E-Ticaret Sözlüğü

8 / 100
0-9
A
A/B Testi
A / B testi, bir kullanıcı deneyimi araştırma metodolojisidir. A / B testleri, A ve B olmak üzere iki varyantlı rastgele bir deneyden oluşur. İstatistik alanında kullanılan istatistiksel hipotez testi veya “iki örneklemli hipotez testi” uygulamasını içerir.
API
API(Application Programming Interface) bizim dilimizde “Uygulama Programlama Arayüzü”, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüzdür. API, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasını ve response dönmesine olanak sağlar.
Adsense
AdSense, her aşamadaki İnternet sitesi yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür. Reklamlar, ziyaretçilerin sitede aradıkları konulara ve ilgi alanlarına uygun olduğu için hem sayfaları zenginleştirir hem de siteden para kazanma olanağı sağlar.AdSense, yayıncılara özelleştirilmiş web veya site araması da sunma imkânı sağlamaktadır. Böylece yayıncılar, arama sonuçları sayfalarında gösterilen reklamlar ile de para kazanabilir.
Affiliate
Satış ortaklığı, bir işletmenin veya kuruluşun kendi pazarlama çabalarının sonucunda gelen her ziyaretçi veya müşteri için bir veya daha fazla bağlı kuruluşu ödüllendirdiği performansa dayalı bir pazarlama türüdür.
Alan adı (domain)
Hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir. Siteniz için seçtiğiniz ismin; .com, .im gibi bir uzantıyla kullanılan halini ifade eder.
Alıcı öder (kargo)
Kargo ücretini alıcının, yani müşterinin ödediği kargo gönderim seçeneğidir.  Bu seçimde, kargoyu gönderen kişi karşı ödemeli olarak gönderir.
Anahtar Kelime (keyword)
Keyword, web sitenizde yer alan ürün ve hizmetlere ilişkin seçilmesi ve düzenlenmesi gereken anahtar kelimeleri ifade eder. Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında başat bir etkiye sahip olan keyword, web sitenizin organik arama sonuçları (SERP) arasında görünürlüğünü arttırır. 
B
B2B
İşletmeden işletmeye ya da sıkça kullanılan İngilizce business-to-business ibaresinin kısaltılmış şekli B2B, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen addır.
B2C
Doğrudan tüketiciye, üçüncü taraf perakendecileri, toptancıları veya diğer aracıları atlayarak ürünleri doğrudan müşterilere satmayı ifade eder.
Banner
İnternet sitelerinde herhangi bir alana yerleştirilebilen, üzerinde yazı, grafikler veya fotoğraflar bulunan ve tıklandığında ziyaretçileri farklı sayfalara yönlendirmeye yarayan reklam, tanıtım şeklini ifade eden görsellerdir.
C
CMS
İçerik Yönetim Sistemi dijital içerik üretilmesini ve düzenlenmesini yönetmeye yarayan yazılım. Bir İYS, genellikle doküman yönetimi, değer yönetimi ve kayıt tutma sistemlerinin birden fazla katılımcı tarafından işbirliği içinde kullanılmasını sağlar.
CRM
CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), şirketlerin tüm müşteri etkileşimlerinin kaydedilmesi sonucu ortaya çıkan veriler sayesinde, şirketlerin ticari ilişkileri güçlendirmek ve karlılığı arttırmak için kullandıkları teknoloji, strateji ve uygulamaların bütünüdür.
Cache
Hesaplamada, önbellek; veri depolayan bir donanım veya yazılım bileşenidir, böylece bu veriler için gelecekteki talepler daha hızlı bir şekilde yerine getirilebilir; Bir önbellekte depolanan veriler daha önceki bir hesaplamanın sonucu veya başka bir yerde depolanan verilerin bir kopyası olabilir. 
Call to Action :
Harekete geçirme ifadesi, herhangi bir tasarımın anında yanıt vermesi veya hemen satışı teşvik etmesi için kullanılan bir pazarlama terimidir. bkz. Eylem Çağrısı
Chargeback
Ters ibraz, bazı işlemlerin, özellikle de bir kredi kartı işleminin ödeyenine para iadesidir. Genellikle ödeyen bir tüketicidir. Ters ibraz, tüketicinin banka hesabından, kredi limitinden veya kredi kartından para transferini tersine çevirir.
D
Direct tahsilatı
Sopsy’de direct ürünü ile oluşturulan linkler üzerinden alınan ödemeleri ifade eder.
Dns
Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemidir. 256 karaktere kadar büyüyebilen host isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir. Host ismi, tümüyle tanımlanmış isim (full qualified name) olarak da bilinir ve hem bilgisayarın ismini hem de bilgisayarın bulunduğu internet domainini gösterir. DNS, verilen bir makina adının IP adresini çözerek makinaların internet üzerinde host isimleri ile haberleşmelerine olanak tanır.
Dropshipping
Drop shipping, satıcının müşteri siparişlerini kabul ettiği ancak stokta satılan malları tutmadığı bir perakende ticaret türüdür.
Dönüşüm (conversion)
Herhangi bir online reklam aracıyla (Banner, içerik bağlantılı reklam kutusu) siteye gelen ziyaretçinin istenen aktiviteyi gerçekleştirmesi. Bu aktivite satınalma, bülten aboneliği, site üyeliği gibi, siteyi ziyaret etmenin dışında herhangi bir aktivite olabilir.
Dönüşüm oranı (conversion rate):
İstenen hareketi uygulayan ziyaretçilerden elde edilen başarının ölçümüdür. Bu ölçüm sadece bir reklam aracından sağlanmaz. Dönüşüm oranı, bir e-mail listesi için oturum açmak veya bir form doldurmayı içerebilir.
E
E-ticaret
Elektronik Ticaret’in kısaltmasıdır. Ticaretin, sanal ortamda yapılmasını ifade eder. Günümüzde internetten alış-satış yapma işlemlerinin karşılığıdır.
Eklentiler (add-on)
Sopsy’de kullanabilecek ekstra özellikleri ve çeşitli araçları ifade eder.
F
Favicon
Favicon, web istenizin küçültülmüş logosu olarakta tanımlanabilir. Bir İnternet kullanıcısının aklında yer etmek istiyorsanız eğer mutlaka web sitenizin faviconu olmalıdır. Böylece kullanıcılar sitenizin logosunu farklı yerlerde görse dahil, sizin olduğunuzu anlayacaklardır.
G
Google Analytics
Google Analytics Google’ın ücretsiz web site performans analizi servisidir. Kullanışlı arabirimi ve ücretsiz olması sayesinde kısa sürede bloglardan büyük kurumsal web sitelerine kadar geniş yelpazede yaygınlaşmıştır.
Google Merchant
Google Alışveriş, eski adıyla Google Ürün Arama, Google Ürünleri ve Froogle, kullanıcıların çevrimiçi alışveriş web sitelerinde ürün aramasına ve farklı satıcılar arasında fiyatları karşılaştırmasına olanak tanıyan Craig Nevill-Manning tarafından icat edilen bir Google hizmetidir.
H
Hediye Çeki
Satın alınan bir ürün veya hizmet karşılığında müşteriye verilen ve belirli bir maddi karşılığı olan hediyedir.
http
Bilginin sunucudan kullanıcıya nasıl ve ne şekilde aktarılacağını gösteren protokoldür. Açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” olan bu kavram dilimizde “Üstün Metin Transfer Protokolü” olarak biliniyor. İnternet kullanıcıları bunu aktif olarak kullanmasa da otomatik olarak arama çubuğu bu protokolü koyar.
https
HTTP protokolüne SSL sertifikası eklenerek oluşur. Kısacası internet sitelerinin metinlerle kurduğu bağlantının şifrelenmesidir.
I
İndirim Kodu
Sopsy’de anlaşmalı olan kargo firmaları için, Sopsy kullanıcı panelinde ilgili sayfalardan üretilen ve kargoları indirimli göndermeyi sağlayan kargo indirim kodlarıdır.
J
K
Kulaktan Kulağa Pazarlama
Kısaca, tüketicilerin marka/ürün/hizmet/şirket hakkındaki düşüncelerini çevrelerine aktarmasıdır.
Kupon Kodu
Müşterilere tek seferlik veya belirli bir süre geçerli olacak şekilde indirim sunmak için, özel olarak hazırlanmış kodlardır.
L
Landing Page
Landing Page’in Türkçe karşılığı “Varış Sayfası” veya ‘İniş Sayfası’dır.  ‘Landing Page’, internette bir online reklam veya sosyal medyada herhangi bir link tıklandığında tüketicinin yönlendirildiği sayfaya denir. ‘Landing Page’ler, belirli bir hedef kitleye veya amaca yönelik özel olarak tasarlanmış sayfalardır.
Link
Kelime anlamı bağlantıdır. İnternet’te tarayıcı çubuğuna yazılan veya oradan bulunan, bir web sayfasını görüntülemeye yarayan bağlantı adresidir.
M
Meta Etiketi (Meta tag)
Meta eklentisi; bir HTML biçimiyle yazılmış sayfanın içinde yer alan, sıklıkla arama motorlarının, ilgili İnternet sitesini doğru biçimde sınıflandırmasını sağlayan, yanı sıra tarayıcıya çeşitli yönergeleri uygulatan tanımlama ipuçlarıdır.
N
O
Onay Hatırlatma
Sopsy’de müşterinin sipariş onayı vermeyi unutması halinde, satıcı tarafından yapılan hatırlatma işlemidir.
P
Pazar yeri
Alıcılar ile satıcıları online ortamda, toplu olarak bir araya getiren platformları ifade eder.
Pos
Satışı gerçekleşecek olan ürün veya hizmetin ödemesinin, banka veya kredi kartı ile yapılmasını sağlayan tahsilat aracıdır.
Q
R
Remarketing
Web sitelerini ziyaret eden kişilerin web sitelerinden ayrıldıktan sonra ziyaret ettikleri başka sitelerde bir önceki sitenin reklamını görmesini sağlayan sistemdir. … Remarketing, cookie bazlı bir sistem kullanır.
Retargeting (Tekrar hedefleme)
Davranışsal yeniden hedefleme, çevrimiçi reklamcılığın tüketicileri önceki internet davranışlarına göre hedeflediği bir çevrimiçi hedefli reklamcılık biçimidir.
S
Sanal pos
Online alışveriş yoluyla ürün ya da hizmet sunan E-Ticaret sitelerinde, kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabilmesini sağlayan tahsilat aracıdır. Klasik kredi kartlarının okutulduğu POS cihazlarının sanal versiyonu olarak ifade edilebilir.
Seo
Açılımı Search Engine Optimization, Türkçe anlamıysa Arama Motoru Optimizasyonu’dur.  Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.
Sepet ortalamasi
Ortalama olarak bir müşterinin yaptığı alışveriş tutarı. Hesap şekli: Ortalama Sepet = Ciro toplamı/Müşteri sayısı.
Sepetten Donme Oranı
Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin oransal olarak ne kadarının alışverişi tamamlamadan bittiğini gösteren bir metriktir. Genellikle yüzdesel ifadelerle tanımlanır. Sepete atılan ürün veya hizmetlerin tamamlanmayan alışverişlerini ifade eder.
Sipariş onayı
Sopsy’de ödemenin satıcıya aktarılmaya hak kazanabilmesi için, müşteri tarafından, ürün veya hizmetin teslim alınmasından sonra verilmesi gereken onay işlemidir.
Siteden Çıkma Oranı
Çıkma oranı, web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının açılış sayfası dışına sitenizde başka sayfaları ziyaret etmeden sitenizden ayrılmasını gösteren orandır. Google Analytics üzerinden ulaşacağınız hemen çıkma oranı, toplam oturum sayısının tek sayfa oturumlara bölünmesi ile elde edilir.
Sopsy Dükkanı
Picnic veya Fox’a paketi aktif edildiğinde, ürün ekleyerek, çeşitli sayfa ve kategoriler oluşturarak online satış yapılabilen, Sopsy üyesine ait internet sitesidir.
Ssl
Açılımı Secure Socket Layer, Türkçe anlamıysa Güvenli Giriş Katmanı‘dır. SSL kişisel gizlilik ve güvenilirlik sağlayan, network üzerindeki bilgi transferi sırasında bilginin bütünlüğü ve gizliliği (data protection) için sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan veren bu sayede gizliliğinin ve bütünlüğün korunmasını sağlayan Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.
T
Tag Manager
Google Tag Manager, websitenizi veya mobil uygulamanızı ziyaret eden kullanıcıların, belirlediğiniz hedef davranışları gerçekleştirip gerçekleştirmediğini anlamınızı sağlayan araçtır. GTM ile oluşturduğunuz etiketleri websitenize ekleyerek, geri dönüşümleri takip edebilir veya yeniden pazarlama yapabilirsiniz.
Tema (Dükkan teması)
Sopsy dükkanlarının görünüm tarzını belirtir. Fox dükkanlarında tema değişikliği yapılabilmektedir.
U
Upselling
Satıcının müşteriyi daha pahalı ürünler, yükseltmeler veya daha fazla gelir elde etmek için diğer eklentiler satın almaya davet ettiği bir satış tekniğidir. 
Ücretli Kargo
Kargo ücretinin, online sipariş esnasında, peşin olarak tahsil edildiği kargo gönderim seçeneğidir. Gönderici; ürünü için bir kargo ücreti belirler ve sisteme ekler. Müşteri sipariş verirken bu belirtilen ücreti de öder. Kargo ücreti müşteriden tahsil edildiği için, kargo ücreti, gönderici tarafından ödenir.
Ücretsiz Kargo
Kargo ücretinin gönderici tarafından karşılandığı kargo gönderim seçeneğidir.
V
W
X
XML
XML (Extensible Markup Language ya da Türkçesiyle Genişletilebilir İşaretleme Dili), hem insanlar hem bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan bir işaretleme dilidir. W3C tarafından tanımlanmış bir standarttır. Bu özelliği ile veri saklamanın yanında farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yarayan bir ara format görevi de görür.
Y
Z
8 / 100

Leave a Comment