En İyi 5 Grafik Tasarım Aracı

5 / 100
fakurian design SwEugqgu3xI unsplash

Dijital dünya her gün görselliğin ön planda olduğu pek çok farklı içerikle dolup taşıyor. Kullanıcıların büyük ilgisini çeken bu görselleri hazırlamak için hem sanatsal yetenek hem de teknik beceri gerekiyor. Tasarımcıların bu teknik becerileri kullanmak için grafik tasarım araçlarından yararlanmaları şart. Bu araçlar arasından en işlevsel olanları ve özelliklerini sizin için derledik.

1. Pixlr

Pixlr, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan çevrimiçi grafik tasarım programlarından biri. Fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapmanıza imkân tanıyan bu araç ile görsellerin zeminlerini değiştirebilir, üzerlerine yazılar ekleyebilir ya da basit filtrelerle onlara küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Program aynı zamanda çizimler yapmaya da olanak sağlıyor. Son derece kullanışlı olan programı kısa sürede kavrayarak grafik tasarımlarınızı hayata geçirebilirsiniz.

2. Adobe Photoshop (Ps)


Grafik tasarım dendiğinde akla gelen ilk program olan Adobe Photoshop dijital dünyanın ilk araçlarından. Piyasaya çıktığı günden itibaren fotoğraf düzenleme, fotoğraflara yazı yazma ya da çizim yapma gibi işlemler için büyük bir kitle tarafından tercih edilen Adobe Photoshop, profesyonel tasarımcılar için ideal. Adobe Photoshop üzerinden siz de fotoğraflar üzerinde değişiklik yapabilir ya da farklı fotoğrafları bir araya getirerek yaratıcı tasarımlara imza atabilirsiniz.

3. Adobe Illustrator (Ai)


Grafik tasarımında sıfırdan çalışmalar yaratmak için en etkili seçimlerden bir diğeri ise Adobe Illustrator. Görsel özellikleri son derece zengin olan ve size gerçeğe çok yakın bir çizim deneyimi sunan bu program özellikle broşür, el ilanı gibi baskı tasarımları için tercih ediliyor. Hazır fotoğraflar ya da resimler üzerinde değişiklikler yapılabilen bu araç, yakınlaştırma halinde piksel kaybını büyük oranda önlemesi ile profesyonel çalışmaların vazgeçilmezlerinden.

4. Canva


Grafik tasarım araçları içinde en işlevsel ve kolay anlaşılır olan programlardan biri olan Canva hem profesyonellere hem de amatörlere hitap ediyor. Sürükle-bırak özelliğine sahip olan bu program ile fotoğraf düzenlemek ya da yeni çizimler yapmak son derece kolay. Ücretsiz sürümleri ile maliyeti de son derece az olan Canva ile grafik tasarıma ilk adımı kısa sürede atmak mümkün.

5. Sketch


Yalnızca Apple marka ürünlerde çalıştırılabilen Sketch, profesyonel anlamda grafik tasarım için en beğenilen alternatiflerden. Ürün prototiplerinin hazırlanabildiği, her türlü çizim ve düzenlemenin gerçekleştirilebildiği bu program ile taslaklarınızı kolayca oluşturabilir ve yaptığınız tasarım içinize sinene dek üzerinde çalışmayı sürdürebilirsiniz.

5 / 100

Leave a Comment