İlk 10 Satışınızı Kısa Sürede Yapmanın Yolları

s o c i a l c u t eXmrW9I1Fnw unsplash

Yeni bir e-ticaret işine başlarken öncelikle ürünlerinizi çevrimiçi olarak nasıl satacağınızı öğrenmeniz gerekir. Ayrıca ilk satışlarınız en zor ama en önemlileridir. Çünkü ilk satışlar; ivme kazandıran, pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olan ve operasyonunuzdaki aksaklıkları gideren satışlardır.


Bu yazıda, ilk satışlarınızı yapmanın yollarını ele aldık. Ayrıca bu yöntemleri uygulayarak çevrimiçi mağazanız için neyin işe yarayıp yaramadığını da daha iyi anlayabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Lansman Öncesinde Listenize E-Postalar Gönderin

Bunu daha önce Sopsy Rehber’inde tartışmıştık. Küçük bir e-posta listesine bile bülten gönderseniz, işinizi tanıtmaya başlamak için harika bir adım attığınız anlamına gelir. Özellikle lansman öncesi bir liste oluşturduysanız başka taktikler uygulamaya başlamadan önce bu listeye e-posta ile ulaşmalısınız. Çünkü bu kişiler, çevrimiçi mağazanızı açtığınızda büyük olasılıkla en nitelikli potansiyel müşterileriniz olacak. Ayrıca bu kişilerin iletişim bilgilerini size kendi istekleriyle verdiklerini de unutmayın.

Yakınlarınıza Bizzat Satış Yapın

İlk satışınızı yapmak için en temel taktik, bir arkadaşınızın veya aile üyenizin yasal olarak sizden satın almasını sağlamaktır. Bu aslında yakınlarınızı asla kullanamayacağı bir ürünü satın almaya mahkum etmek anlamına gelmez. Yapmanız gereken şey, aileniz veya arkadaşlarınız arasından ürününüzü gerçekten takdir edecek ve kullanacak birini düşünüp aramaktır. Bunun için onlarla kişisel olarak bağlantı kurmayı deneyebilir ve ürününüzü ya da hizmetinizi denemelerini isteyebilirsiniz.

Yarışma ve Çekiliş Yöntemlerinden Yararlanın

Dürüst olalım, eşantiyonlar her zaman yeni bir ürüne göz atmak için harika bir yol olmuştur. Üstelik doğru yöntem uygulandığında bir yarışmanın viral niteliği, çok sayıda ilk trafik getirebilir ve ağızdan ağza bilgi toplayarak mağazanızın ve ürünlerinin varlığını ve bilgisini artırabilir. Dilerseniz kendi yarışmanızı düzenleyebilir veya ViralSweep ve Gleam gibi uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

Google Ads, çevrimiçi ortamda en köklü reklamcılık ağlarından biridir. Bu nedenle daha önce kimsenin duymadığı yeni bir ürününüz varsa sizin için uygun bir pazarlama kanalı olarak Google Ads’i tercih edebilirsiniz. Google Ads’e başlamak için biraz karmaşık görünebilir ancak Sosyal Medya ve Google reklamcılığının temel mantığını kavrarsanız kolaylıkla faydanıza kullanabileceğinizden eminiz.

İlk 10 satışınızı en kısa sürede yapmak için bu yöntemleri uygulayabilir, e-ticaret işletmenize yararınızı kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Leave a Comment