E-Ticaret Pazarlamasında Tiktok Nasıl Kullanılır?

10 / 100
olivier bergeron 5JSZzMilCVo unsplash

2016 yılında Çin’de A.me olarak piyasaya sürülen TikTok, nispeten yeni bir sosyal medya platformu. Yeni olmasına rağmen Amerika’da 200 milyonun üzerinde, dünya üzerinde ise 2 milyar kullanıcısı olan TikTok, Google Play ve App Store’un en çok indirilen uygulamaları arasında yerini aldı bile. Peki, bu kadar popüler olan bir uygulama e-ticaret pazarlaması için nasıl kullanılır? Gelin, e-ticaret pazarlaması stratejinizi desteklemek için TikTok’ta neler yapmanız gerektiğine birlikte göz atalım.

Videolarınızı Kısa Tutun

TikTok’un #ForYou yayın algoritmasının büyük bir kısmı izlenme süresine dayalıdır. TikTok, video tamamlanma oranını, yani videonun uzunluğuna kıyasla ortalama izlenme süresini takip eder. İzlenme süresinin video uzunluğuna oranı ne kadar yüksek olursa videonuzun #ForYou alanında görünme şansı da o kadar artar.

Müzik Trendlerini Takip Edin

TikTok aslında bir müzik uygulaması olarak hayatlarımıza girmişti. Bu nedenle TikTok’un trend videoları çoğunlukla popüler şarkıları içerir. Üstelik TikTok’ta videonuz için trend şarkıları bulmanız da oldukça kolay. “Keşfet” sekmesine gidip burada kullanmak istediğiniz müziğin popüler olup olmadığını test edebilirsiniz.

Trend Etiketleri Takip Edin

Eğer TikTok’ta popüler olacak bir video yayınlamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey trend olan etiketleri takip etmek. Bu etiketlere göre içeriğinizin konusuna karar verebilir, videonuzu çekebilirsiniz.

Eylem Çağrısı Yapın

Eğer TikTok içeriklerinizin satışa dönüşmesini istiyorsanız içeriklerinizin sonunda potansiyel müşterilerinizi web sitenize yönlendirmelisiniz. Bunun için video içeriğinde harekete geçirici mesajlar verebilirsiniz. Örneğin; “Link bio’da” ya da “Yorum yapmayı unutmayın!” gibi ifadeler, klasik ama etkili ifadelerdir.

İçerik Üreticilerini Keşfedin

Bir marka olarak TikTok videosu yayınlamak istemiyorsanız influencer’larla iş birliği yapabilirsiniz. Onlardan ürün ya da servislerinizi kullandıkları videolar çekmelerini isteyebilirsiniz. Bunun için TikTok bir içerik üreticileri platformu açtı. Bu platform üzerinden iş birliği yapabileceğiniz içerik üreticilerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kısacası TikTok üzerinden içerik paylaşıp e-ticaret pazarlama stratejinizi desteklemek istiyorsanız trendleri yakından takip etmeniz oldukça önemli. Ancak TikTok’tan web sitenize gelecek potansiyel müşterilerinize kaliteli içeriğin yanı sıra güvenilir bir web sitesi de sunmalısınız. Bunun için ihtiyaç duyduğunuz her konuda Sopsy ürünlerini tercih edebilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment