E-ticarette Yapmamanız Gereken 4 Hata

11 / 100
pexels liza summer 6382634

Bir e-ticaret mağazası sahibi olarak, herkesin bir dükkan açıp dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilere satış yapabileceğini biliyorsunuz. Fakat siz e-ticaret mağazanızı olabildiğince iyi hale getirmek, alışveriş sepetini terk etmeyi en aza indirmek ve hedef kitleniz için harika bir deneyim sunmak mı istiyorsunuz? Cevabınız evetse, bu yazımızda yapmamanız gereken hataları çözümleriyle birlikte paylaşıyoruz.

Hata 1: Ürününüzü veya Kitlenizi Anlamamak

Ürününüzü veya hedef kitlenizi anlamadan yola çıkarsanız zaman ve para kaybetmeniz kaçınılmaz. Burada yapmanız gereken ilk şey pazardaki ihtiyacı belirlemek oluyor. Hedef kitlenizin ne istediğini ve mevcut seçeneklerle ilgili hayal kırıklıklarını öğrendiğinizde gerçekten istedikleri ürünleri sunmanız mümkün oluyor. Bu da markanıza koşan çok sayıda potansiyel müşteriniz olacağı anlamına geliyor.

Hata 2: Yanlış Platform Seçimi

E-ticarette başarılı olmak istiyorsanız mevcut online pazar platformlarının hepsinden haberdar olmanız gerekiyor. Bunların içinde uygun maliyetli olanlar olsa da sizin seçiminiz hedef kitlenize ve ürün yelpazenize göre belirlenmiş olmalı.

Bu aşamada maliyeti düşürmek için markanıza uygun olmayan bir platformda var olmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu size emek, zaman ve para kaybı olarak geri dönüyor. Rekabetçi e-ticaret ortamında hayatta kalmak, müşterilerinize sorunsuz, güvenli, hızlı ve kolay bir alışveriş deneyimi sunmakla mümkün oluyor. Bunun yolu da en başta markanıza ve hedeflerinize en uygun satış platformunu seçmekten geçiyor.

Hata 3: Ürün Sayfalarıyla İlgili Sorunlar

Ürün sayfaları e-ticaret sitesinin can damarı olarak görülüyor. Ürün sayfasında yeterli bilgi yoksa veya ürünü açık ve çekici bir şekilde gösteremiyorsa, potansiyel müşterilerinizin o ürünü satın alma olasılığı gittikçe düşüyor.

Bu hatadan kaçınmak için öncelikle ürün sayfalarınızın yeterli bilgi ve görsel içeriği barındırdığından emin olmalısınız. Bunun yanı sıra ürün sayfasına ürünü satın almış müşterilerin değerlendirmelerini yazabileceği bir alan ekleyebilirsiniz. Günümüzde pek çok tüketici diğer müşterilerin yorumlarına dayanarak alışveriş yapmaya karar veriyor. Bu düzenlemeleri yaparken bir yandan da sitenizin yavaşlamadığına, ziyaretçilerin kafasının karışmadığına emin olmanız gerekiyor.

Hata 4: Kişiselleştirilmiş Bir Kullanıcı Deneyimi Sağlayamamak

Kullanıcı deneyimi her şeydir. Örneğin; web sitesi tasarımınız, arama motoru sıralamanızın yanı sıra dönüşüm oranlarını da etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Doğru ayrılmış kategoriler yoksa, iletişim bilgileri eksikse, site içi yönlendirme zayıfsa veya üyeliksiz alışverişe izin verilmiyorsa potansiyel müşterilerin markanızı seçmesi için de pek bir sebep yok gibi görünüyor.

Bu hatalardan kaçınmak için öncelikle ürünlerinizi uyumlu bir şekilde kategorilere ayırmaya, teslimat, iade süreci gibi aşamalar hakkında şeffaf olmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra site içerisinde kolay gezinmeye önem vermeniz, farklı ödeme ve teslimat seçenekleri sunmaya, müşterilere sitenize üye olmadan da alışveriş yapabilecekleri bir alternatif oluşturmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Tüm bu hataların merkezinde aslında müşterinize gerekli önemi vermemeniz yatıyor olabilir. Gönderim ve ödeme seçeneklerinden site gezintisi ve güvenliğine kadar mümkün olduğunca çok engeli kaldırarak e-ticaret platformunuzun ve potansiyel müşterilerinizin bilgilerinin güvende olduğundan emin olun. Bunun için Sopsy gibi bir profesyonelden destek alabilir, ödeme altyapınızın güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz. Müşterinizi ilk sıraya koyarak, tekrar tekrar gelmesini sağlayan bir alışveriş deneyimi yaratmanız işten bile değil!

11 / 100

Leave a Comment