E-ticaret Siteniz için Fotoğraf Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

laura boccola If19jUZwxvg unsplash 1

Ürünlerinizin algılanan değeri ve markanızın güvenilirliği genellikle görsel sunumunuzun kalitesine göre değerlendirilir. Bu nedenle kaliteli ürün fotoğrafçılığının uzun bir yol olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak her dükkan sahibi, özellikle yeni iş sahipleri, profesyonel fotoğrafçılığa yatırım yapamayabilir. Eğer doğru yöntem ve ekipman bilgisine sahipseniz, siz de potansiyel müşterilerinizin karşısına ürünlerinizi tam da istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz. İşte e-ticaret siteniz için fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gerekenler…

İyi Bir Kameraya Yatırım Yapın

Ürün fotoğrafçılığında iyi bir kamera kullanmak şart. Neyse ki son zamanlarda kamera fiyatları nispeten daha uygun. Unutmayın; dijital tek lensli refleks (DSLR) kameralar ile kötü bir sonuç almanız imkansız. Bu nedenle fiyat performans açısından Nikon D7000 gibi modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca fotoğraf çeken bir kameraya değil aynı zamanda video çekebilen bir kameraya yatırım yapmalısınız.

Doğru Işık Açısını Yakalayın

Ürün fotoğrafçılığı için yalnızca iyi bir kameraya değil doğru ayarlanmış ışığa da ihtiyacınız var. Eğer güneş alan bir yerde fotoğraflarınızı çekme şansınız varsa harika fotoğraflar elde etmeniz mümkün. Ancak güneş, her zaman sizin tarafınızda olmayabilir. Dilerseniz içinde tripod da olan iyi bir ışık setine yatırım yapabilirsiniz.

Arka Planınızı Sabitleyin

E-ticaret siteniz için ürün fotoğrafçılığı yapacaksanız ziyaretçilerin karmaşık bir görüntüyle karşılaşmaması için sabit bir arka plan belirleyebilirsiniz. Ancak bu sabit arka planın desenli olmamasına dikkat edin. Çünkü ürünlerinizi ön plana çıkarmak için gözü yormayacak beyaz ya da doğal gri gibi arka plan renklerini tercih etmelisiniz.

Geniş Diyafram Açıklığı Kullanın

Diyafram, kameranıza ışık girmesini sağlayan açıklıktır ve “f / 16” ya da “f / 4” gibi bir “f sayısı” ile ifade edilir. Geniş diyafram açıklığı (küçük f değeri), fotoğraflarınızın daha zengin ve profesyonel görünmesini sağlayan dar bir alan derinliği yaratır. Özellikle elektronik aletler satıyorsanız, geniş diyafram açıklığından yararlanabilirsiniz.

Gölgelere Dikkat Edin

Sert arka ışıklandırmadan ve nesnenin yüzeyine gölge düşüren diğer ayarlardan kaçının. Çünkü sert bir arka ışıklandırma kullandığınızda fotoğrafa bakan kişinin ilgisi ürüne değil gölgelere kayacaktır. Dilerseniz ışıkları kameranızla aynı tarafta tutabilir ya da ışıkların bir kısmını fotoğraf çekimi yaparken kapalı tutabilirsiniz.

Temiz Çalışın

Kaliteli bir ürün fotoğrafı çekebilmek için en iyi ekipmanları da sağlasanız, eğer kameranız ya da lensiniz temiz değilse ortaya istediğiniz gibi görüntüler çıkmaz. Bunun için mikrofiber bezler yardımıyla ekipmanlarınızı sık sık temizlediğinizden emin olmalısınız.

Tüm bu yöntemleri uygularsanız ürünleriniz için ihtiyacınız olan fotoğraf stüdyosuna sahipsiniz demektir. Üstelik doğru yöntemlerle çekilen fotoğraflar, ziyaretçilerinizde profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışıldığı hissini uyandıracaktır. Siz de hepsini kendiniz yaptığınız için gurur duyabilirsiniz!

Leave a Comment