İlk Online Satışınızı En Kısa Sürede Nasıl Gerçekleştirirsiniz

pexels andrea piacquadio 3813341

Her girişim için yaptığı ilk satış çok önemlidir. Aynı durum online işletmeler için de geçerli. Ancak ilk satışınızı gerçekleştirmek hem zaman hem de efor harcamayı gerektirir. İşinizi pazarlayabileceğiniz binlerce kanal arasından en iyisini seçmek zor olsa da işe doğru hedef kitle için çalışma yaparak başlarsanız ilk satışınızı en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız maddelere göz atarak çalışmalara nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var! Eğer bir yöntem sizin e-ticaret sitenizde işe yaramıyorsa o yöntemi uygulamayı bırakmalısınız. Örneğin; bilgisayar malzemeleri satan bir e-ticaret siteniz varsa işinizi pazarlamak için gideceğiniz ilk platform Pinterest olmamalı. Uyguladığınız hangi taktiğin daha çok işe yaradığını görmek için mutlaka Google Analytics’i kullanarak trafiğinizi yakından takip edin.

Ücretsiz Trafik Kaynaklarını Kullanın

Sitenize trafik çekmenin ilk yolu ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmaktan geçer. Bu da online dükkanınızı yakın çevreniz ve benzer online platformlarla paylaşmanız anlamına gelir. Unutmayın; çoğu girişim ilk satışını yakın çevresine ve onların girişimi referans olarak gösterdiği firma ya da kişilere yapar. Siz de ilk satışınız için yakın çevrenizden yararlanabilir ya da Facebook ve LinkedIn’de işinizle ilgili kurulan gruplara katılarak online toplulukların gücünden yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmak kolay ve hızlı olduğu için ilk satışınıza doğru atacağınız öncelikli adım kesinlikle bu olmalı. Ancak yalnızca paylaşım yapmanız elbette ki satış için yeterli değil. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilmek için onların ilgisini çekecek kampanyalar yapabilirsiniz. Örneğin; hedef kitlenizin web sitenize gitmesi için bir indirim kodu hazırlayabilirsiniz. Tabii onları tekrar eden, ucuz reklamlarla sıkmamaya da dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenizle bağ kurmanızı sağlayacak değer yaratan paylaşımlar yaparsanız ilk satışınızı kısa sürede gerçekleştirmeniz işten bile değil.

Para Kazanmak için Önce Para Harcayın

Web sitenize en hızlı şekilde trafik çekmenin yolu ücretli reklam vermekten geçer. Ancak pek çok ücretli pazarlama kanalı tıklama başına ücretlendirme yaptığı için bütçenize uygun bir şekilde reklam vermeniz mümkün. Her pazarlama kanalı birbirinden farklı olduğu için seçim yaparken ne çeşit bir hedef kitleye ulaşmak istediğinizi ve hangi araçların sizi potansiyel müşterilerinize götüreceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin; farklı ülkelerde satış yapmayı hedefliyorsanız hangi sosyal platformların bu ülkelerde popüler olduğunu öğrenmeli ve ücretli reklamınızı bu platformlarda vermelisiniz. Ayrıca ücretli reklam vermeye başlamadan önce ziyaretçilerin gideceği web sitesi ya da sosyal platformu ürünlerinizin görüneceği ve potansiyel müşterilerinizin sizi tanıyabileceği gönderilerle doldurmayı unutmayın.

Varolan Takipçilerinizle Etkileşime Geçin

Online dükkanınız için hem ücretli hem ücretsiz kanallar yoluyla tanıtım çalışmalarına başladınız. Yavaş yavaş takipçi sayınız artmaya başladıysa doğru yoldasınız demektir. Ancak takipçilerinizin olması her birinin sizden alışveriş yapacağı anlamına gelmiyor. Alışveriş yapmalarını sağlamak için onlarla etkileşime geçmelisiniz. Örneğin; sosyal medya hesaplarınızı takip eden takipçilerinize özel kampanyalar gerçekleştirebilir ya da e-ticaret sitenizde kullanıcı profili oluşturan potansiyel müşterilerinize sepette indirim fırsatı sunarak onları gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Tüm bu maddeleri uygulamak onca emek harcayıp kurduğunuz online işletmenizin en kısa sürede ilk satışını yapmasına yardımcı olabilir. Ancak tanıtım çalışmalarının yanı sıra ilk satışınızı gerçekleştirmek için teknik detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Hızlı ve düzgün çalışmayan bir web sitesiyle karşılaşmak, potansiyel müşterilerinizi kaçırabilir. Ya da güvenli alışveriş yapmadığını hisseden biri alışverişini yarıda bırakabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için Sopsy ürünlerini hemen inceleyip size uygun olanı seçebilirsiniz.

Leave a Comment