E-Ticaret Siteleri için PCI Veri Güvenliği Standartları Neden Önemlidir

pexels pixabay 60504

E-ticaretin popülaritesi arttıkça dünya çapında yapılan işlemler de günden güne katlanarak artıyor. Artan online işlemler, ödeme güvenliğinin önemini bir kere daha ortaya çıkarıyor. Sektör standartlarını belirleyen PCI Veri Güvenliği Standartları, e-ticaret siteleri açısından güvenlik konusundaki en önemli kriterlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Peki, PCI Veri Güvenliği Standartları nedir ve neden önemlidir?

PCI Veri Güvenliği Standartları Nedir?

PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standards) yani Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları, ödemelerin güvenliğini sağlayan evrensel bir standart. 2006 yılında MasterCard, Visa, American Express, Discover ve JCB International tarafından kurulan Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları Konseyi tarafından belirlenen PCI DSS, ödeme sürecinde faaliyet gösteren tüm kuruluşlar açısından son derece önemli.

PCI Veri Güvenliği Standartları ile İşinizi Garantiye Alın

E-ticarette başarıya ulaşmak için ödeme kartlarının güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Aksi takdirde kullanıcıların maddi geleceğini tehlikeye atmakla kalmaz, sektörel anlamda oldukça kötü bir ün de edinirsiniz. Ödeme güvenliği sağlamanın en garanti yolu ise PCI Veri Güvenliği Standartları’na uyum gösteren bir ödeme altyapısından yararlanmak. Bu standartlar düzenli olarak güncellendiği için uyumluluğun sürdürülebilir olduğundan da emin olmanızda fayda var.

PCI Veri Güvenliği Standartları Ne İşe Yarıyor?

PCI Veri Güvenliği Standartları, ödeme sisteminizin veri güvenliğine dair risklerin azaltılmasına, kredi kartı kullanıcılarının kişisel bilgilerinin çalınmasının önlenmesine ve olası diğer güvenlik sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. PCI Veri Güvenliği Standartları’nı kullanan kuruluşlar, bir yıl içinde gerçekleşen kart işlem sayılarına göre dört farklı seviyede değerlendiriliyor. Yılda 20 binden az kart işlemi yapan kuruluşlar Seviye 1, 20 bin-1 milyon arası kart işlemi yapan kuruluşlar Seviye 2, 1-6 milyon arası kart işlemi yapan kuruluşlar Seviye 3, 6 milyonu aşkın kart işlemi yapan kuruluşlar ise Seviye 4 olarak sınıflandırılıyor. Her seviyenin güvenlik standartları da farklı oluyor.

PCI Veri Güvenliği Standartları Sertifikası’na Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Esasında PCI Veri Güvenliği Standartları Sertifikası’na sahip olmak ve düzenli güncellemeleri takip ederek bunlara uyum sağlamaya çalışmak bir hayli zor. Ancak bu sertifikaya sahip bir ödeme altyapısından ve sanal POS’tan faydalanarak kolaylıklar bu standartlara uyum sağlayabilirsiniz. PCI Veri Güvenliği Standartları Sertifikası’nasahipWirecard altyapısıyla çalışan Sopsy.com, sizi büyük uğraşlardan kurtarıyor.

Leave a Comment