E-ticarette B2B Müşteri İlişkilerini Sürdürmenin 4 Yolu

pexels snapwire 618613 1

Şirketler arası pazarlama ya da satış ilişkisi, iletişimi anlamına gelen B2B, e-ticarette de oldukça önemli. Pazarlama ya da satış için iletişim kurduğunuz müşterilerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek büyümeniz için en önemli etkenler arasında. Bu yazımızda sizi başarıya götürecek olan yollardan birini, B2B müşteri ilişkilerini sürdürmenin yollarını ele aldık! Hadi birlikte göz atalım!

1- İletişim Kanallarını Açık Tutun

Telefonla ya da yüz yüze iletişime geçmekten biraz daha zor olan çevrimiçi iletişimde net, açık iletişim hatları olma konusunda çalışmanız gerekiyor. Bunun için de en önemlisi web sitenizi şeffaf hale getirmek. Sizi web sitenizden tanıyacak olan müşterinize ulaşabileceği tüm bilgileri sunup güvenini kazanmaya çalışın. Web sitenizde; şirket bilgilerinize, yaptığınız işlere, referanslarınıza hatta fiyat politikanıza dahi yer vererek bu güveni oluşturmak için sağlam bir adım atabilirsiniz.

2- Birinci Sınıf Bir Müşteri Desteği Sağlayın

Canlı destek, istek ve şikayet formları, çağrı merkezi, sıkça sorulan sorular sayfaları, müşteri sorularına özel hazırlanan bilgi – işlem uygulamaları… Bir müşteriyi memnun etmek ve ona destek olmak için kullanabileceğiniz tüm kanalları kullanmaya çalışın. Özellikle canlı destek ve telefonla destek gibi doğrudan çalışan ile müşterinin ikili bir ilişki kuracağı seçenekler ile güçlü bir bağ kurmayı daha kolay hale getirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu aşamada en önemli şey doğru müşteri temsilcisi ile çalışmak. Her müşteri ile özel olarak ilgilenebilecek bir ekip kurup düzenli olarak eğitimler düzenlemek, raporlar tutup hepsini değerlendirmek müşteri desteği için oldukça önemli.

3- Sadık Olmalarını Kolaylaştırın

B2B alıcıları, tıpkı tüketici meslektaşları gibi en etkili çözümleri arıyor. Bu da en kolay, en hızlı ve en uygun hizmet sunan işletmenin her zaman bir adım önde olacağı anlamına geliyor. Unutmayın, bir müşteri sizinle çalıştıktan sonra asıl iş o zaman başlar. O müşteriyi sadık hale getirmek için bir sonraki alışverişinde işini daha kolay, daha avantajlı hale getirmek için çalışarak sadık müşteriler edinebilirsiniz.

4- E-posta Gönderin

Sipariş süreçleri ile ilgili bilgilendirme, hatırlatma yapmak, e-ticaret siteniz ile ilgili gelişmelerden haberdar etmek ve müşteri ilişkilerini güçlendirecek içerikler paylaşmak için en faydalı kanallardan biri. E-posta ile seçenekler sonsuzdur. Bu alanda neler yapabileceğinize dair daha fazla bilgi almak için “Üst Seviye Bir E-Posta Pazarlaması için Yapmanız Gereken 5 Şey” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Tüm bu adımları uygulayarak B2B müşteri ilişkilerinizi en iyi seviyeye taşıyabilirsiniz. Müşteri iletişimi ve yönetimi hakkında daha fazla bilgi almak için blogumuzdaki diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Leave a Comment