E-Ticarette Yerel Pazarlama Stratejileri Oluşturun

9 / 100
cardmapr nl pwxESDWRwDE unsplash

Satışlarınızı artırmak ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için ulusal ya da uluslararası pazarlama stratejileri çerçevesinde hareket ediyorsanız bazı noktaları gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

E-ticaret şirketlerinin ve girişimcilerin önemli bir bölümü, yerel pazarlama stratejilerinin onlara kazandıracağı avantajların farkında değildir. Çünkü daha çok satış yapabilmek amacıyla ulusal ve uluslararası satış stratejilerini daha ön planda tutarlar. Oysa hemen yanı başınızda, sizinle aynı ilde ya da bölgede ikamet eden potansiyel müşterileriniz de işletmenizin geleceği açısından oldukça önemlidir. Gelin, yerel müşterilerinizi artırmanın size sağlayabileceği avantajlara birlikte göz atalım.

Yüksek Organik Sıralama

Arama motorlarında yüksek organik trafik almak, yerel aramalar söz konusu olduğunda çok daha kolaydır. Çünkü yerel aramalarda rakibiniz daha az olur. Bu sayede yerel müşteri potansiyelinizi günden güne artırabilir ve hedefe yönelik reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Hızlı ve Risksiz Teslimat

Yerel e-ticaret stratejileri uygulamak, size ürünlerinizin teslimat sürecinde de avantaj sağlar. Çünkü ürünleriniz daha kolay, risksiz ve hızlı bir şekilde müşterilerinize ulaşabilir. Üstelik, teslimat ücretlerinden de tasarruf edebilir ve müşterilerinize daha cazip fiyatlar sunabilirsiniz.

Güven İlişkisi

İşletme merkezinizin müşterilerinize yakın bir konumda olması, onlara alışveriş sırasında ekstra güven sağlar. Çünkü bir aksaklık yaşadıklarında size doğrudan ulaşabileceklerini ya da ofisinizi ziyaret edebileceklerini bilirler.

Reklam Bütçesi Tasarrufu

Yerel müşterilerinize odaklı reklam kampanyaları yürüttüğünüzde daha etkili sonuçlar almanız, bu esnada da tasarruf etmeniz mümkün. İnternet reklamlarına ayırdığınız bütçenin bir bölümünü afişler, broşürler ya da reklam panoları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Yerel televizyon ve radyo kanallarına da reklam vermek de müşterilerinize ulaşmak için etkili bir seçenek olabilir. Böylece ulusal ya da uluslararası reklam stratejilerine kıyasla daha az maliyetli kampanyalar yürütebilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Potansiyel yerel müşterilerinizin bir bölümü, daha önce hiç online alışveriş yapmamış olabilir. Onları ilk siparişlerini vermek için teşvik etmek adına sitenize telefonla sipariş seçeneğini ekleyebilirsiniz. Çünkü internet üzerinden kredi kartı bilgilerini paylaşmak, her potansiyel müşteriniz için güvenilir bir seçenek gibi görünmeyebilir. Yeni müşteriler kazanmak için sipariş koşullarınızı esnetebilir ya da yerel müşterilerinize özel indirimler düzenleyebilirsiniz.

Sizden ilk kez alışveriş yapan müşterilerinizi kaybetmemek adına, onlara siparişlerinin tüm aşamaları hakkında bilgi vermeniz oldukça önemlidir. Siparişlerinin durumunu ve teslimat süresini müşterilerinize bildirebilir, böylece aranızda bir güven ilişkisi inşa edebilirsiniz.

E-ticarette ulusal ve uluslararası pazarlama stratejilerinin ne kadar önemli olduğu konusunda hemfikir olmayan yoktur. Ancak işletmenizin başarı grafiğini yükseltecek unsur, potansiyel yerel müşterileriniz olabilir. Yerel pazarlama stratejilerini gözden kaçırmadığınız sürece daha başarılı sonuçlar elde edebilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

İşletmenizin uluslararası ticaret yapmaya hazır olup olmadığından emin değilseniz bu içeriğe de göz atmayı unutmayın.

9 / 100

Leave a Comment