Girişimci Olmak İçin Atmanız Gereken 7 Adım

11 / 100
pexels eva elijas 6956320

Girişimciliğe adım atarak kendi işinizi kurmanın ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için çalışmanın çok sayıda avantajı vardır. Bu sayede yaratıcılığınızı ve ticari zekanızı konuşturarak fark yaratabilir, çalışma saatlerinizi ve koşullarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Ne var ki, girişimciliğin zorlu ve sürprizlerle dolu bir yolculuk olduğunu da unutmamak gerekir. Bu yolculukta her bir adımınızı planlayarak atmalı, ayağınızı yere sağlam bastığınızdan emin olmalısınız.

Eğer bir girişimi hayata geçirmek istiyor, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda yer alan 7 temel adıma göz atarak yol haritanızı şekillendirebilir, stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Doğru Ürünü Bulun

Hangi ürünün ya da hizmetin ticaretini yapacağınız, girişimcilik yolculuğunuz boyunca verdiğiniz en önemli kararlardan biri olacak. Elbette hangi ürünü seçerseniz seçin geleceği tam olarak öngöremezsiniz. Ancak risksiz, maliyeti az ya da niş ürünleri tercih ederek başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Başlamadan önce kendinize şu soruları sorun: Seçtiğiniz ürün bir sorunu çözebiliyor mu? Belirli bir kitlenin ihtiyaçlarına ya da taleplerine hitap ediyor mu? Bu soruları yanıtladıktan sonra, seçtiğiniz ürünün piyasadaki rekabet ortamını inceleyin. Pazara ilk giren siz değilseniz rakipleriniz hakkında detaylı araştırmalar yapın. Bu sayede daha isabetli ürün seçimleri yapabilirsiniz.

Ürününüzü Geliştirin

Şimdi, seçtiğiniz ürünün müşterilerinize ulaşana dek geçirdiği tüm aşamaları planlama zamanı. Üretim süreciniz nasıl ilerleyecek? Bir üretim ortağıyla mı çalışacaksınız, yoksa siz mi üretim yapacaksınız? Aracı bir firmayla anlaşmayı düşünüyorsanız seçeneklerinizi ve koşullarınızı gözden geçirin. Üretim koşullarınızı değerlendirin. Butik ürünler satmayı düşünüyorsanız talep üzerine üretim yapmak daha risksiz bir seçenek olabilir. Stok yapmayı tercih ediyorsanız stokladığınız ürünleri nerede ve hangi şartlarda depolayacağınızı önceden belirlemeyi unutmayın.

Ürününüzü Test Edin

Ürününüzün gerçekten talep gördüğünü ve başarılı olduğunu anlamak için objektif fikirlere ihtiyacınız var. Bunun için hedef kitlenize ön satışlar yaparak onlardan geri bildirim alabilir ya da düşük maliyetli ürün testlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece, olumsuz bir geri dönüş aldığınız takdirde henüz işin başındayken bazı değişiklikler yapma ve risk almaktan kaçınma şansınız olur.

İş Planı Oluşturun

Ürünlerinizle ilgili belirsizlikler ortadan kalktığında, kendinize bir iş planı oluşturmanın zamanı gelmiş demektir. İş planınızı oluştururken pazarlama stratejilerinizi, ürünlerinizin ücretlerini ve satışa hangi ürün gruplarından başlayacağınızı belirlemelisiniz. Eğer nereden başlayacağınızı kestiremiyorsanız hazır iş planı şablonlarına göz atabilirsiniz. Oluşturduğunuz plana mümkün olduğunca bağlı kalmaya özen göstermeyi unutmayın.

Finansman Sağlayın

Girişiminizi kendi olanaklarınızla finanse ediyorsanız bir bütçe planlaması oluşturarak sermayenizin ne kadar süreyle giderlerinizi karşılayacağını belirleyin. Bu esnada bütün kötü olasılıkları da işin içine katmanızda yarar var. Bazı girişimlerin uzun vadede kâr sağlayabileceğini gözden kaçırmayın. Kredi ya da hibe desteği aldıysanız benzer bir bütçe planlamasını bu doğrultuda şekillendirin.

Ertelemeyin

İlk 5 adımı tamamladıktan sonra harekete geçmek için zaman kaybetmeyin. Bu aşamada işletmenizin sosyal medya hesaplarını geliştirebilir, açılış gününüz için belirli kampanyalar ve promosyonlar düzenleyebilir, etkinlikler planlayabilirsiniz. Bu sayede marka bilinirliğinizi ve müşteri potansiyelinizi artırmanız kolaylaşır. Müşterilerinizin sizinle hangi kanaldan ve ne şekilde iletişim kurabileceğini belirlemeyi de ihmal etmeyin. Çünkü ilk satışlarınızdan aldığınız geri bildirimler sizin için yol gösterici olacak.

Araştırma Yapmaktan Vazgeçmeyin

Girişimcilik yolculuğunuzun her anında karşınıza yepyeni tecrübeler ve bilgiler çıkacak. İş dünyasının rekabetçi ortamında, satışlarınız tam da beklediğiniz gibi gitse bile, araştırmaktan ve öğrenmekten vazgeçmeyin. Pazar dinamiklerini, girişimcilik etkinliklerini ve haber bültenlerini mümkün olduğunca takip etmeye çalışın. Böylece işletmenizi dinamik tutabilir, değişen taleplere ve koşullara ayak uydurabilirsiniz.

Ürünlerinizi müşterilerinize hızlı, güvenli ve pratik bir şekilde ulaştırarak satış yapmak istiyorsanız Sopsy’den destek alabilirsiniz. Sopsy ile online dükkanınızı yalnızca birkaç dakika içinde kurabilir, güvenli ve hızlı satış yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

11 / 100

Leave a Comment