E-Ticaret Kehanetlerini Öğrenin 2021

14 / 100
david travis 5bYxXawHOQg unsplash

2020 yılında perakende satışların durması, birçok kullanıcıyı e-ticarete yöneltti. Peki, e-ticaret sektöründeki bu büyük ivmenin nasıl ilerleyeceğini biliyor musunuz? İşletmeniz için 2021 yılında doğru adımlar atmak istiyorsanız sizin için bir araya getirdiğimiz 2021 e-ticaret kehanetlerine göz atmalısınız.

Çevrimiçi Rekabet Artacak

Global e-ticaret büyümesi 2022’ye yaklaşırken yavaşlayacak olsa da 2021’in başlarında 2020’deki hızını koruyacak diyebiliriz. Ancak bu hıza ayak uydurmak istiyorsanız rakiplerinizden ayrışmanız şart. Örneğin; 2021’de pek çok e-ticaret markasının, yeteri kadar donanımı olmadığı için müşteri deneyimi konusunda başarısız olacağı söyleniyor. Bu nedenle işletmenizi şimdiden müşteri deneyimi konusunda hazırlamalısınız. Bunun için öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu tespit etmeli, altyapı konusunda ihtiyacınız olan her şeyi tamamlamalısınız.

Kullanıcı Davranışları Sektörü Şekillendirecek

2020 yılında daha önce nadiren online olarak alınan gıda, sağlık, hijyen ve ev malzemesi ürünleri daha fazla alınır oldu. Kısacası pandemi, tüketicinin ihtiyaç duyduğu her ürüne daha rahat ve hızlı şekilde ulaşma isteğini artırdı. Ancak 2021 yılında kullanıcı davranışlarındaki bu değişimin kalıcılığı onların memnuniyetine bağlı olacak. Bu nedenle müşteri memnuniyetini artırmak için kullanıcı davranışlarını iyi incelemelisiniz. Dilerseniz bunun için bir CRM sisteminden yararlanabilirsiniz.

Fulfilment (Yerine Getirme) Her Zamankinden Önemli Olacak

Günümüz markalarının dört aşamalı bir fulfilment koşulu vardır; hızlı, ücretsiz, sürdürülebilir ve güvenilir sipariş. Siz de bu dört koşulu karşılamak istiyorsanız kargo konusunda yenilikler yapmanız şart. Dünya çapında tüm tüketiciler artık hızlı kargo beklentisinde olduğu için ücretsiz ve hızlı bir kargo sistemi oluşturmalısınız. Bunun için kargo anlaşmalarınızı hedef kitlenizin sıklıkta olduğu yerlerle yapabilir, otomatik iade ve şubeden alma gibi seçenekler sunabilirsiniz.

Pazar Hakimiyetine Meydan Okuyan Markalar Çoğalacak

Global e-ticaret satışlarının yarısı, tüketicilerin marka yerine ihtiyaçlarına cevap aradığı pazarlarda gerçekleşir. Bu nedenle 2021 yılında bir marka kurmak her zamankinden zor olacak. Ancak iyi haber şu ki bilinçli tüketiciler, bir amacı olan markaları tercih etmeye meyilli. Bu yüzden markalar, kendi kanalları aracılığıyla kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler sunarken, pazardaki ürün sayfalarını zengin ve sürükleyici deneyimlere dönüştürmelidir.

Müşteri Tutundurma Öncelik Haline Gelecek

Facebook verilerine göre müşteri edinme maliyetleri pandemiyle birlikte arttı. Artan edinme maliyetleri ve reklam belirsizliğiyle mücadele etmek için markalar, sesli alışveriş gibi yeni kanallar deniyor. Ancak markaların edinme maliyetini azaltmak için yatırım yaptığı asıl kanal müşteri tutunma yöntemleri olmalı. Bu sayede varolan müşterilerinizle daha fazla etkileşime geçip satış yapabilirsiniz.

2021 yılında e-ticaret işletmenizi ayakta tutmak ve hatta büyütmek için bu kehanetleri aklınızda bulundurabilir, yeni yıl stratejilerinizi bu maddelere göre belirleyebilirsiniz.

14 / 100

Leave a Comment