E-Ticaret Sektöründe Müşteri İlişkilerine Yatırım Yapmanın Önemi

pexels cottonbro 3944405 1

Pek çok yerde müşteri ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu duyduğunuza eminiz. Peki, müşteri ilişkilerini iyi tutmak e-ticaret markanıza gerçekten bir katkı sağlayacak mı? Size getirileri, kazandırdıkları ne olacak? Yazımızı okuyarak e-ticaret sektöründe müşteri ilişkilerine yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sadık Müşteri Yeni Bir Ziyaretçiden %500 Daha Fazla Gelir Getiriyor

Sadık müşteri, bir e-ticaret sitesinden sürekli olarak alışveriş yapan müşteri tipi olarak tanımlanıyor. Bu da belirli aralıklarda belki de düzenli bir gelir anlamına geliyor. Yüksek sayıda sadık müşteriye sahip olduğunuzda hem yüksek hem de düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Tüm bunlar yeni bir müşteriyi sadık müşteriye dönüştürmenin ve sadık müşteriyi elde tutmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Müşterileriniz ile iletişimi en üst düzeyde tutarak, onların sorunlarına en hızlı şekilde çözüm bularak hem sadık müşteri sayınızı artırabilir hem de sadık müşterilerinizden gelen geliri uzun süre koruyabilirsiniz.

Müşteri ile İletişime Geçmek Hemen Çıkma Oranlarını Düşürüyor

Pek çok e-ticaret markası, online mağazalarını ziyaret eden ancak çok kısa bir süre sonra çeşitli nedenlerden ötürü siteyi hemen terk eden potansiyel müşterilerini kazanmaya çalışıyor. Hemen çıkma oranlarını minimuma indirmek için tasarımlarını yenileyen, daha kullanıcı dostu bir arayüz hazırlayan, kategori ağacını ve arama alanlarını geliştiren markaların aslında unuttuğu bir şey var: müşteri ilişkileri.

Elbette ki hemen çıkma oranları sitenizin tasarımından ürünlerinize pek çok etken nedeniyle gerçekleşen bir durum. Ancak ne istediğini tam da bilemeyen, internetten çok alışveriş yapmayan ya da bir güven hissetmek isteyen bir ziyaretçiyi sitede tutmak için onunla iletişime geçmek tüm bunlar kadar etkili bir yöntem. Özellikle canlı sohbet desteği ile online mağazanızı ilk kez ziyaret eden kişilere en iyi şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Müşterilerinizi memnun etmek, onlarla iyi ilişkiler kurmak ne kadar önemli öğrendiniz. Şimdi sıra müşteri ilişkilerinizi geliştirecek yeni adımlar atmakta. Müşteri İlişkileri kategorimizde yer alan blog içeriklerini okuyarak canlı sohbetten müşteri merkezli strateji oluşturmaya kadar pek çok konuda bilgi sahibi olabilir, müşteri yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirmek için etkili ipuçları alabilirsiniz.

Leave a Comment