Hassas Ürünlerde Kargo Süreci Nasıl Olmalı_

pexels pixabay 264771 1

Cam, porselen, seramik ürünler, kavanoz içinde gıda ürünleri, müzik aletleri, elektronik cihazlar gibi kolay kırılabilecek, hassas ürünler satıyorsanız siparişlerinizin müşterilerinize sağlam biçimde ulaştırabilmek zor olabilir. Özenli paketleme başta olmak üzere çeşitli önlemlerle hassas ürünlerinizin kargo süreçlerini sorunsuz hale getirebilirsiniz.

Doğru Boyutta Koli Seçin

Hassas ürünlerinizi karton koli içerisinde göndermeniz şart. Yapmanız gereken ilk şey, doğru boyutlarda bir koli seçmek. Çok büyük bir koli seçerseniz ürünlerinizin arasında fazla boşluk kalır, bu da hem gereğinden fazla kargo ücreti ödemenize hem de ürünlerin birbirine çarpmasına neden olabilir.

Kolinizin Zeminini Güçlendirin

Ürünlerinizi yerleştirmeye başlamadan önce kolinin alt kısmının sağlam olduğundan emin olun. Koli bandıyla birleşim yerlerini birkaç kere bantlayın. Ekstra destek için kullanılmış kolilerden uygun boyutta bir parça kesip zemine serebilirsiniz.

Kolileri Fazla Doldurmayın

Siparişiniz birden fazla hassas üründen oluşuyorsa bu ürünleri yerleştirirken kolilerin içini fazla doldurmamanız gerekiyor. Bu hem kolilerin fazla ağır olmasını engelliyor hem de ürünlerin çok fazla sıkışarak taşıma sırasında zarar görmelerinin önüne geçiyor.

Ürünleri Balonlu Naylonla Sarın

Her bir ürünü koliye yerleştirmeden önce iki ya da üç kat olacak şekilde balonlu naylonla sararak birbirlerine ya da sert bir yere çarparak kırılmalarını önleyebilirsiniz. Kavanoz gibi ürünler için havalı ambalaj yastıklarından ya da baloncuklu zarflardan da yararlanabilirsiniz.

Kolideki Boşlukları Doldurun

Tüm ürünleri iyice sararak yerleştirdikten sonra ürünlerin taşıma süresi boyunca birbirlerine çarpma ihtimallerini an aza indirmeniz gerekiyor. Bunun için kolideki boşlukları ambalaj dolgu malzemeleri ile doldurun. Koliyi hafif hafif sallayarak dolgu malzemelerinin iyice yerleşmesini sağlayın.

Kolinizi Sağlamlaştırın

Tüm ürünleri yerleştirdikten ve boşlukları dolgu malzemeleri ağzına kadar doldurduktan sonra koliyi kapatabilirsiniz. Taşıma sırasında kolinizin açılmasını en engellemek için alt kısmı gibi bütün birleşme noktalarını koli bandı yardımıyla çok derece sağlam bir şekilde kapatmalısınız. Hatta kargonuzun yolu uzunsa streç film yardımıyla tüm koliyi sarabilirsiniz. Son olarak kolinizin üzerine görülecek şekilde ‘Dikkat Kırılır’ yazılı bir etiket yapıştırmayı ihmal etmeyin.

Kargo Şubenize Eksiksiz Bilgi Verin

Kolinizi kargo şubesine teslim ederken içinde kırılacak özellikte ürünler olduğunu mutlaka belirtin. Tüm bunlara ek olarak eğer anlaşmalı şirketinizin böyle bir seçeneği varsa kargonuzu sigortalayarak gönderebilirsiniz.

Hassas ürünlerinizi paketlerken ve kargoya teslim ederken bu adımları takip ederek ürünlerinizin müşterilerinize en sağlam şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment