile nakliye stratejileri konusunda yarışabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Nakliye Mesafesini Azaltın

Pek çok marka, kargo ücreti hesaplarken mesafeyi dikkate alır. Kargonun varış yeri ne kadar uzakta olursa masraf da o kadar yüksek olur. Ayrıca uzak mesafelere teslimat da daha uzun sürer. Bu nedenle nakliye mesafesini azaltabildiğiniz kadar azaltmak kargo masraflarını azaltmak için harika bir yöntem olabilir. Bu sayede zaman içinde para tasarrufu yapabilir ve müşterilerinizin daha düşük ücretlerle daha iyi gönderim seçeneklerinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Paketlerinizi Tartın ve Ölçülerini Küçültün

Eğer sabit ücretli gönderim yapmıyorsanız büyük paketler için daha fazla masraf yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Ürünleriniz için en ideal paketlemeyi yaparsanız kargo masrafınızı azaltabilirsiniz. Örneğin; hafif ve küçük bir ürün için büyük bir kutu kullanıyorsanız gereksiz bir masraf yapıyor olabilirsiniz. Dilerseniz bir posta ölçeğine yatırım yaparak işiniz için en ideal paketleme yöntemini bulabilirsiniz.

Ön Ödeme Fırsatlarından Yararlanın

Hangi kargo şirketiyle çalışıyor olursanız olun ön ödeme fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Yaptığınız anlaşmayı aylık değil yıllık yapabilir, ön ödeme yaparak ciddi bir indirim oranından yararlanabilirsiniz. Bu nedenle kargo şirketinizi seçmeden önce bir yetkili ile görüşüp kararınızı ona göre vermenizde fayda var.

Kutu Yerine Poli Posta Kullanın

Küçük ve hassas olmayan ürünler satıyorsanız kargo için kutular yerine poli posta seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Çünkü poli postaların boyutları daha küçüktür ve teslimat araçlarında daha az yer kaplar. Üstelik poli posta kullanmak daha az ambalaj ürünü kullanmak anlamına da geldiği için malzemeden tasarruf edebilirsiniz. Siparişleriniz farklı ürün kombinasyonları içeriyorsa birkaç boyutlu poli posta seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Kargo masraflarınızı azaltmak istiyorsanız sizin için bir araya getirdiğimiz bu dört yöntemi kullanabilir, işletmenizi büyütmek için doğru bir adım atabilirsiniz.

Leave a Comment