E-Ticaret Satış Kanalları

pexels startup stock photos 212286

Komunite önemli evet ama 0 noktasında ne yapacağız, daha yeni başlıyoruz?

İyi hizmet vereceğiz, her şeyi doğru yaptığımıza emin olacağız ama başladığımızda nasıl satış yapacağız?

Bunlar için mevcut kanallardan faydalanmamız gerekiyor. Bu bölümde eğer zaten müşterilerimiz varsa (sokakta satıyorsak) onları, yeni başlıyorsak Instagram, FB sayfalarına takipçi bulmayı, zaten belirli bir kitlesi olan, satış yapabileceğimiz, GittiGidiyor, N11, Hepsiburada, amazon, etsy gibi pazar yerlerini konuşuyor olacağız.

Mevcut müşterilerimiz

Eğer zaten sokakta satış yapıyorsak ve hali hazırda müşterilerimiz varsa bu müşterilerimize internetten de ulaşabiliyor olmamız gerek.  

Bize güvenen, bizden alışveriş yapan insanlarla internet üzerinden bağlantı kurmamak, satışlarımızı, en azından bir kısmını, kaybediyoruz anlamına geliyor.

Bu yüzden, mevcut müşterilerimize veya dükkanımıza gelen herkesi sosyal hesaplarımıza ve eposta listemize (yoksa hemen bir liste oluşturmamızda fayda var) kaydetmemiz gerekiyor. Bu müşteriler bizim gerçek hayranlarımız olmaya adaylar.

Gerçek hayranlarla ilgili unutmamamız gereken, sadece bizden alışveriş yapmakla kalmıyorlar, yeri geldiğinde bizi önererek, bize yeni hayran müşteriler kazandırıyorlar.

Aksiyon:
Instagram, FB, sosyal medya hesaplarını aç, eposta listesi oluştur. Mevcut müşterilerinin buraya kayıt olmasını sağla. Her temasa geçtiğinde bu listeleri büyüt.

Aile ve arkadaşlar

Birçok girişimci, işini iyi yapmak isteyen insan, e-ticaret sitesini yeni açtığında, her şeyi tamam olmadığı için, bu aşamayı sonraya bırakıyor ve aile ve arkadaşlardan yardım istemeyi unutuyor.
‍‍
Evet elimizden geleni yapalım ama yaptığımız işten utanmayalım.

Sattığımız şeyleri bizden ilk alacak olan, sosyal medyadaki hesaplarımızı veya epostalarımızı takip edecek ilk insanlar ailemiz ve arkadaşlarımız.

Hemen çekinmeden, onlara yaptığımız işi anlatalım ve yardım isteyelim.

Onlar bizim hazır gerçek hayranlarımız.

Aksiyon:
Aile ve arkadaşlara kişisel bir mesaj yollayıp mevcut kanallardan grubumuza takılmalarını iste.

Örnek metin:
Whatsapp’ten kişisel mesaj: “Can slm, yeni bir işe başladım, senin desteğin önemli, instagram.com/sopsysocial, adresine girip bizi takip edersen sevinirim.” Instagram veya sosyal medyadan davet gönderirseniz birçok mesajın içerisinde sizin mesajınız kaybolabilir.

Öneri: Daha kişisel olması için WhatsApp veya direkt sms ile çevrenizi üye olmaya (eposta veya sosyal medya hesaplarınıza) davet etmeniz.

Önemli: Mesajların grup halinde atmamızda fayda var çünkü insanlar toplu mesajları ciddiye almayabiliyorlar.

100 kişiden birisiyim demekle, bana atmış demek farklı şeyler.

Evet yüzlerce kişiye teker teker mesaj atmak, bir seferde mesaj atmaktan çok daha zor ama amacımız gerçek hayranlar elde etmek, bu yüzden efor harcamamız gerekiyor.


Pazar yerleri

Pazar yerleri, satışçılarla alıcıların buluştuğu eticaret platformları.

Bu platformlardan Türkiye’de olan güvenilir ve çok fazla trafiğe ve müşteriye sahip olanları artısı eksisiyle sıralayalım.

Unutmamamız gereken, bu sitelerde satış yaptığımızda gelirimizin bir kısmını paylaşıyoruz ama daha mühim olan buradaki müşterilerin tam sahibi olamıyoruz. Satış yaptığınızda müşteri sizin değil, satış yaptığınız pazar yerinin oluyor.

Buralarda bulunmak satış yapmak için önemli ama satış sonrasında bu müşterileri elimizde tutmak daha da önemli.

GittiGidiyor
En eski pazar yerlerinden birisi, milyonlarca insanın ağırlıklı olarak elektronik ürün ve 2. el ürün satın aldığı bir yer. Burada dükkan açmak paralı komisyonlar da %10-%15 aralığında değişiyor.

– Dükkan ücretleri 79 ile 299 TL arasında mağazaya göre değişir. (2019 fiyatları)
– Satış komisyonları seçtiğiniz kategoriye göre %6 ile %20 arasında değişmektedir.
N11
Doğuş ve Koreli SK grubuna ait en az GittiGidiyor kadar büyük bir pazar yeri. Benzer ürün kategorileri satılıyor, sadece kurumsal müşteriler (şirketi olan) satış yapabiliyor.

– Dükkan ücreti bulunmamaktadır.
– Listemele ücreti ödersiniz.
– Komisyon oranları %10 ile %20 arasında değişir, seçtiğiniz kategoriye göre. (Örnek, tablet için %6 iken, aksesuarda %20’dir.)

Hepsiburada pazaryeri
Doğan Holding’e ait, Hepsiburada Türkiye’nin en eski ve müşteri en kalabalık eticaret platformlarından birisidir. Hepsiburada kendi ürün sattığı gibi, diğer satıcıların da aynı GittiGidiyor ve N11 gibi satış yapmasına izin vermektedir.

– Dükkan ücreti bulunmamaktadır.
– Komisyon ücretleri %6 ile %25 + KDV arasında değişmektedir.

Diğer pazar yerlerine göre daha yüksek oranları olsa da trafiği ve müşteri kitlesi nedeniyle eğer ürünlerinizin karlılığı uygunsa müşteri bulmak için denemenizde faydan var.

Amazon.com.tr
Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birisi Amazon Türkiye’de de operasyonlarına başladı.

– Dükkan ücreti alınmıyor (yeni olması nedeniyle)
– Komisyon ücretleri %6 ile %10 arasında değişiyor.

Pazar yeri müşterisini kendi müşterimiz yapmalıyız.

Nihai amacımız satış yapmak evet ama satış yapmak anı kurtarsa bile her zaman hedeflememiz gereken kendimize sadık müşteriler bulmak olmalı. Bize güvenen, bizi takip eden, gerçek hayran müşteriler yaratmak.

Unutmayalım, pazar yerlerinde ürünümüzü alanlar bizim değil, pazar yerinin müşterisi.

Öte yandan satın alma alma gerçekleştikten sonra tüm müşteri bilgilerine eErişmemiz gerekiyor çünkü ürünlerimizi gönderiyoruz.

İşte küçük işletmeci için olay buradan sonra başlıyor, eğer ürünlerimizi pazar yerleri üzerinden satın alan müşteriyi memnun edebilir ve bizi takip etmesini sağlayabilirsek, o müşteri artık pazar yerinin deği, bizim müşterimiz olabilir.

Yeter ki, bunun için biraz çaba harcayalım.

Aksiyonlar: 
– Pazar yeri üzerinden ürünlerini alan müşteriye ulaş. Ona iyi bir ürün / hizmet aldığını hissettir.
– Satış sonrası memnun ettiğine emin olduktan sonra, eposta listesine ve sosyal medya hesaplarını takip etmek için davet et.

Mutlu bir pazar yeri müşterisini kendi müşterin yapabilirsek, pazar yerine ne kadar komisyon verdiğimizin önemi kalmaz çünkü bundan sonra kendi dükkanımızdan yapacağı alışverişlerin hepsi cebimize kalır.

Ama satış sonrası eğer gerekli eforu göstermezsek, her zaman pazar yerine bağımlı kalırız.

Pazar yerinde satış yapmanın  amacı satış değil, sadık müşteri kazanmak olmalı.

Leave a Comment