İyi Kıyafet Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

9 / 100
pexels alexander dummer 134469

Online mağazanızda kıyafet satışı yapıyorsanız ürünlerinizi yüksek kaliteli ve ilgi çekici fotoğraflar eşliğinde sunmanız büyük önem taşır. Çünkü müşterileriniz çoğunlukla yalnızca ürün açıklamalarıyla tatmin olmaz, aynı zamanda satın almayı düşündükleri kıyafetlerin tüm detaylarını incelemek, fotoğrafların bir manken üzerinde ya da farklı ışıklarda nasıl göründüğünü bilmek ister. 

Mağazanıza kusursuz ürün fotoğrafları eklemek için profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışabilirsiniz. Ancak bazı ipuçlarını takip ederek, ürünlerinizi kendi başınıza fotoğraflamanız da mümkün. Eğer fotoğraf makinenizi alıp harikalar yaratmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi Çekime Hazırlayın

Çekim öncesinde ürünlerinizin tümünü gözden geçirmeli, her birinin kusursuz göründüğünden emin olmalısınız. Kırışmış, yıpranmış ya da rengi solmuş kıyafetler, müşterilerinizin satın alma kararını tamamen değiştirebilir. Bu nedenle fotoğraflamayı düşündüğünüz hiçbir kıyafette herhangi bir leke, hasar ya da kırışıklık olmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız. 

Fotoğraf Stüdyonuzu Oluşturun

Yalnızca birkaç basit dokunuşla evinizin ya da ofisinizin bir odasını fotoğraf stüdyosuna dönüştürmeniz mümkün. Öncelikle, fotoğraflarda dikkat dağıtıcı unsurlar olmaması adına beyaz ya da gri gibi açık tonda zemine sahip bir oda seçmelisiniz. Dilerseniz, herhangi bir zemini açık renkli fon kağıtlarıyla da kaplayabilirsiniz. Daha sonra, fotoğraf çekerken hangi ekipmanı tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Standart bir DSLR kamerayı ya da doğrudan akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. 

Seçtiğiniz cihaz hangisi olursa olsun, profesyonel fotoğraflar çekebilmek için bir tripod kullanmanızda fayda var. Aksi takdirde harika kareler yakaladığınızı düşünürken elinizin titremiş olduğunu fark edebilirsiniz. Son olarak, mümkün olduğunca doğal ışıkta çekim yapmanın işinizi kolaylaştıracağını da hatırlatalım. Eğer imkanınız varsa spot ışıklardan da destek alarak odayı mümkün olduğunca aydınlatabilir ve ışığı eşit şekilde dağıtabilirsiniz. 

Doğru Işığı Bulun

Eğer gün ışığında çekim yapıyorsanız fotoğraflayacağınız ürünü doğrudan büyük bir pencerenin yanına yerleştirebilirsiniz. Spot aydınlatma gibi ışık kaynaklarını kullanmayı düşünüyorsanız ışığı ürünlerinize 45 derecelik bir açıda konumlandırabilirsiniz. Doğru ışığı bulmak için mutlaka deneme çekimleri yapın ve fotoğraflarınızı bilgisayardan inceleyin. Çünkü vizörde gördüğünüz ışık sizi yanıltabilir. 

Styling Yapın

Ürünlerinizi doğrudan bir mankenin üstünde, askıda ya da düz bir zemine koyarak fotoğraflayabilirsiniz. Şapka, bere, atkı, kemer ve çanta gibi aksesuarları düz bir zemin üstünde fotoğraflamanızda hiçbir sakınca yok. Ancak kıyafetleri askıda ya da manken üzerinde çekmeniz daha doğru bir seçim olabilir. Bu sayede müşterileriniz, ürünlerin nasıl göründüğü hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma fırsatı bulur. 

Ürünlerin tümünü hangi koşullarda fotoğraflayacağınızı önceden belirlemek, çekim esnasında size zaman kazandırır. Bu nedenle styling aşamasını çekime geçmeden tamamlamayı tercih edebilirsiniz. 

Fotoğraf Makinenizi Ayarlayın

Her fotoğraf makinesinin diyafram, ISO ve beyaz dengesi ayarları bir diğerinden farklı olabilir. Bu sebeple, kullandığınız cihazı çekim öncesinde incelemeyi unutmayın. 600 – 640 aralığından yüksek ISO ayarını mümkün olduğunca tercih etmemeye çalışın, aksi takdirde fotoğraflarınızda kumlanma oluşabilir. Diyafram ayarını ne kadar yüksekte tutarsanız ürünlerinizi fotoğrafın odağına yerleştirmeniz o kadar kolaylaşır. Beyaz dengesini ise kullandığınız ışığın türüne göre ayarlamalısınız. 

Ürünlerinizi Fotoğraflayın

Sıra geldi deklanşöre basmaya! Mümkün olduğunca çok fotoğraf çekin, ürünlerinizin detaylarını yakın plan çekimleriyle fotoğraflamayı ve farklı açılardan kareler yakalamayı unutmayın. Böylece en doğru fotoğrafları seçmeniz kolaylaşır ve hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmamış olursunuz. Mağazanıza her bir ürün için en az 2-3 fotoğraf eklemeye çalışın. Ürünlerinizi özel kılan noktaları gözden kaçırmayın ve fotoğraflarınızda vurgulayın. 

Son Rötuşları Tamamlayın

Fotoğraflarınızı dijital ortama aktardıktan sonra yeniden gözden geçirin. Hizalama, kırpma, arka plan değiştirme ve renk düzeltme gibi işlemlere ihtiyaç duyan fotoğrafları belirleyin. Ancak hiçbir fotoğrafı fazla rötuşa boğmamaya özen gösterin. Aksi takdirde müşterilerinizin gözünde şüpheli bir imaj yaratabilirsiniz. Tüm fotoğrafları mümkün olduğunca aynı boyutta ve hizalamada tutmalısınız. Bunu kolaylaştırmak için Photoshop üzerinden şablonlar oluşturabilirsiniz. 

İşte, profesyonel kıyafet fotoğrafları çekmek bu kadar kolay! Ürün fotoğrafı çekerken işinize yarayabilecek diğer ipuçlarına buradan ulaşabilir, online mağazanızı ilgi çekici ve kusursuz görünen fotoğraflarla donatabilirsiniz. 

9 / 100

Leave a Comment