En Yeni Sosyal Medya Pazarlama Araçları

8 / 100
alexander shatov mr4JG4SYOF8 unsplash

Çalışkan ve işini sürekli büyütmek isteyen bir e-ticaret satıcısıysanız, ürünlerinizi ön plana çıkarmanın yeni yollarını öğrenmek her zaman radarınızda olmalı. Son yıllarda popülaritesinin artması ve eklenen pek çok yeni özellik sayesinde sosyal medya uygulamaları e-ticaret için yeni bir pazar olmaya en güçlü adaylardan biri. Sosyal medya aracılığıyla markanıza daha fazla görünürlük kazandırabilir, satışlarınızda artış yakalayabilirsiniz.

YouTube Hikayeleri

Yedi gün boyunca yayında kalan kısa videolardan oluşan bu koleksiyon, YouTube mobil veya YouTube ana sayfadan izlenebiliyor. Bu videolar aracılığıyla hikayenin süresi boyunca devam eden indirimlerin reklamını yapabilir, yeni ürünlerinizle ilgili bilgi verebilir, daha sürükleyici bir marka deneyimi için takipçilerinizi sahne arkasına alabilirsiniz.

YouTube hikayeler seçeneğini kullanacak satıcılar için bazı olumlu ve olumsuz yönler bulunuyor. 10.000’den fazla abonesi olan kanallar için avantajlı bir seçenek olması, yaratıcı olmak ve eğlenmek için bolca fırsat sunması, ana videolarınızın keşfedilmesini etkilememesi ve hatta abone sayınızı artırabilmesi özellikleri ile sıklıkla tercih ediliyor. Ancak eğer YouTube platformunda yeniyseniz hikaye gönderileri paylaşmadan önce biraz tecrübe edinmeniz gerekiyor. Ayrıca hikayelerin yedi gün sonra kaybolması da olumsuz bir özellik olarak gösteriliyor.

TikTok

Piyasaya çıktığı anda viral olan platformlardan biri TikTok. Video uzunluğunu 60 saniyeyle sınırlandıran bu uygulamada herhangi bir konuda içerik oluşturabiliyorsunuz. Videolar çok kısa olduğu için hızlı bir şekilde izlenip paylaşılıyor, bu da bir hesabın kitle boyutundan bağımsız olarak hızla viral hale gelmesini sağlayabiliyor.

Ünlüler, markalar ve ilham verici kişiler tarafından benimsenmesi, eğlenceli ve ilgi çekici içerik oluşturmanın hızlı ve kolay olması, sizi takip eden etmeyen pek çok kullanıcıya ulaşma imkanı sağlaması TikTok’u öne çıkaran özelliklerden. Bunun yanı sıra uygulamanın içeriğe doymuş olması rekabeti artırıyor. Videoların web sitenize bağlanamaması ve sizi takip etmeyen kullanıcılara ulaşmanın zorluğu TikTok’un olumsuz yönlerinden bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

Clubhouse

Clubhouse, kullanıcıların canlı podcast veya radyo benzeri içeriklere katıldığı, yalnızca davetiyeyle kullanılabilen, ses tabanlı yeni bir sosyal medya uygulaması olarak piyasaya çıktı. Tanınmış kişilere ve uzmanlara erişim sağlaması ve samimi bir ortam oluşturması sayesinde marka ve ürün farkındalığını organik olarak büyütmek için eşsiz bir fırsat sağlıyor.

Uygulamanın dezavantajlı yönleri ise sadece sesli ve kaydedilemeyen içeriklere yer vermesi olarak gösterilebilir. Ayrıca davetiye aracılığıyla katılabilmek de bu içeriklere ulaşmayı bir nebze de olsa zorlaştırabiliyor.

Instagram Reels

Instagram’ın piyasaya sunduğu bu özellik, kullanıcıların kaydedebileceği, düzenleyebileceği ve ana sayfada paylaşabileceği 15 saniyelik videolar oluşturmasını sağlıyor. İşletmeler açısından bakıldığında ise bu videolar aracılığıyla yeni ürünler sergileyebilir, markanızın kişiliğini ve değerlerini paylaşabilir, farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Instragram reels sayesinde kitle erişiminizi artırabilir, izleyicilerin geri bildirimlerini kolayca edinebilir, kullandığınız diğer sosyal medya araçlarına içerik oluşturabilirsiniz. Ne var ki, bazı durumlarda lisans sorunları nedeniyle videolarınıza müzik ekleyemeyebilir, içeriğinizi öne çıkarmak için reklam veremeyebilirsiniz.


Sosyal medya adeta uçsuz bucaksız bir deniz. Yukarıda belirttiğimiz artılar ve eksiler doğrultusunda size en uygun platformu seçebilir, markanıza daha fazla görünürlük kazandırabilirsiniz. Burada önemli olan doğru kanalı seçerek doğru kitleyi hedef almak ve mesajınızı açık bir şekilde iletmek diyebiliriz.

8 / 100

Leave a Comment