E-Ticaret İşletmesi Kuracaklar için Alan Adı Seçme Rehberi

10 / 100
hal gatewood tZc3vjPCk Q unsplash

Alan adı, insanların sizi çevrimiçi olarak bulabileceği bir dijital adresten daha fazlasıdır. Marka kimliğinizi ifade etmeye başladığınız yer olarak görebileceğiniz alan adını seçerken dikkatli davranmalısınız. Özellikle bir e-ticaret işletmesi kuruyorsanız akılda kalıcı ve şirketinizin geleceğini düşünen bir alan adı seçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca alan adınızı seçmeden önce yanıtlamanız gereken birkaç soru var. Örneğin; potansiyel müşterileriniz alan adınızı duyduğunda nasıl hissetmeli? Alan adınız yaptığınız işle ilgili fikir veriyor mu? SEO için anahtar kelimeler eklemeli mi yoksa markalı bir alan adı mı kullanmalısınız? Bu ve daha pek çok soruyu yanıtladıktan sonra alan adınızı seçebilirsiniz.

Henüz işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız gelin, sizin için hazırladığımız detaylı alan adı seçme rehberine birlikte göz atalım.

Alan Adınızı Kısa ve Öz Tutun

Halihazırda bir markanız varsa ve dijitale açılıyorsanız alan adınızı markanızın adı ile aynı yapabilirsiniz. Ancak markanızın alan adı çoktan alınmışsa yeni bir alan adı belirlemeniz şart. Alan adınızı belirlerken kısa, öz ve hatırlanabilir bir isim seçtiğinizden emin olmalısınız. Bunun için alan adınızı 15 karakterin altında tutmalı, telaffuzu ve yazımı zor kelimelerden uzak durmalısınız.

Noktalama İşaretlerini ve Numaraları Kullanmayın

İnsanlar çoğu zaman yazım yanlışı yapar. Bu nedenle alan adınızda noktalama işareti ya da numara kullanırsanız yazım yanlışı yapma olasılıklarını artırabilirsiniz. Bu da internet üzerinde daha zor bulunmanıza yol açar. Ayrıca alan adınızda numara kullanmak insanları bu numarayı sayıyla mı yoksa okunduğu gibi mi yazması gerektiği konusunda ikileme düşürebilir.

.com Alan Adı Uzantısını Tercih Edin

Konu alan adı uzantınızı seçmek olduğunda hangisinin size daha fazla trafik getireceği tartışılabilir. Ancak .com uzantısı kullanan işletmelerin %78’inden fazlasının güvenilir olduğu bilinir. Üstelik .com uzantısı, çoğu akıllı telefonda bulunan “.com anahtarı” sayesinde alan adınızın yazılmasını da kolaylaştırır.

Mümkünse SEO’nun Gücünden Yararlanın

Alan adınızda SEO uyumlu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Tabii anlamlıysa… Çünkü alan adınızda kullandığınız anahtar kelimeler, arama motorlarına web sitenizin ne ile ilgili olduğunu anlatır. İyi bir alan adının yanı sıra web sitenizde kaliteli içerik yayınlıyorsanız o zaman arama motorlarının sizi üst sıralara çıkarması daha olasıdır.

Dilerseniz alan adınıza SEO uyumlu anahtar kelime eklemek için “Marka adı + Anahtar kelime = Alan adı” formülünü kullanabilirsiniz. Tıpkı “sundayapparel.com” ve “dianescandles.com” markalarının yaptığı gibi.

Alan adınızı seçtikten sonra sıra potansiyel müşterilerinize güvenilir hizmet sunmaya gelir. E-ticaret sitenizin altyapı ihtiyaçları için Sopsy ile iletişime geçebilir, size en uygun ürünü kullanmaya hemen başlayabilirsiniz!

10 / 100

Leave a Comment