Facebook Yeniden Pazarlama Yöntemiyle Kaybettiğiniz Müşteri Potansiyelini Geri Kazanın

pexels tobias dziuba 927629

Retargeting yani yeniden pazarlama, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara reklam verme süreci olarak tanımlanır. Bu, doğru bir tanım olsa da yeniden pazarlamanın işletmeniz için yapabileceklerinin kapsamını tam olarak anlatmıyor. Peki, Facebook’un yeniden pazarlama yöntemiyle sadece reklam vermenin ötesine nasıl geçebilirsiniz?

Facebook Yeniden Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Facebook yeniden pazarlama ya da diğer adıyla yeniden hedefleme, ürün ve servislerinize ilgi gösteren potansiyel müşterilerinizin online aktivitelerini takip ederek onlara ulaşmanıza olanak tanır. Facebook gönderilerinize bıraktıkları bir beğeniden tutun ürünlerinizi sepetlerine eklemelerine kadar pek çok hareketi kapsayan bu online aktiviteler sayesinde potansiyel müşterilerinizin davranışları hakkında bilgi sahibi olabilir, onları sadık müşterilere dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, yeniden pazarlama yöntemi, yeni gelen takipçilerinizle etkileşimde kalmak ya da halihazırdaki takipçilerinizin eskiden ilgilendikleri ürünleri onlara hatırlatmak için de harika bir yöntem.

Yeniden pazarlamanın temelde üç faydası ön plana çıkıyor. İlki yatırım getirisi en yüksek pazarlama yöntemi olması. İşletmenizi henüz hiç duymamış kitleye ulaşmayı hedefleyen Facebook reklamlarına yaptığınız yatırımın geri dönüşümünü almak uzun sürebilir. Çünkü yeni kullanıcılarla güven bağı oluşturmak zaman alır. Ancak yeniden pazarlama ile yalnızca işletmenize ilgi göstermiş kullanıcılara ulaştığınız için kısa sürede yatırımınızın karşılığını alabilirsiniz. Yeniden pazarlamanın bir diğer faydası spesifik davranışlara yönelik kampanyalar yapabilmenize olanak tanıması. Dilerseniz bir ürününüz için oluşturduğunuz kampanyayı yalnızca en çok ilgi gösteren potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz. Son olarak Facebook yeniden pazarlama ile dönüşüm oranlarınızı artırmanız mümkün. Özellikle e-ticaret siteniz varsa, ziyaretçilerinizi kısa sürede müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Facebook Yeniden Pazarlama Nasıl Uygulanır?

Facebok yeniden pazarlama stratejinizi iki şekilde uygulayabilirsiniz.

1- Otomasyon Yöntemiyle Yeniden Pazarlama

Küçük işletmeler ya da yeniden pazarlama yöntemini ilk kez kullanacak şirketler için otomasyon yöntemi ideal olabilir. Yeniden pazarlama kampanyalarınızı otomatik bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkarmak için Shoelace, Socioh ve AdRoll gibi otomasyon uygulamalarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Eğer reklam yönetimi konusunda önceden bir tecrübeniz bulunmuyorsa otomasyon sizin için en doğru yöntem.

2- Yeniden Pazarlama Kampanyalarınızı Kendiniz Yönetin

Üçüncü parti bir uygulama olmadan da yeniden pazarlama kampanyalarınızı yönetebilirsiniz. Facebook Ads Manager ile oluşturduğunuz kampanyaları yakından takip etmek ve geliştirmek mümkün. İşe uygulama üzerinden bir işletme yöneticisi belirleyerek başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz yönetici reklamları oluşturabilir, yönetebilir ve hatta ölçeklendirebilir. Yeniden pazarlama kampanyalarını kendi kendinize yönetmenin en büyük artısı, Ads Manager’ın sağladığı tüm online araçlara ulaşabilmeniz. Bu sayede belirli potansiyel müşteri gruplarının davranışlarını çok daha detaylı bir şekilde analiz edebilir, kampanyalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Facebook yeniden pazarlama yöntemi biraz karışık görünse de aslında bu kadar basit! Sizin için bir araya getirdiğimiz adımları uygulayarak kaybettiğiniz müşteri potansiyelini kısa sürede geri kazanabilirsiniz.

Leave a Comment