Fiziksel Perakendeciler için Beklenmedik Dönemlerde Kullanılabilecek Kısa Vadeli Gelir Stratejileri

pexels fauxels 3184292 1

Küresel bir salgın olarak ilan edilen koronavirüs veya diğer adıyla COVID-19, hem kişiler hem de ekonomi üzerinde daha önce benzeri görülmemiş bir etkiye sahip. Örneğin; perakendeciler COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için kapılarını kapatmak zorunda kaldıklarından, en büyük endişelerden biri mağaza içi gelir kaybının nasıl telafi edileceği. İşte COVID-19 gibi beklenmedik durumlarda bu gibi endişeleri minimuma indirebilmek için fiziksel perakendecilerin uygulayabileceği kısa vadeli gelir stratejileri…

Nakit Akışına Yardımcı Olacak Stratejiler

Pandemi gibi beklenmedik durumlarda perakendecilerin en çok ihtiyaç duyduğu şey nakit para akışı olabilir. Gelin, kısa vadede nakit akışına yardımcı olacak stratejileri birlikte inceleyelim.

Hediye Kartı

Hediye kartları perakendecilere anında nakit akışı sağlar ve çoğu durumda bir müşterinin gelecekte yeniden alışveriş yapmasını sağlar. Özellikle düşük marjlı işletmeler için hediye kartları kriz geçene kadar ayakta kalmalarına yardımcı olan araçlardır. Siz de müşterileri teşvik etmek için hediye kartlarında indirim yapabilir veya yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilecek ortak pazarlama fırsatları oluşturmak için tamamlayıcı yerel işletmelerle iş birliği yapabilirsiniz.

Ön Sipariş

Sadık müşterileriniz pandemi gibi olağandışı durumların perakendeciler için ne kadar zor olduğunu anlar. Bu nedenle elinizde stok olmasa bile geleceğinden emin olduğunuz ürünler için ön sipariş uygulaması getirebilir, müşterilerinizin size destek olmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Bu sayede işletmenize nakit para akışını da sağlamış olursunuz.

Online Satışı Artıracak Stratejiler

Beklenmedik dönemlerde işletmenizi ayakta tutabilmeniz için online olarak var olmanız şart. Peki, online satışı artıracak en önemli stratejiler neler?

Öncelikli Müşterilerinize Ulaşın

Müşterilerinizin yaklaşık %20’si gelirinizin %80’ine katkıda bulunur. Bu nedenle öncelikli müşterilerinizin kim olduğunu iyi analiz etmeli ve onlara yönelik kampanyalarla yaşam boyu sadakatlerini sağlamalısınız. Örneğin; Endear gibi aplikasyonlar, tek platform üzerinden müşteri ilişkileri yönetimi sistemi ve mesajlaşma platformu sunar. Uzaktan çalışırken sizi ve personelinizi üretken tutacak ve müşterilerinizle kısa mesaj ve e-posta yoluyla iletişim halinde kalmanızı sağlayacak böyle uygulamalar kullanabilirsiniz.

İade ve Değişim Süreçlerini Uzatın

Müşterilerin aklındaki belirsizliğe ayak uydurmak zor olabilir. Ancak böylesine beklenmedik durumlarda onları istemediği bir ürünle baş başa bırakmak, daha sonra alışveriş yapma ihtimallerini ortadan kaldırır. İade ve değişim süreçlerini uzatmak, alıcının işletmenizle ilgili şüphelerini giderebilir ve çevrimiçi satışları artırabilir.

Beklenmedik durumlarda nakit akış ve online satış konularına odaklanırsanız işletmenize zarar vermeden bu durumun içinden kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Leave a Comment