E-Ticaret Ürün Sayfası Nasıl Oluşturulur?

13 / 100
pexels vlada karpovich 4050319 1

Psikoloji, bir müşterinin satın alma kararlarında fazlasıyla etkilidir ve online mağazanızda yapacağınız birkaç dokunuş ile müşterilerinizin psikolojisini kolaylıkla etkileyebilirsiniz. Satın alma dürtüsünü oluşturan etkenler çoğu zaman ihtiyaç kaynaklıdır. Ancak müşterinin bu ihtiyacını nereden gidereceğine karar vermesi noktasında sözünü ettiğimiz dokunuşlar devreye girer.

Basit bir örnek vermek gerekirse yapılan araştırmalar, turuncu ve mavi renkli öğelerin müşterilerin satın alma davranışlarına etkisi olan renkler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun dışında oluşturacağınız ürün sayfaları, müşterilerin satın alma davranışlarına direkt etkisi olur. Çoğunlukla ürünü eline alıp test etmeyi isteyen müşteriler, online alışverişte ürün sayfalarına fazlasıyla önem verir. Bunun için de ürün sayfalarınızı dikkatlice oluşturmanız gerekir.

Ürün Görselleriniz Eksik Olmasın


Müşteri alacağı ürünü görmek, hatta yüksek kaliteli görsellerle incelemek ister. Bu görseller fotoğraf olabileceği gibi video da olabilir. Ayrıca kullanacağınız görseller, dümdüz çekilmiş fotoğraflar yerine çekiciliği ve albenisi olan, hatta içgörü yakalayabilecek mekanlar ve olaylar içerisinde çekilmiş görseller olmalıdır. Böylelikle müşteri aradığı ürünün sizin ürününüz olduğunu düşünür.

Ürünün Farklı Açılarını Ekleyin


Müşteri ürünü farklı açılardan görmek, adeta eline alıp inceliyormuş gibi hissetmek ister. Bu yüzden ürünün temel açılar başta olmak üzere farklı birçok açıdan fotoğraflarının olması size büyük bir artı katar.

Ürünün Diğer Çeşitlerini Sergileyin


Bir ürüne giren müşteri, aynı ürünün farklı çeşitlerini de görmek isteyebilir. Bu yüzden desen ve renk açısından farklı alternatiflerin olduğu görselleri de ürün sayfasına eklemeniz gerekir.

Yakından İnceleme Fırsatı Sunun


Gerçek hayatta olduğu gibi müşterinin ürünün en ince ayrıntısına kadar incelemesine fırsat tanıyın. Bunu yapmak için ürünün dokusunu gösteren yakınlaştırma özelliği koymanız, müşterinin ürüne daha fazla güven duymasını sağlar.

Diğer Detaylarla Müşterilerinize Hitap Edin


Buraya kadar uyguladığınız yöntemler, müşterilerin online alışverişte satın alma davranışlarını etkileyen en önemli noktalardır. Ancak işinizi şansa bırakmamak için uygulamanız gereken farklı detaylar da var. Bunlardan ilki, ürünün stokta olup olmadığı bilgisidir. Bunun yanında ürün için farklı beden ya da boyut seçenekleri de etkili olacaktır. Ayrıca kullanıcıların ürünleri kaydedip bir liste oluşturabilmesi de müşterilerin satın alma kararını etkileyen önemli bir sebep olacaktır.

Bir e-ticaret sayfası açmaya karar verdiyseniz ve henüz nasıl ürünler satmanız gerektiğine karar veremediyseniz Online Satış için En Uygun Ürünler içeriğimize göz atabilir, ürüne karar verdikten sonra önerilerimizden faydalanarak harika bir ürün sayfası oluşturabilirsiniz.

13 / 100

Leave a Comment