İdeal Müşteriyi Tanımak

Her şeyden önce müşterinizi tanımanız gerekiyor. Kim olduklarını biliyorsanız da net olarak tanımlamanız lazım çünkü internet çok büyük ve dükkanınıza kim girdiğini çok rahat göremediğiniz için istikrarlı bir şekilde hep ideal kitlenize hitap etmelisiniz. Mesajlarınızla, yazdıklarınızla, göresellerinizle.

Hedef kitleniz kim? Asıl müşterilerimiz kim?

Bu soruyu yanıtlamadan, yapacağımız hemen her şey boşuna.. Sokakta nasıl bizden yaşça çok büyük birisine “naber” demiyorsak veya lüks bir restorandaki garson kapı önünden içeri müşteri çekmeye çalışmıyorsa, biz de internette kafamıza göre davranamayız.

Müşteri kitlemizi tanımalıyız ve ona uygun davranmalıyız. Bunun için de öncelikle müşterimizin kim olduğunu çok iyi bilmemiz lazım. 

Sokaktaki bir dükkanı hayal edelim:
50 yaşında bir kişi dükkanımıza geldiğinde, onun ihtiyaçlarını anlayıp, ona uygun ürünleri gösterip, onun yaşına uygun bir dille konuşuruz. 25 yaşında genç biri geldiğinde ise, bu sefer onun yaşına uygun, o yaştaki gençlerin tercih ettiği ürünleri gösterip, daha samimi bir dille konuşabiliriz.

Sokakta genç birisine “sen” diye hitap ederken, yaşlı birisi ile karşılaşınca “siz” diye hitap edebiliriz ama eticaret sitemizde dolaşan birisi için bunu yapamayız. İnternet dükkanınıza veya internetteki sosyal medya sayfalarımıza (facebook, instagram, twitter gibi) giren kişilere özel ürün gösteremeyiz*.

*Herkese göre içerikleri, metinleri değiştirmek teknik olarak mümkün (yapay zeka veya farklı algoritmalardan farklı çözümler ile) ama amacımız milyar dolarlık yeni bir amazon.com olmak değil. En azından bu aşamada.

Dolayısıyla, internette asıl kitlemizi belirleyip, tüm iletişimimizi bu kitleye uygun yapmamız gerekiyor. Yukarıdaki örnekteki gibi 50 yaşlarında birisiyse daha mesafeli, 25 yaşlarında bir genç kitle ise daha samimi konuşmanız daha uygun olabilir.

Leave a Comment