Google Remarketing’i E-Ticaret için Kullanma Yöntemleri

campaign creators pypeCEaJeZY unsplash

E-ticaret dünyasında hedef kitlenizi bulmanın birçok yolu vardır. SEO, PPC reklamları, demografi, ilgi alanları ve daha fazlası. Yeniden hedefleme olarak da bilinen Google Remarketing, kitle oluşturmayı başka bir düzeye taşır. Bu da hem markanız hem de müşterileriniz için bir kazan-kazan durumuna dönüşür. Çünkü Google Remarketing sayesinde nitelikli müşterilere kişiselleştirilmiş mesajlar ile ulaşabilirsiniz. Gelin, Google Remarketing’i nasıl kullanabileceğinize birlikte göz atalım.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Google Adwords kullanarak Google Display Network’te yeniden pazarlama yapmak, sitenizin veya çevrimiçi mağazanızın geçmiş ziyaretçilerine anonim olarak ulaşmanıza ve sitenizden ayrıldıktan sonra onlara özel bir mesaj göstermenize olanak tanıyan bir işlemdir. Mesajınız, reklam ağındaki diğer sitelerde gezinirken bu ziyaretçilere görünür. Böylece başlattığınız sohbete çevrimiçi mağazanızda kolaylıkla devam edebilirsiniz. Dilerseniz reklam öğelerinizi, ilgi çeken ifadeler ve sonlandırılmamış alışveriş sepetleri gibi verilere dayanarak özelleştirebilirsiniz. Bu da potansiyel müşterilerinize siteden ayrılsalar bile ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Google Remarketing E-Ticaret için Nasıl Kullanılır?

Potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için Google Remarketing’i kullanabilirsiniz. İşte bazı yöntemler…

Sitenizdeki Her Sayfayı Etiketleyin

Remarketing’in en iyi örnekleri genellikle ayakkabı sitelerinde görülür. Asıl ürünün yanı sıra bu ürünle kombinleyebileceğiniz diğer ürünler de aynı sayfada gösterilir. Buradaki mesaj aslında çok basit. Ziyaretçi etkileşimi toplamak için her sayfada ana ürünle ilgisi olan diğer ürünleri de etiketlemelisiniz.

Remarketing Listenize Gönderdiğiniz E-Postaları Özelleştirin

E-posta pazarlaması yapıyorsanız özelleştirmenin ne kadar önemli olduğunu da biliyorsunuz demektir. Yeniden pazarlama yaptığınız kişilere gönderdiğiniz bültenleri de özelleştirebilirsiniz. Bunun için yine reklam öğelerinizden, sitenizde ilgi çeken ifadelerden ve sonlandırılmamış alışveriş sepetleri gibi verilerden yararlanabilirsiniz.

Remarketing Kampanyalarınızı Ölçümleyin

Yeniden pazarlama kampanyalarınızın işe yarayıp yaramadığını görmek için diğer tekniklerden yararlanabilirsiniz. Örneğin; sitenize yeni ziyaretçi çekmek için içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanabilir, böylece yeniden pazarlama kampanyaları için kaynak yaratabilirsiniz.

İster küçük bir butik ister devasa bir perakende mağazası olun, yeniden pazarlama satışlarınızı artırabilir ve müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın, Google; Adwords ve Google Görüntülü Reklam Ağı entegrasyonuyla yeniden pazarlama yeniliklerinde başı çekiyor. Dilerseniz siz de yeniden pazarlamanın gücünden yararlanmaya bugün başlayabilirsiniz.

Leave a Comment