Girişimciler için Para Yönetim Rehberi

pexels breakingpic 3305

Yeni bir online işletme kurduysanız ya da kurmayı planlıyorsanız hedefinize ulaşmak için sonsuz bir tutku ve azme ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz demektir. Ancak yapılacaklar listenizin sürekli kabardığı bu dönemde ara sıra tutku ve azminizi kaybedebilirsiniz. Bu süreçte elinizdeki parayı değerlendirmeyi iyi bilirseniz hedefinize ulaşmanız mümkün. Ayrıca, girişimciler için para yönetimini doğru yapmak farklı pek çok sorumluluğun da yükünü hafifletebilir. Bu yüzden sizin için hazırladığımız para yönetimi rehberine hemen göz atın!

İşletmenize Özel Bir Banka Hesabı Açın

Yasal olarak bir işletme sahibi olduktan sonra gelirinizin biriktiği bir banka hesabına ihtiyacınız var. İşletmeniz için özel bir banka hesabına sahip olmak hesap kitap yapmanıza ve vergi dönemlerini daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Ayrıca; talihsiz iflas, dava ya da denetim durumlarında kişisel varlığınızı daha kolay koruyabilirsiniz. Üstelik işletmeniz için yatırım almak istiyorsanız düzenli ve güçlü gelir gider takibi yapıyor olmanız istediğiniz yatırımı almak için size büyük bir koz da verir. Ancak işletmenize özel bir banka hesabı açmadan önce araştırmanızı iyi yapın. Çoğu işletme hesabının aylık harcı, kişisel banka hesaplarınınkine göre daha yüksektir. Bu nedenle hangi banka harcının bütçenize daha uygun olduğuna karar verdikten sonra banka hesabınızı açmanız daha sağlıklı olacaktır.

Giderlerinizi Takip Edin

Sağlam bir ön muhasebenin temeli, detaylı bir gelir gider takibine dayanır. Etkili bir gelir gider takibi; işletmenizin nasıl büyüdüğünü izleyebilmenize, finansal tablolar oluşturabilmenize, vergi harcamalarınızı takip edebilmenize ve beyannamelerinizi hazırlayabilmenize olanak tanır. İşletmenizi kurduğunuz ilk günden itibaren ön muhasebe kayıtlarınızı tutmak için bir sistem oluşturmalı, bunun için basit ön muhasebe programlarından yardım almalısınız. Ayrıca bu konuda muhasebecinizin fikirlerini de almanız mühim. Kendisinden işletmenizin giderlerini ofis giderleri, yemek giderleri, iş seyahatleri ve vasıta kullanımı gibi kalemlere ayırmasını ve kayıtları bu kalemlere göre tutmasını isteyebilirsiniz.

Ödemelerinizi Nasıl Alacağınıza Karar Verin

Tüm küçük işletmeler, özellikle yeni başlayan online işletmeler, masraflarını karşılayabilmek için müşterilerinden gelen ödemelere güvenir. Geç ve düzensiz yapılan ödemeler, tüm girişimcilerin finansal zorluklarla karşılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle müşterilerinizden nasıl ödeme alacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin; avukatınızla hazırlayacağınız hizmet sözleşmesine bir ödeme vadesi alanı ekletebilir, yeni bir müşteriyle anlaşırken müşterilerinizi belirlediğiniz ödeme vadesi ile ilgili bilgilendirebilirsiniz.

Kredi kartı ödemesi almayı düşünüyorsanız Sopsy gibi e-ticaret alt yapılarından yararlanabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun ürünü seçtikten sonra güvenli ödeme almanın tadını çıkarabilirsiniz.

Leave a Comment