Hedef Kitle Nedir, Nasıl Bulunur?

4 / 100
melanie deziel fSWQPBxqClg unsplash

Hizmet sektörünün hangi alanında olursa olsun hizmet verilen kitleyi tanımak en önemli unsurlardan biri. Bu yazımızda hedef kitlenizi bulmaya, tanımaya ve o kitleye uygun hizmet vermeye yönelik bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Hedef Kitle Nedir?


Hedef kitle, satış ve pazarlama stratejinizi temel aldığınız bir grup insan anlamına geliyor. Bu kişiler sizinle aynı zevklere sahip olabileceği gibi tamamen farklı ürünlerle ilgileniyor olabilir. Örneğin; hedef kitlenizde bitkilere ilgi duyan yirmi yaşına gençler, yeni ebeveyn olmuş fakat yıpranmış kişiler veya iyi giyinmeyi seven emekliler olabilir.


Bu gibi spesifik hedef kitle gruplarını analiz etmek, ürününüzü kimin kullanacağını da bulmak anlamına geliyor. Bu aşamada resmi olmayan müşteri sohbetlerinden ayrıntılı dijital ölçümlere kadar her veriyi kullanarak hedef kitle analizi yapmak mümkün. Hedef kitlenin bulunmasından sonraki adım ise ürünleri ve pazarlama tekniğini bu kitleye göre düzenlemek.

Hedef Kitle Neye Göre Belirlenir?


Hedef kitle belirlenirken demografik ve psikografik verilerden faydalanılıyor. Basitçe, demografi hedef kitlenizi cinsiyet, lokasyon, yıllık gelir gibi parametrelere göre sınıflandırırken psikografi daha çok davranışlar, hobiler, ilgi alanları üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu özellikler her ne kadar genel olsa da hedef kitlenizi kişiselleştirmeyi unutmayın. Bu konuda sosyal medya veya anketler imdadınıza yetişebilir. Google üzerinden hazırlayacağınız anketler sayesinde hedef kitlenizle doğrudan iletişime geçebilir, uzman firmalardan alacağınız hizmetler sayesinde ise kapsamlı ayrıntı ve kalıpları yakalayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Kişiselleştirin


Topladığınız verilerin analizi yapılırken, birkaç önemli sorunun hesaba katılması gerekiyor. Verilerin tanımladığı hedef kitle, mevcut müşteri tabanınızla nasıl örtüşüyor? İkisi uyuşmuyorsa, mevcut müşterileri korurken yeni kitleyi nasıl hedeflemeyi planlıyorsunuz? Bu soruların cevaplarına göre harekete geçmek pazarlama stratejinizin en önemli adımlarından birini oluşturuyor.


Kitlenizi hayata geçirmek, teknik olduğu kadar yaratıcı bir süreç. Bir veya daha fazla alıcı kişiliği oluşturmak, demografik ve psikografik veriler elde ettiğiniz araştırmanızdan bir hikaye oluşturmanıza yardımcı olabilir. Tipik alıcı kişiliğinde yaş, lokasyon, meslek, ilişki durumu, yaşam tarzı, motivasyon kaynakları, ilgi alanları, sosyal medya kullanımı gibi parametreler bulunuyor. Her bir kişiliğe bir isim, bir arka plan ve bir resim seçmekle işe başlayın. Sonrasında ise o kişiliklerin ihtiyaçlarını ve bunları nasıl karşılayabileceğinizi düşünün.

Öğrendiklerinizi Kullanın


Hedef kitlenizi bulmak asla tek seferlik bir çalışma olarak kalmıyor. Her yeni üründe bütün bu adımları baştan tekrarlamanız gerekebilir. Doğru mesaja sahip olmak harika, ancak onu doğru kanallardan iletirseniz daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz. Örneğin günümüz şartlarında TikTok’ta Facebook’tan daha fazla genç bulabilirsiniz.

Bulgularınızın uygulandığından emin olduktan sonra, etkilerini ölçmenin zamanı geldi. Satış performansınız nedir? Kitleniz hakkındaki varsayımlarınız doğru muydu? Kitlenizle doğru tonda mı konuşuyorsunuz? Bu sorular doğrultusunda stratejinizde yapacağınız küçük ayarlamalar size büyük ödüller olarak geri dönebilir.

Hedef kitle analiziniz arka planda sürekli devam etmeli. Şirketiniz ve ürünleriniz değişecek, teknolojiler ilerleyecek, toplum değişecek. On yıllık verilere güvenmek sizi ileri görüşlü rakiplerin gerisinde bırakarak hedef kitlenizi kaybetmenize yol açabilir. Bu nedenle analiz etmeye, veri toplamaya, yeni hikayeler ve alıcı kişilikleri oluşturmaya devam edin. Bu sizi doğru kanallar aracılığıyla doğru kitleye ulaştıracak en iyi yol!

4 / 100

Leave a Comment