Influencer Marketing Hakkında Bilmeniz Gerekenler

pexels oleg magni 861102

Dijitalleşen dünya, pazarlamaya dair bilinen her şeyi kökten değiştirdi. Dijital pazarlama, pek çok yeni pazarlama yöntemini beraberinde getirdi. Influencer marketing de bu yöntemlerden biri. Markanızı geniş kitlelere tanıtmanıza ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilecek influencer marketing’i mercek altına aldık.

Influencer Marketing Nedir?

Çok merak edilen “Influencer marketing nedir?” sorusuna cevap vermeden önce ‘influencer’ kavramını anlamak gerekiyor. İngilizcede ‘etkileyen’ anlamına gelen ‘influencer’, çok sayıda insan tarafından tanınan ve takip edilen, onlara erişebilme ve davranışlarını değiştirme gücüne sahip olan kişileri tanımlıyor. Bu kişi (bazen de oluşum) bir YouTube fenomeni olabileceği gibi Instagram’da yüzbinlerce takipçiye sahip biri de olabilir. Influencer marketing, ürünlerinizi ve markanızı tanıtırken sosyal medyada yüksek takipçi sayısına ve tanınırlığa sahip olan hesaplardan destek almak olarak tanımlanabilir.

Instagram’ı ya da diğer sosyal medya kanallarını takip ediyorsanız influencer marketing’in gücünün farkına varmış olmalısınız. Ünlü isimlerin ya da sosyal medya aracılığıyla üne kavuşan fenomenlerinin her paylaşımlarının altı üzerlerindeki tişörtü, ayakkabıyı, evlerindeki şifonyeri, koltuğu, kilimi nereden aldıklarına dair sorularla dolu. Bu karelerde sizin ürünlerinizin yer alması; şehrin en işlek noktasında yer alan bir reklam panosuna markanızın afişini asmaktan çok daha etkili olabiliyor. En güncel pazarlama yöntemlerinden biri olan influencer marketing, doğru stratejilerle kullanıldığında markanızı başarıya taşıyabilir.

Influencer Marketingin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini alan dijital pazarlama faaliyetlerinin bir parçası olan influencer marketing pek çok artıyı beraberinde getiriyor. İşte, influencer marketing’in markanıza sağlayacağı avantajlardan bazıları:

  • Sosyal medya fenomenleri, farklı alanlarda ün kazandığı için influencer marketing, doğrudan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlama gücüne sahip. Örneğin bir tekstil markanız varsa güçlü bir stile sahip olan, moda üzerine paylaşım yapan, kombin önerileriyle tanınan bir fenomen aracılığıyla markanızı bir anda binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.
  • Influencer marketing sayesinde niş hedef kitlelere ulaşmanız mümkün. Markanız çok spesifik bir alanda hizmet veriyorsa dahi doğru influencer’larla iş birliği yaparak tam olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Kısacası influencer marketing, kampanyalarınızın nokta atışı hedeflere ulaşmasını sağlıyor ve bu da başarıyı beraberinde getiriyor.

Influencer Marketing Kampanyalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru stratejilerle uygulandığında influencer marketing büyük bir başarı hikayesi yazmanızı sağlayabilir. Ancak bu yöntem birtakım riskleri de bünyesinde barındırıyor.

  • Influencer marketing ile başarıya ulaşmak için öncelikle markanız ve ürününüz için doğru hesabı/hesapları seçtiğinizden emin olun. Yanlış influencer seçimi emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir.
  • Influencer marketing kampanyalarınızın dönüşüm oranlarınıza nasıl yansıyacağını tespit etmeniz zor. Çünkü kampanyanın etkisi, influencer’ın markanızı ve ürünlerinizi nasıl anlattığıyla bire bir ilişkili.
  • Yaptığınız iş birliklerinin sponsorlu bir çalışma olduğunu belirtseniz dahi doğal görünmesi ve takipçileri bunaltmayacak bir yoğunlukta olması da çok önemli. Aksi takdirde sağlamak istediğiniz etkinin tam tersi ile karşılaşabilirsiniz.

Siz de markanızın ruhuyla ve diliyle bağdaşabilen, ürünlerinizi etkili bir şekilde tanıtabilen influencer’lara ulaşarak influencer marketing’in gücünden faydalanabilirsiniz.

Leave a Comment