E-Ticarette Ekoloji Dostu Paketlemenin İpuçları

pexels photo 3850542

Küresel ısınmadan çevre kirliliğine ekolojiye dair sorunlar her geçen gün daha fazla gündeme geldiği için sürdürülebilirlik hayatın her alanında önem kazanıyor. E-ticaret siteleri için çevreye minimum olumsuz etkide bulunmanın yollarından biri, paketleme aşamasında ekoloji dostu ürünler kullanmak… Siz de işletmenizin çevre konusundaki hassasiyetini vurgulamak istiyorsanız ekoloji dostu ambalaj ürünlerini tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

Ekoloji Dostu Paketlemenin Avantajları Nelerdir?

  • Karbon emisyonunu ve kişisel atıkları azaltan her türlü çaba, yerkürenin geleceği için olumlu katkı sağlıyor.
  • Ekolojik ürünler, zararlı kimyasallar içermediği için insan sağlığı açısından da ideal seçim olarak öne çıkıyor.
  • Araştırma şirketi Nielsen’in yaptığı bir çalışmaya göre tüketicilerin %73’ü çevreye olan etkilerini azaltmak için alışveriş alışkanlıklarını değiştirebileceklerini söylüyor. Siz de ekoloji dostu paketleme ile çevresel hassasiyetleri olan tüketicilere ulaşabilirsiniz.
  • Ekoloji dostu paketleme materyalleri, genellikle ekonomik açıdan da daha avantajlı seçeneklerden oluşuyor.

Ekoloji Dostu Paketleme Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle çevreye minimum atık bırakmak için geri dönüşümle elde edilmiş veya geri dönüştürülebilir paketleme malzemelerini seçmeniz gerekiyor. Her zaman kullanılan karton koliler, kraft kağıtları, geri dönüşüm için uygun paketleme ürünleri arasında. Ambalajlarınızda plastik kullanımını azaltmaya çalışmanız da ekoloji açısından önemli bir adım. Mutlaka plastik kullanmanız gereken durumlarda ise geri dönüşümle elde edilmiş ürünlere veya iz bırakmadan doğada çözünebilen biyoplastiklere yönelebilirsiniz.
  • Sattığınız ürünler kendi imalatınız ise ürün ambalajlarında da tasarrufa yönelebilirsiniz. Ambalaj malzemelerinizin miktarını ve kullanım yoğunluğunu azaltarak maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz. Örneğin ürününüzü önce kağıda sarıyor, sonra karton kutuya koyuyorsanız bunlardan birinden vazgeçebilirsiniz.
  • Ürünün boyutuna uygun koli seçmek de genellikle göz ardı edilse de son derece ekolojik bir yaklaşım. Küçücük bir ürünü büyük bir koli içerisinde göndermek, sadece maliyet dolayısıyla değil çevre açısından da yanlış bir tercih. Ürüne uygun boyutlarda ambalaj seçerek son derece basit bir önlemle çevre için olumlu bir etki yaratabilirsiniz.

Global çapta faaliyet gösteren Çevre Koruma Ajansı paketleme malzemelerinin, evsel atıkların üçte birini oluşturduğunu ifade ediyor. Online alışverişlerin yükselişi düşünüldüğünde bu oranın günden güne arttığını tahmin etmek zor değil. Bu eğilimi geri çevirmenin ve paketleme malzemelerin çevreye olumsuz etkisini azaltmanın en önemli yolu, ekoloji dostu yaklaşımlar benimsemek. Siz de bu önlemleri kendi işletmenize uyarlayarak gezegenimizin geleceği için fayda sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment