Girisimciler İçin Düşük Bütçeli Organik Pazarlama

9 / 100
campaign creators pypeCEaJeZY unsplash

Satış ve pazarlama faaliyetlerinin kalbi artık internette atıyor. Organik pazarlama ise tüm satıcıların bu faaliyetler yoluyla online ortamlarda görünür olması için geniş imkanlar sunuyor. Siz de geleneksel pazarlamadan çok daha az maliyetli olan organik pazarlama ile satışlarınızdan yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bireysel bir girişimi büyük bir iş alanına çevirebilmek için hayata geçirebileceğiniz küçük bütçeli, etkili organik pazarlama tekniklerine siz de bir göz atın!

Sosyal Medyada Etkili Bir Network Oluşturarak İşe Başlayın


Tüm sektörler insan etkileşimine gereksinim duyar. Daha önceleri genellikle yüz yüze gerçekleştirilen network oluşturma faaliyetleri, artık sosyal medya üzerinden kolayca yürütülebiliyor. Organik pazarlamanın temelini oluşturan etkileşim de zaten geniş bir network kanalı ile ortaya çıkıyor.

Pazarlayacağınız ürün ya da hizmet için network oluştururken size hiçbir maliyeti bulunmayan sosyal medya platformlarını tercih edebilirsiniz. Sosyal medyada yer alan kullanıcı profilleri hedef kitlenizi tespit edebilmek için de size kolaylık sağlıyor. Bu aşamada özellikle ürün ya da hizmetin hitap ettiği kitleye ulaşmak için bağlantılarınızı dikkatle seçin ve yapabildiğiniz kadar geniş bir insan grubuna ulaşmayı amaçlayın. Böylece etkin pazarlama stratejinizin ilk adımını atmış olun.

Her Zaman Etkileşim İçinde Olun


Organik pazarlama; müşteri ve satıcı arasındaki interaktif ortamdan beslenir. Bu ortamı yaratmak için hedef kitleniz ile daima iletişim içinde olmalısınız. Ürünlerin tanıtımlarında kullanıcılara sorular sormak, sosyal medya mecralarında yoruma açık paylaşımlar üretmek, ürün ile ilgili istek ya da şikayetlere kısa sürede dönüş yapmak etkileşimliliği sağlayacak etkinliklerden yalnızca bazıları. Hesapları sürekli aktif tutmak ve güncel içeriklere pazarlama hesaplarınızda yer vermek de müşterilerilerinize erişmek için kullanabileceğiniz etkili teknikler.

Trendleri Takip Edin, Dikkat Çekici İçerikler Üretin


Satışları artırmak ve marka görünürlüğünü sağlamak için dikkat çekici içerikler üretmek de organik pazarlamanın en önemli adımlarından biri. İlgi uyandıran görseller kullanmak, sosyal medya profillerinde estetik ve bütünlük sağlamak; anlaşılır, kullanıcıların beğeni ile okuyabileceği metinlere içeriklerde yer vermek organik pazarlamada başarıya ulaşmak ve kullanıcıları sayfanıza çekmek için kullanabileceğiniz yöntemler. Bu noktada markanızı arama motorlarında daha üst sıralara çıkaracak SEO uyumlu olarak hazırlanmış bir web sitesi de en etkili araçlardan biri olmaya aday.

Kullanıcıları Harekete Geçirin


Organik pazarlamanın esasını, ilk olarak ürünü tanımak daha sonra da ürünü satın almak için kullanıcının harekete geçirilmesi oluşturuyor. Bunun için online platformlarda sürekli görünür olmak tek başına yeterli değil. Özellikle sosyal medyada kullanıcıları doğrudan paylaşım yapmaya, yorum yazmaya itecek içerikler üretmek, trafiği artırmak için en iyi yöntemler arasında. Bu yolla ürün ya da hizmetlerinizi çok daha geniş bir kitleye tanıtma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Siz de neredeyse sıfır maliyetle, bütün bu teknikleri kullanarak girişiminizi güçlendirebilir ve kârlılığınızı artırabilirsiniz. Organik pazarlama teknikleri sayesinde küçük ölçekli işletmenizi zirveye taşıyabilirsiniz.

9 / 100

Leave a Comment